Trasa z Rejowca na Żółtańce 3

Dodano 4 maja 2018 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

122307
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.3
  • Dystans: 35,2 km
  • Przewyższenie: 49 m
  • Suma podejść: 58 m
  • Suma zejść: 75 m
  • Lokalizacja: Rejowiec
701082
Zalew Żółtańce
W rejonie miejscowości Żółtańce największa atrakcja turystyczna to zalew. Położony jest ok 3 km od Chełma, w kierunku południowym. Akwen składający się w rzeczywistości z dwóch zbiorników (Żółtańce Duże i Żółtańce Małe) ma powierzchnię 103 ha. Nad brzegami większego ze zbiorników urządzono plażę, dwa pomosty i boiska - trawiaste do gry w piłkę nożną oraz do gry w piłkę plażową, miejsce do grillowania i na ognisko, a także ławki z zadaszeniem. Natomiast Żółtańce Małe to zbiornik typowo wędkarski, można w nim złowić m.in.: karpie, karasie, płocie, liny, jazie, szczupaki i okonie. Dużą ciekawostką są zamieszkujące w nim sumy. W pobliżu Żółtaniec znajduje się wyrobisko po kopalni piasku, na którym co roku rozgrywane są zawody samochodów terenowych.
701083
Restauracja "Pstrągowo"
701084
Akademicki Port Lotniczy w Depułtyczach Królewskich
Lotnisko to należy do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Dzięki odpowiednim certyfikatom, PWSZ uzyskała możliwość samodzielnego kształcenia teoretycznego i praktycznego pilotów. Lotnisko jest trawiaste, w związku z tym przyszli adepci pilotażu uczą się tu latania na samolotach dwusilnikowych. Ustawione wzdłuż drogi do Chełma samoloty bojowe służą potrzebom szkolenia mechaników.
701085
Rezerwat Torfowisko Sobowice
Warte zobaczenia unikatowe źródliskowe torfowiska kopułowe oraz mozaiki zbiorowisk roślinności torfowiskowej i ciepłolubnej.
701086
Pałac Zaleskich w Rejowcu
Zespół pałacowo-parkowy w Rejowcu. Pałac klasycystyczny wybudował w XVIII wieku Wiktoryn Zaleski. Najprawdopodobniej rozbudowany w partii skrzydeł bocznych na przełomie XIX – XX w. Pełnił rolę rezydencji możnych rodów szlacheckich i arystokratycznych, m. in. Ossolińskich, Ks. Woronieckich, hr. Łubieńskich, w ostatnim okresie (do 1944 r.) należał do Budnych - przedstawicieli nowej burżuazji przemysłowej. W bezpośrednim otoczeniu pałacu znajduje się XIX-wieczny park angielski, przekształcony w w. XX, silnie zredukowany po ostatniej wojnie. W skład zespołu wchodzą obecnie: pałac, oficyna pałacowa, zapewne z XVIII w., przekształcona w w. XIX i XX oraz czworak wzniesiony równocześnie z pałacem.
701087
Kaplica cmentarna - dawna cerkiew Unicka w Rejowcu
Cerkiew św. Arch. Michała wzniesiona staraniem parafian i starosty chełmskiego w 1797 roku. Od 1919 roku zamieniona na kościół katolicki. Zniszczona po koniec 1944 roku w wyniku działań wojennych. W latach 90 - tych rozpoczęto restaurację cerkwi.
