Włóczykije Pojezierza Dębno "Szlak Templariuszy i Joannitów"

Dodano 4 kwietnia 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Dębno
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

37859
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

227131
Kopalnia ropy naftowej
W latach 80 XX wieku w okolicach Dębna poszukiwano ropy i wykryto w rejonie Barnówko-Mostno-Buszewo (Złoże BMB). W roku 2000 uruchomiono Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno. Oddziela się tu ropę naftową, do cystern i wywozi do rafinerii, gaz ziemny tłoczy do elektrociepłowni w Gorzowie, produkuje gaz płynny propan-butan i siarkę. Zakład jest zaliczony do kategorii dużego ryzyku poważnej awarii, z uwagi na obecność LPG.
227132
Kościół
Kościół wiejski w Dolsku znajduje się tuż obok budynku dawnej szkoły. Fundatorem nowego kościoła w 1740 był ówczesny właściciel majątku, Hans Wilhelm von Mörner. Przypadkiem, w muzeum w Myśliborzu odnaleziono list z 1878 r., skierowany do potomnych, podpisany przez ówczesnego patrona kościoła, Friedricha Carla Tassilo von Tresckow oraz radę parafialną. Aktualna trzykondygnacyjna wieża powstała w roku 1878, po pożarze. Z wyposażenia zachował się dawny ołtarz ambonowy, lecz dzisiaj ambona jest oddzielona od ołtarza. Zachowana barokowa chrzcielnica być może pochodzi z wcześniejszego kościoła. Nad zakrystią jest przeszklona lożę kolatorską, w której zasiadały rodziny kolejnych właścicieli majątku. Nad tympanonem portalu zachodniego herby fundatorów: Beaty Elizy von Marwitz i Hansa Wilhelma von Mörnera. Mechanizm zegarowy zachował się na piętrze wieży dzwonów i jest szansa, że da się go ożywić.
227133
Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła. Na miejscu XIII-wiecznego kościoła postawiono nowy w stylu arkadowym. Plany świątyni zostały opublikowane w 1846 roku jako standard do powszechnego stosowania, tzw. „Stüler-kirchen”, „kościół na 1500 miejsc”, gotowy wzór Friedricha Stülera, głównego architekta pruskiego i królewskiego, ucznia Karla Friedricha Schinkla. Według tego projektu zbudowano w Berlinie kościół św. Mateusza, w Bytowie kościól św. Katarzyny (w Niemczech istnieje trasa dla turystów, zapoznających się z dziełami Stülera).
227134
Pałac
Ruiny neogotyckiego pałacu – Małe Sanssouci, powoli przestają być ruinami, obecni właściciele, państwo Mudzo, stopniowo przywracają tej efektownej budowli dawny blask. Przydomek Małe Sanssouci nie jest chyba przesadzony, skoro projekt pałacu pochodzi od architekta z kręgu Karla Friedricha Schinkla, dyrektora generalnego pruskiego urzędu budownictwa, projektanta obiektów z ogrodów Sanssouci.
227135
Wypożyczalnia kajaków
W Mostnie można wypożyczyć kajaki. „Grześ” Mostno (przy moście i ujściu Ścieniawicy do Myśli), tel. +48 505063838. Jest możliwość rozbicia namiotów i korzystania z łazienki.
227136
Zespół młyński
Myśla dwoma ramionami obejmuje piękny w swej architekturze XIX-wieczny zespół młyński. Są to dwa budynki z XIX w. W jednym z nich funkcjonuje Mała Elektrownia Wodna. W dolnych pomieszczeniach zachował się zabytkowy mechanizm XIX-wiecznego młyna z zespołem wielkich stalowych kół zębatych. Za młynem jest wyspa, objęta ramionami rzeki, można wygodnie wodować kajaki. Na wyspie drzewa z polską lianą, bluszczem (Hedera helix L.). Jest to stanowisko naturalne tego chronionego gatunku, okazy jesienią kwitną a zimą owocują.
Trasa w większości po drogach asfaltowych, choć są odcinki bruku i nawet gruntowe leśne. Bliżej czy dalej od trasy ciągle przewija się rzeka Myśla (mawiają, że to najbardziej templariuszowa rzeka w Polsce), którą kilkakrotnie przejeżdża się na mostach. Prawie w całości wśród lasów, mijane miejscowości najczęściej mają w swej historii związki z templariuszami i joannitami, a także z Krzyżakami.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jedrula77
30 marca 2015 jedrula77 napisał:
ciekawa trasa
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.