category-icon

W odwiedziny do Koziołka Matołka

131 km
199 m
Polska, świętokrzyskie, Tarnobrzeg - Baranow Sandomierski, Połaniec, Pacanów, Oleśnica, Rytwiany, Su

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-07-10
Polska, świętokrzyskie, Tarnobrzeg - Baranow Sandomierski, Połaniec, Pacanów, Oleśnica, Rytwiany, Su
category-icon
131 km
199 m
195 m
Łatwy
3.7/6
Nie była to łatwa trasa, a to za sprawą dokuczliwej aury i bynajmniej nie o deszczu tu mowa. Słoneczny żar odbijający się od rozgrzanego asfaltu zdawał się ściskać głowę w imadlanym uchwycie. Efekt ten był szczególnie odczuwalny popołudniową porą na otwartych, bezleśnych przestrzeniach. Chwilę wytchnienia dawały przerwy w podróży np. na osłoniętym zielonym baldachimem rynku w Pacanowie, na łonie parku otaczającego pałac w Rytwianach, czy też w kompleksie klasztornym, zwanym "Pustelnią Złotego Lasu". Trafiały się ponadto śródleśne odcinki. Szczególnie przyjemny był fragment trasy pomiędzy Rytwianami, a Strzegomkiem. Nie dość, że leśna ściana odgrodziła nas od słonecznego piekła, to asfaltowa nitka szosy, opadając w dół, wzbudziła łagodny zefirek, przyjemnie owiewający twarz. Poza warunkami pogodowymi droga nie była specjalnie trudna, prowadząc nawierzchniami asfaltowymi (wyjątek stanowił krótki gruntowy odcinek od Zadusznik do Matiaszowa przez most) z góra niewielkimi przewyższeniami. Trasa trochę falowała jedynie przy podjeździe na Garb Pińczowski w okolicach Borzymowa (z panoramą na Góry Świętokrzyskie) oraz na pagórkowatym obszarze, pomiędzy Czajkowem, a Sulisławicami. Koniec końców, pomimo upału i długiego dystansu poważniejszego kryzysu fizycznego udało się uniknąć. W Pacanowie na rowerach pojawiliśmy się po raz pierwszy, podobnie jak w Pustelni Złotego Lasu. To były główne cele tej wycieczki.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Rzeszowa. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część północna
Mapa Rzeszowa i okolic przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na północ od miasta, w tym okolice Mielca. Zasięg mapy wyznaczają: Szwagrów i Nowa Dęba na północy, Czermin na zachodzie, Dębica i Rzeszów na południu, Białobrzegi i Leżajsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Łańcut i Leżajsk – atrakcyjne turystycznie miasta z dużym nagromadzeniem zabytków. Okolice Rzeszowa i Mielca to wciąż mało znany wśród turystów region. Mapa doskonale nadaje się do wycieczek rowerowych i pieszych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024