701088
Kościół pw. Świętego Jozafata Kuncewicza w Rejowcu
Neogotycki kościół parafialny (pocz. XX w.) pw. św. Jozafata. Kościół p.w. św. Jozafata w Rejowcu, neogotycki, wybudowany został w latach 1906 - 1907 w/g projektu architekta Szyllera z fundacji Marii i Jozefata Budnych. Fundatorzy pochowani są w krypcie świątyni. Kościół ten konsekrował biskup Marian Fulman. Tą jednonawową bryłę kościoła zamyka trójboczne prezbiterium z dwiema zakrystiami oraz wysmukła wieża na planie kwadratu po przeciwnej stronie, przy ścianie frontowej. Cztery kondygnacje wieży są różnej wysokości, przedzielone gzymsami a jej ściany poszczególne kondygnacje zdobią okna różnych wzorów. Górną kondygnację wieży stanowią trójkątne gotyckie szczyty, na każdym boku zawierające po trzy okna. Wieżę nakrywa strzelisty hełm. Na wieży zawieszono dzwon pochodzący z Wrocławia, uratowany przed rabunkiem po II wojnie przez Rosjan. Druga wieżyczka, na sygnaturkę, umieszczona jest na dachu świątyni na końcu nawy i początku prezbiterium. Piękno bryły kościoła podkreślają biało wykończone gzymsy, elementy ściany frontowej i skarpowania. Wnętrze świątyni zdobią drewniane neogotyckie ołtarze. Ołtarz główny zawiera w sobie figurę św. Jozafata patrona kościoła. Ołtarze boczne posiadają zasuwy obrazowe i tak: - ołtarz lewy Ukrzyżowania zasłaniany jest obrazem Serca P.Jezusa - ołtarz prawy z wizerunkiem św. Marii Kleofasowej posiada zasuwę z wizerunkiem św. Józefa Oblubieńca.
701089
Dawny browar dworski w Uherze
Dawny browar (XVII w.) zaadaptowany na młyn, obecnie galeria i kawiarnia artystyczna.
701090
Dom Mikołaja Reja w Rejowcu
Pierwotne przeznaczenie i czas powstania tego obiektu nie zostało definitywnie wyjaśnione. Wszystko wskazuje, że budynek został wzniesiony na początku XVIII wieku, około 1720 r. z przeznaczeniem na ratusz miejski. Funkcję municypalną miał pełnić do 1810 r. Wśród mieszkańców Rejowca panuje przekonanie, że był to dom Mikołaja Reja. Jest to z pewnościa najstarszy budynek w obrębie rejowieckiego rynku. Po roku 1810 przeszedł w prywatne ręce. Spełniał w tym czasie kolejno funkcje mieszkalną, karczmy i sklepu z artykułami kolonialnymi. Prowadzony był przez kupców żydowskich. Budynek murowany z kamienia wapiennego tzw. opoki. z wstawkami z czerwonej cegły. Wewnątrz w układzie trzytraktowym na osi, w której mieści się arkada komina zbiorczego. Najcenniejszą częścią budynku to strona wschodnia z ciekawym trójkątnym przyczółkiem.
701091
Stara pompa ssąco-tłocząca w Rejowcu
Na początku XX w w rynku rejowieckim zainstalowano pompę ssąco-tłoczącą firmy Troetzer i Co. Varsovie. Ujęcie wody w ciasnej zabudowie rynku było dobrodziejstwem dla mieszkańców i straży pożarnej. Nadmiar wody rozlewany w trakcie napełniania wiader wpływał do dwóch dużych podziemnych zbiorników wybudowanych do celów gaśniczych. Było to bardzo racjonalne rozwiązanie. Ubytki wody były cały czas uzupełniane. Woda z pompy zasilała też rytualną mykwę przy ulicy Niecałej. W latach 80 zdemontowano mechanizmy ssąco-tłoczące. Obecnie pompa po renowacji ponowni zdobi rejowiecki rynek.
701092
Pomnik Mikołaja Reja w Rejowcu
Pomnik Mikołaja Reja
701093
Mini skansen w Rejowcu
Niewielki skansen prowadzony przez mieszkańca Rejowca.
701094
Gorzelnia w Rejowcu
Gorzelnia wybudowana i uruchomiona w 1900 roku.
701095
Dzwonnica przy kościele unickim w Rejowcu
Wybudowana w 1900 roku. Obiekt murowany z kamienia wapiennego.
701096
Pompa wodna w Rejowcu
Druga pompa wodna
Trasa z Rejowca na Żółtańce. Powrót przez Niedziałowice. Przeważają drogi asfaltowe. Ponadto trasa po kostce i szutrze.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.