category-icon

Uszust czyli stromo, znów stromo i jeszcze bardziej stromo.

15 km
5 h 39 min
941 m
Soblówka

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-11-11
Soblówka
category-icon
15 km
941 m
955 m
Trudny
5 h 39 min
3.8/6
Ładnych parę lat temu byłem w tej części Worka Raczańskiego i postanowiłem odwiedzić ten rejon ponownie. Tym razem skorzystałem z nowego szlaku znakowanego kolorem żółtym z Soblówki na grzbiet Beskidu Równego. Celem była najwyższa góra w tej okolicy - Uszust zwany także Oszastem lub Oszustem.
Szlak Pasterski (bo taką nazwę nosi) początkowo idzie leśną drogą, by po kilku kilometrach odbić na wąską ścieżkę. Ścieżka wspina się miejscami dość stromo, ale generalnie nie jest jakoś szczególnie uciążliwa. Trzeba zwracać uwagę na oznakowanie, nie dlatego, że się można zgubić - wystarczy po prostu iść pod górę, ale żeby nie podchodzić zbyt stromo. Północne stoki są wyjątkowo mocno nachylone. Po wejściu na grzbiet robi się w zasadzie płasko, więc udałem się w kierunku kulminacji Beskidu Równego. Jak sam nazwa wskazuje, w zasadzie nie da się stwierdzić, gdzie jest wierzchołek, nie ma też oznaczenia. Następnie zawróciłem i poszedłem niebieskim szlakiem na Oszast. Ostatni odcinek jest wyjątkowo wymagający - bardzo stromy. Na szczycie postawiony jest krzyż, znajdują się też ławki, na których można odpocząć. Dalszy odcinek to ponownie płasko, aż do punktu, w którym granica (i szlak) skręca na północ. Od tego miejsca robi się znów stromo. Na końcu stromizny mamy ciekawostkę - źródło o nazwie Dzielona Woda. Wypływają z niego dwa potoki, jeden trafia do zlewni Morza Bałtyckiego, a drugi Morza Czarnego.
Kolejne kilometry to znów najpierw stosunkowo płaska droga, potem strome podejście na Kaniowki i potem na Jaworzynę. Z Jaworzyny wybrałem zejście do Soblówki przez Smereków Wielki. I o ile odcinek do szczytu Smerekowa i nieco dalej jest znów raczej płaski, to wyjątkowo strome jest zejście do pierwszych zabudowań. Daje w kość, tym bardziej, że mięśnie już są zmęczone podchodzeniem i schodzeniem. Za to widoki są rewelacyjne.
W czasie wycieczki idziemy wokół rezerwatu Oszast, będącego ostoją rzadkich gatunków zwierząt i zachowującego dawne lasy regla górnego. Wstęp do rezerwatu jest wzbroniony.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Magura Orawska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Magura Orawska

Mapa prezentuje region Magury Orawskiej na Słowacji, sięgający na północy do granicy z Polską. w tym miasta Namiestowo, Twardoszyn i okolice Jeziora Orawskiego. Na południe mapa sięga do linii miejscowości Podbiel, na zachód - kilkanaście kilometrów za Oravską Leśną.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskidy Kysuckie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskidy Kysuckie

Mapa prezentuje fragment północno-zachodniej Słowacji na pograniczu z Czechami i z Polską. Beskid Kysucki to pasmo górskie w regionie Kysuce. Wraz z Beskidem Orawskim tworzą pasmo Beskidów Słowackich, są najwyższą częścią Gór Kisuckich, choć czasem spotyka się opinie, że osobnym rejonem górskim. Beskid Kysucki ciągnie się od przełęczy Zwardońskiej do granicy z Orawą na przełęczy Przysłop. Najwyższym szczytem pasma jest Wielka Racza (Veľká Rača). Na terenie gór znajduje się kilka rezerwatów przyrody, w tym wokół Wielkiej Raczy, a niemal całość pasma zajmuje obszar chronionego krajobrazu.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023

Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic Polski, Słowacji i Czech. "Żywiecka" część mapy obejmuje cały Beskid Żywiecki: Suchą Beskidzką na północy, Worek Raczański na południu, Zwardoń na zachodzie oraz Jordanów i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Beskid Żywiecki to najwyższe po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Wyniosłe szczyty sąsiadują tu z dolinami, w których ulokowały się miejscowości z tradycyjną ludową zabudową, m.in.: Korbielów, Zawoja, Rajcza, Zwardoń. Beskid Żywiecki to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, ale także rowerowej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Występują tu również bardzo dobre warunki dla narciarzy z rozbudowaną infrastrukturą narciarską (Ośrodek Narciarski Pilsko, Mosorny Groń, Ośrodek Zwardoń Ski). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018