category-icon

Wielka Fatra: Rakytov, Borišov, Ploska.

22 km
26 h 40 min
1.6 km
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-06-03
category-icon
22 km
1629 m
2141 m
Średni
26 h 40 min
5.5/6
Trasa opisuje dwudniową wycieczkę po fragmencie jednych z najładniejszych gór - Wielkiej Fatrze. O malowniczości tych gór decydują wyraźnie zaznaczone szczyty nad głębokimi dolinami. Niestety, powoduje to także, że wysokości względne są duże, a co za tym idzie podejścia są długie i męczące. Za to bezleśne grzbiety zapewniają wyjątkowo rozległe i piękne widoki. Zaczynamy w piątkowy wieczór u wylotu Cichej doliny, skąd żółtym szlakiem docieramy do schroniska "Utulnia Limba". Standard chatek studenckich - na piętrze miejsca dla kilkunastu osób, można w pobliżu rozbić też namiot. Schronisko oferuje śniadania i napoje, w tym piwo. Następnego dnia rano startujemy na najzwyższy w tej okolicy szczyt Rakytova. Dookoła piękne widoki. Docieramy zmęczeni na szczyt, skąd podziwiamy okoliczne łańcuchy górskie: Niżne Tatry, Małą Fatrę, wystające szczyty Wielkiego Chocz, Zachodnich Tatr i wiele innych. W identyfikacji obiektów pomaga plansza zainstalowana na Rakytovie. Równie stromym jak podejście zejściem schodzimy ze szczytu i kierujemy się w stronę widocznego Czarnego Kamienia, trawersując nieco mniej wybitny szczyt Minczoła. Sam Czarny Kamień jest rezerwatem ścisłym, do któego wstęp jest wzbroniony, więc tylko z daleka podziwiamy skały na szczycie. Za Czarnym Kamieniem powoli podchodzimy pod kolejny szczyt, Ploskę, czyli Płaską. Na razie też go mijamy trawersem, co nie znaczy, że droga jest łatwa i nie męcząca. Szczególnie uciążliwe okazuje się zejście ze stoków Ploskiej na upłaz prowadzący do podnóża Boryszowa. Zatrzymujemy się w schronisku "Chata pod Boryszowem". Tu już jest typowe schronisko, choć standard nie powala. Ale oferuje posiłki, napoje, miejsce do umycia się i nocleg. Część drużyny postanawia jeszcze wejść na Boryszow, co okazało się na szczęście niezbyt uciążliwe, chociaż było stromo. Nocujemy w chacie. Następnego dnia zdobywamy Płaską. Szczyt faktycznie płaski, ale podejście od tej strony trudne. Dalej kierujemy się w stronę przełęczy pod Płaską, na której stoi niewielka wiata dla odpoczynku. W tym miejscu postanawiam nieco zmienić plany i zboczyć w kierunku widocznej an mapach chaty Koniarka. Udaje się ją znaleźć i przy niej, korzystając z ław i stołów odpoczywamy, po czy schodzimy, podziwiając widoki, w dolinę. Teren Wielkiej Fatry jest chroniony jako park narodowy. Należy więc przestrzegać takich samych zasad, jak polskich parkach narodowych. Jedyna różnica polega na tym, że w Wielkiej Fatrze można biwakować w wyznaczonych miejscach. Ich lokalizacje podane są na stronie internetowej parku. Pamiętać też trzeba, że w Wielkiej Fatrze żyją niedźwiedzie i można się na nie natknąć w czasie wycieczki.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielka Fatra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Fatra

Wielka Fatra to pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na Slowacji. Leży między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Długość pasma wynosi około 40 km. Wielka Fatra porównywana bywa do polskich Bieszczadów, ogromne grzbietowe hale pasterskie przypominają bowiem połoniny. Hal tych jednak jest więcej niż w polskich Bieszczadach, a gołe, granitowe szczyty, przeplatane wapienno-dolomitowymi kopcami, pocięte głębokimi dolinami odróżniają ją wyraźnie od Bieszczadów. Lasy porastające stoki to głównie lasy świerkowe. Przede wszystkim jednak Wielka Fatra odróżnia się dzikością. Mimo że dolinami biegną dobre drogi, turystyczny ruch jest tutaj niewielki, a baza noclegowa słabo rozbudowana. Wielka Fatra posiada gęstą sieć szlaków turystycznych. Na wielu z nich można całymi dniami spotkać tylko nielicznych turystów. Grzbiety Wielkiej Fatry są długie, można nimi wędrować nawet dziesiątki kilometrów bez schodzenia do dolin. Mimo zwartości, są przy tym zróżnicowane. Dzięki grzbietowym halom rozciągają się z nich rozlegle widoki obejmujące nie tylko szczyty Wielkiej Fatry, ale także Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Tatry, Góry Kremnickie, Rudawy Weporskie i Beskidy.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020