W pakiecie 4 :)=Rudnik-Modzurów-Jastrzębie-Krowiarki

Dodano 11 czerwca 2016 przez aplikację Android
W pakiecie 4 :)=Rudnik-Modzurów-Jastrzębie-Krowiarki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

79634
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 52,8 km
  • Czas trwania: 4 h 40 min
  • Średnia prędkość: 11,29 km/h
  • Przewyższenie: 112 m
  • Suma podejść: 779 m
  • Suma zejść: 774 m
  • Data: 11 czerwca 2016
  • Lokalizacja: Adamowice
473874
Łężczok
rezerwat przyrody Łężczok
473875
koscioł w Raciborzu
św. Mikołaja
473876
tablica informacyjna
Rudnik
473877
kapliczka w Rudniku
św. Jana Nepomunena
473878
kościół
w Rudniku
473879
dom
z 1928 roku
473880
pałac
najpierw go trzeba było znaleźć w zaroślach
473881
drogoskaz
do dalszego poszukiwania
473882
kuźnia
473883
spichlerz
473884
kościół
Modzurów
473885
pałac
Modzurów
473886
grzyby
przy drodze
473887
pałac
Jastrzębie
473888
kościól
Pawłów
473892
powrót
4 pałace w pakiecie:)
Reprezentujący rzadko spotykany w Polsce styl neogotyku angielskiego Pałac w Modzurowie stanowi niewątpliwie wizytówkę miejscowości. Choć wybudowany już ponad 150 lat temu, nadal zachwyca swoją piękną architekturą. Fakt ten zawdzięcza w dużej mierze swojemu właścicielowi, który dba o ten zabytkowy obiekt z należytą starannością.

Pałac został wzniesiony w latach 60. XIX w. dla rodziny von Koenig, która od 1829 r. była właścicielem majątku. Budowla jest murowana, z cegły, wzniesiona na rzucie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje oraz podpiwniczenie, jak również użytkowe poddasze. Fasada jest dziewięcioosiowa, flankowana ośmioma bocznymi, wyższymi, trójkondygnacyjnymi wieżami. Na osi znajduje się trzyosiowy ryzalit, z oknami zamkniętymi późnogotyckimi łukami Tudorów (łukami, które przybierają postać tzw. oślego grzbietu i stosowane są zarówno jako element dekoracyjny, jak i konstrukcyjny). Wszystkie elewacje zwieńczone są krenelażem, a naroża ryzalitów sterczynami.

We wnętrzach pałacu częściowo udało się zachować dawny wystrój. Szczególną uwagę zwraca bogato zdobiony elementami roślinnymi witraż sklepienia w holu.
Od wielu lat pałac jest użytkowany przez Stację Hodowli Roślin „Modzurów” Sp. z. o.o.

Budynek otoczony jest z zewnątrz parkiem krajobrazowym, w którym zachował się pierwotny układ ścieżek. Można w nim podziwiać piękną aleję grabową oraz egzotyczne okazy drzew. Znajduje się w nim również m.in. płyta nagrobkowa Victora von Koeniga, późnoklasycystyczne mauzoleum z poł. XIX w., będące obecnie w ruinie, a także zbudowana na planie prostokąta z półkolistym zamknięciem neogotycka kapliczka z 1890 r. z wbudowanym kamiennym maswerkiem pochodzącym z okna dawnego kościoła w Modzurowie, a datowanym na 1300 r.

Pałac w Jastrzębiu zaliczany jest nurtu modernistycznego w architekturze rezydencjonalnej Pomorza Zachodniego, który ukształtował się niewątpliwie pod wyraźnym wpływem schyłkowej fazy neoklasycyzmu w architekturze rezydencjonalnej Wielkopolski.Program ideowy i funkcjonalny pałacu w Jastrzębiu zrealizowano łącząc w sposób eklektyczny elementy zaczerpane ze średniowiecznej architektury militarnej takie jak: graniasta wieża ze sterczynami, wysoki kamienny cokół z bogatym ukształtowaniem korpusu od strony założenia parkowego. Bryłę od strony ogrodu urozmaicono elementami o skromnej dekoracji architektonicznej (neoklasycystycznej) tj. ogrodem zimowym, dwoma tarasami. Loggia i balkonem nad wykuszem salonu. W efekcie końcowym powstał korpus o charakterze nawiązującym do warownych siedzib rycerskich z bardzo funkcjonalnym i nowoczesnym wnętrzem. W tym miejscu należy podkreślić, że pałac w Jastrzębiu należy do grupy budowli, w których najwcześniej zastosowano konstrukcję żelbetową, a także centralną instalację grzewczą. Przy dotychczasowym stanie wiedzy udało się jednak ustalić, że architekt pałacu pochodził prawdopodobnie z Nowego. Budowę obiektu z wykorzystaniem jak na owe czasy bardzo nowoczesnej technologii żelbetowej przeprowadzono w latach 1910-1912r.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.