category-icon

Wielka Sowa - 2013/10/20

6.8 km
4 h 37 min
317 m
Polska, dolnośląskie, Rzeczka

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-10-20
Polska, dolnośląskie, Rzeczka
category-icon
6.8 km
317 m
314 m
Łatwy
4 h 37 min
4.5/6
Korzystając ze słonecznej jesieni postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę w góry. Padło na Wielką Sowę.

Ponieważ wybraliśmy się z małym 4-letnim turystą wybraliśmy najkrótszą trasę z Przełęczy Sokolej. Trasa jest dosyć łatwa, lecz niestety pierwsze 600m do Schroniska Orzeł jest nieprzyjemne, ponieważ jest bardzo stromo i droga jest asfaltowa. Dalsza część drogi to już sama przyjemność leśną ścieżką. Jedyne na co trzeba uważać to rowerzyści, którzy niestety w większości uważają, że mają pierwszeństwo.

Od schroniska Orzeł poszliśmy już spokojnie leśną ścieżka na szczyt z małymi przerwami. Kolejnym schroniskiem na trasie jest Sowa. Niestety akurat tego dnia (tygodnia) schronisko było zamknięte i nie mogliśmy wejść na pierożki. W samym schronisku nocowaliśmy w 2007r. i było naprawdę fajnie.

Porównując do 2007r. zmieniła się jeszcze jedna rzecz. Bliżej szczytu, ze szlaków, kiedyś rozpościerał się piękny widok. Teraz w ramach zalesiania urosły choinki, więc cały czas idzie się w lesie. Plus jest taki, że jest bardzo zielono.

Weszliśmy w końcu na szczyt. Jak tylko to uczyniliśmy uświadomiliśmy sobie jaki błąd zrobiliśmy: nie wzięliśmy kiełbasek na ognisko. To jest właśnie wielki plus Sowy. Jest kilka miejsc przygotowanych specjalnie na ognisko (nie wypalonych przez turystów, tylko wymurowanych). Również jedno jest pod zadaszeniem.

Po posileniu się przy ławce, poszliśmy po pieczątki ( w sklepie ) i pamiątki (znaczek turystyczny, dla małego turysty medal za zdobycie szczytu i pamiątkowe koszulki ). Kolejny punkt wieża widokowa. Niestety bardzo wiało i szybko zeszliśmy. Jednak można było fajny efekt zobaczyć. Chmury i cień kończyły się na Ślęży, a dalej w stronę Wrocławia było piękne słońce. Po drodze wzięliśmy więcej pieczątek do zeszytu (kasa na wieże widokową).

Pora na drogę powrotną. Również przyjemny spacer. Dodatkowo czeka nas nagroda za te pierwsze 600m udręki pod górę. Dzięki temu, że początek trasy był bardzo stromy to na końcu czekają nas wspaniałe widoki i to już od samego schroniska Orzeł aż do końca trasy.

Trochę zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy z powrotem na parking i wyruszyliśmy do domu.

P.S.
Pogoda: Idąc na szczyt było naprawdę ciepło, niektórzy szli nawet w krótkich rękawkach. Niestety już droga powrotna, była niestety chłodna i bez słońca.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielka Sowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Sowa

Wielka Sowa to najbadziej popularny i najliczniej odwiedzany szczyt w Górach Sowich, jednocześnie jest to również najwyższy szczyt tego pasma Sudetów - 1015 m. n.p.m. Na szczycie Wielkiej Sowy odbywają się różne imprezy, zloty czy pikniki. Mapa obejmuje teren ograniczony miejscowościami: Walim, Pieszyce, Dzierżoniów, Jugów. Zaznaczono na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych pieszych i rowerowych z ich długościami. Na mapie naniesiono ośrodki noclegowe i restauracje. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Mapa została przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych, nie ma odpowiednika w wersji papierowej.

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa Gór Sowich Wydawnictwa Galileos z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych. Wraz z czasem przejść. Zasięg mapy na północy wyznacza Świdnica, na wschodzie Bielawa, na południu Srebrna Góra i Nowa Ruda, na zachodzie Jedlina Zdrój. Rok wydania 2020

Góry Sowie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Sowie

Mapa turystyczna "Góry Sowie" zamknięta jest przez: Wałbrzych na północnym-zachodzie, Broumov na zachodzie, Radków na południu, Srebrna Góra na południowym-wschodzie. Prawdziwą osobliwością tego obszaru są podziemne obiekty militarne. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Są tu dobre warunki dla miłośników MTB, narciarstwa zjazdowego i biegowego, jazdy konnej. Na mapie oznaczono szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Rok wydania 2024

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Sudety Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Sudety Środkowe

Zaktualizowana w terenie mapa turystyczna Sudetów Środkowych z wyszczególnionymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje m.in. Góry Sowie, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry Kamienne oraz dużą część Broumovskiej Vrchoviny ze skalnymi miastami Aderszpasko Teplickich Skał włącznie. Na mapie uwzględniono atrakcje turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020

Singletrack Glacensis English
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Singletrack Glacensis English

Mapa turystyczna przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej (polska część Euroregionu Glacensis) z naniesioną siecią nowych szlaków rowerowych Singletrack Glacensis, znajdujących się w Górach Bardzkich, Złotych i Masywie Śnieżnika. Szlaki prowadzą z Przeł. Wilcza przez Bardo, Złoty Stok, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie i Międzygórze do Jodłowa. Na mapie wyróżniono i opisano atrakcje, ciekawe miejscowości, punkty informacji turystycznych, rezerwaty i parki krajobrazowe, serwisy rowerowe, stacje naprawcze i do ładowania e-bike oraz wiaty wypoczynkowe. 

Miejscowości na trasie