Trzy Orle Gniazda & Pustynia Błędowska

Dodano 6 sierpnia 2020 przez plik GPX
Trzy Orle Gniazda & Pustynia Błędowska
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

183560
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.6
 • Dystans: 66,8 km
 • Przewyższenie: 163,09 m
 • Suma podejść: 915,66 m
 • Suma zejść: 919,47 m
 • Data: 26 września 2020
 • Lokalizacja: Rabsztyn
1042598
Zamek Rabsztyn
1042599
Zamek w Bydlinie
1042603
Strażnica w Ryczowie
1042604
Zamek Ogrodzieniec
1042605
Pustynia Błędowska
1042606
Dworek nad rozlewiskiem
1042689
Chata Kocjana
Trasa na około 5-6h - tempo turystyczne, średnia prędkośc około 12-14 km/h

Rower MTB, gravel lub trekking.

10% - drogi asfaltowe
90% - drogi szutrowe i polne oraz leśne ścieżki

„Orle Gniazda” to pozostałości jurajskich warowni i zamków. Przyjmuje się, że początki większości zamków jurajskich związane są z osobą króla Kazimierza Wielkiego, który nie tylko wybudował od podstaw część z nich, ale także poważnie rozbudował już istniejące założenia. Zamki te oddalone od siebie ok. 10-15 km, kiedyś dodatkowo wzmocnione licznymi strażnicami miały jeden strategiczny cel - zabezpieczenie granicy państwa polskiego (Krakowa) przed ewentualnymi atakami ze strony Czechów.

Rabsztyn

Średniowieczny zamek rycerski, który powstał w czasach Kazimierza Wielkiego. W 1657 roku został spalony przez Szwedów. Po „potopie szwedzkim” został tylko częściowo odbudowany ze zniszczeń. Na początku XVIII wieku wybudowano u podnóża zamku dwór starościński i folwark, a sam zamek popadał w coraz większą ruinę. W połowie XIX wieku zniszczenia dopełniła miejscowa ludność rozbierając zamkowe mury dla odzyskania budulca, a w 1901 poszukiwacze skarbów wysadzili w powietrze wysoką cylindryczną wieżę.
Od lat na terenie zamku prowadzone są prace rekonstrukcyjne, których celem jest przybliżenie choć w części jego dawnej świetności.
W Rabsztynie u podnóża zamku stoi drewniana „Chata Kocjana”. Jest to dom z 1862 roku, który w 2004 roku rozebrano i przeniesiono z jednej z dzielnic pobliskiego Olkusza. Sam Antoni Kocjan, który kiedyś w nim mieszkał, był konstruktorem szybowców. W czasie II wojny światowej aktywnie brał udział w ruchu oporu. Był członkiem referatu lotniczego Armii Krajowej. Zginął z rąk hitlerowskiego okupanta. W chacie, która stanowi obiecnie mini-muzeum a może raczej mini-skansen, znajdziemy szereg pamiętek i zdjęć sprzed ponad 70 lat.

Bydlin

Początki tego zamku sięgają XIV wieku, co potwierdzają przeprowadzone w roku 1989 badania archeologiczne. Najprawdopodobniej zamek został zbudowany z inicjatywy rodziny Toporczyków. Choć według legendy miał on należeć do jednego z nieślubnych synów króla Kazimierza Wielkiego o imieniu Niemierza. W wieku XVI zamek został przeznaczony na cele sakralne, początkowo miał pełnić funkcję zboru kalwińskiego, a później kościoła katolickiego. Kościół został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Na terenie wzgórza znajdziemy liczne ślady okopów, pochodzących z okresu Wielkiej Wojny. W Bydlinie warto również odwiedzić pobliski cmentarz, gdzie znajdują się mogiły Legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami. Na cmentarzu znajdują się także pochówki żołnierzy armii rosyjskiej oraz austriackiej.

Ogrodzieniec

Ruiny zamku „Ogrodzieniec” w Podzamczu to największe, a zarazem najbardziej malownicze ruiny na terenie Jury. Wznoszą się one na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Górze Janowskiego (515,8 m n.p.m.). Dzięki temu z zamkowej wieży można podziwiać wspaniałe jurajskie widoki. Na zamku znajdują się liczne atrakcje m. in.: Muzeum Zamkowe, Sala Tortur oraz Zbrojownia. Dużą atrakcją jest także zrekonstruowany średniowieczny gród na Górze Birów oraz Park Miniatur, w którym można zobaczyć makiety zamków i warowni jurajskich z czasów ich dawnej świetności.

oraz Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to jeden z większych w Europie Środkowej obszarów występowania tzw. piasków śródlądowych. Ma ona pochodzenie antropogeniczne. Jej powstanie wiąże się z działalnością człowieka, a konkretnie z wycinką ogromnych obszarów leśnych, jakie miało miejsce w czasach średniowiecza. Wyrębu tego dokonano na potrzeby olkuskiego hutnictwa oraz górnictwa. W wyniku wycinki doszło do uwolnienia piasków, które swobodnie zaczął kształtować wiatr nadając tym terenom pustynnego charakteru.
Nazwa Pustynia Błędowska została wprowadzona w roku 1889 przez geografa Wacława Nałkowskiego na określenie tych ogromnych połaci piasków. Swego czasu Pustynia obejmowała obszar ok 150 km2. Dziś jej powierzchnia jest bardzo uszczuplona.
Ze względu na ogromne walory przyrodnicze tego terenu objęto Pustynię Błędowską ochroną przyrodniczą w postaci Europejskiej Sieci Natura 2000, użytku ekologicznego oraz Parku Krajobrazowego "Orle Gniazda".

Źródło: http://przewodnikpojurze.pl/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0