category-icon

Trzy dniowy spływ Wartą (Konopnica - Burzenin - Sieradz - Warta), KAJAKOS.PL

58 km
10 m
Polska, województwo łódzkie,Sieradz, Burzenin, Warta, Turek, Poddębice, Uniejów, Wieluń, Kalisz, Be

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-07-13
Polska, województwo łódzkie,Sieradz, Burzenin, Warta, Turek, Poddębice, Uniejów, Wieluń, Kalisz, Be
category-icon
58 km
10 m
30 m
Łatwy
2.6/6
OPIS OGÓLNY:
Zapraszamy na weekendowy spływ rzeką Wartą Z Konopnicy do Warty. Trasę podzieliliśmy na trzy odcinki. Pierwszy dzień z Konopnicy do Burzenina liczy 15 kilometrów. Jego spłynięcie zajmuje około 3 - 4 godzin. W Konopnicy historyczna fortyfikacja obronna „Grodzisko” lub inaczej „Zamczysko”. Drugi dzień to głównie „Park Krajobrazowy Warty i Widawki”. Długość 25 kilometrów, czas 5 godzin. Atrakcyjne miejsce ujścia Widawki do Warty. Ostatni dzień pokonujemy trasę z Sieradza do Warty. Obserwujemy zmianę charakteru rzeki z „dzikiej” na uregulowaną. Wzdłuż brzegów łąki i podmokłe tereny. Odległość 17 kilometrów, czas 4 godziny. Bardzo łatwa trasa, bez żadnych utrudnień i stałych przenosek.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
 PIERWSZY DZIEŃ:
Startujemy poniżej zniszczonego progu wodnego w Konopnicy przy moście drogowym Szynkielów – Ochle. Następnie malowniczy fragment rzeki wśród gęstego lasu. Warto zrobić kilka zdjęć. W Rychłocicach niewielkie bystrze na łuku przed mostem Wieluń – Łask. Spokojniejsza woda przy lewym brzegu. Drewniane pale oraz niewielkie bystrze w Jarocicach. Wysokie wapienne brzegi w Majaczewicach. Na wysokości Wielkiej Wsi B – prawobrzeżny rezerwat przyrody „Winniczek”. Przepływamy pod mostem z Burzenina do Widawy. Za nim pale w wodzie. Pozostałość po starej przeprawie. Szeroka piaszczysta plaża na prawym brzegu. Tutaj możemy zakończyć spływ lub spłynąć dalej, ok. 1 km na kolejną plażę.
 DRUGI DZIEŃ:
W Burzeninie możemy wodować kajaki w dwóch miejscach. Pierwsze to plaża niedaleko mostu drogowego do Widawy lub plaża na wyspie, około 1 kilometra dalej, w Strumianach. Od początku trasy płyniemy przez „Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki”. Krajobraz ulega zmianie. Z koryta znikają rzeczne wyspy. W niewielkiej odległości rzeki znajdują się wały przeciw powodziowe. W Tyczynie resztki zniszczonego progu wodnego. Spływamy go ostrożnie. Pod wodą kawałki betonu, kamieni i metalowych umocnień. Jest to ostatnia przeszkoda przed tamą Zbiornika Jeziorsko. Za 1, 5 km prawobrzeżne ujście Widawki do Warty. Wkrótce docieramy do plaży w Strońsku. Na horyzoncie widać górującą wieże kościoła. Korzystając z postoju jest to doskonała okazja aby udać się do sklepu. Po drodze mijamy bunkry z II Wojny Światowej (stanowiska strzelców ckm). Są tą pozostałości po linii umocnień Beleń – Zagórzyce oraz rozegranej bitwie w dniach 4 -5 września 1939 roku. Podążając dalej z nurtem Warty obserwujemy wysokie brzegi, porośnięte gęstą roślinnością. Mijamy most drogi ekspresowej S8, dalej tak zwany „krowi most” w Woźnikach oraz „stary most na krajówce 14/12” (Sieradz – Zduńska Wola). Przepływając pod tym ostatnim trzymajmy się lewej strony. Zatopione kamienie przy prawym brzegu powodują „gotowanie” wody. Po tej małej niedogodności naszym oczom ukaże się długi, lewy łuk rzeki ciągnący się aż za horyzont. Szeroka, piaszczysta plaża za łukiem przykuje naszą uwagę co może skutkować wpłynięciem na mieliznę. W tym miejscu Warta jest szeroka a główny nurt i głębsza woda znajdują się po prawej stronie. To już niestety ostatni kilometr naszego spływu. Miniemy jeszcze tak zwany „wysoki”, czyli wysoki brzeg gdzie w latach 70 i 80-tych mieszkańcy Sieradza bawili się skacząc do wody. Niestety aktualnie głębokość wody w tym miejscu jest niewystarczająca. Za chwilę dostrzeżemy „biały most” w Sieradzu. Za wiszącą przeprawą ok. 150 metrów dalej, po lewej stronie znajduje się Kajakowy Klub Sportowy w Sieradzu. Przy nim dogodna zatoczka aby bezpiecznie „zaparkować” nasze kajaki i wyjść suchą stopą na ląd.
 TRZECI DZIEŃ:
Zaczynamy przy stanicy kajakowej, blisko wiszącego „Białego Mostu”, gdzie swoje ujście ma Żeglina. Niedaleko znajduje się barka wydobywająca piasek z dna rzeki. Należy uważać na linę rozciągniętą między brzegami. Przepływamy pod mostem kolejowym (Poznań – Warszawa). Zatopione gruzy zniszczonego poprzedniego mostu, w trakcie II Wojny Światowej, tworzą delikatne bystrze. Mijamy nieczynne już Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Sira”. Z wody dobrze widoczne, duże rury, którymi odprowadzano ścieki do rzeki. Intensywne działania proekologiczne w latach 90-ych oraz utworzenie oczyszczalni ścieków pozwoliło przywrócić rzece jej należytą czystość. Aktualnie woda w Warcie, na większości odcinków posiada I oraz II klasę czystości wód. Nic więc dziwnego, że w Warcie bytują raki. W Dzigorzewie prom. Następnie lewobrzeżny dopływ – Myja. W Biskupicach most drogowy. Na prawym brzegu miejscowość Grądy oraz zespół bunkrów z 1939 roku. Wzdłuż koryta ciągną się łąki oraz podmokłe tereny. Na brzegach gęste zarośla, topole i wierzby. W pewnej odległości wały przeciw powodziowe. Dzień kończymy w stanicy wodnej, po lewej stronie, przed mostem drogowym w Warcie (Błaszki – Łódź).
NOCLEGI:
Wyżej opisana trasa pozwala na szeroki wybór miejsc noclegowych dostępnych w Burzeninie i Sieradzu. Mogą to być pola biwakowe, domki letniskowe lub pokoje hotelowe.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie