category-icon

Trasa wzdłuż mało znanych zbiorników wodnych na Mokotowie w W-wie

35 km
21 m
Warszawa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-06-04
Warszawa
category-icon
35 km
21 m
21 m
Łatwy
4.4/6
Trasa rowerowa krajoznawcza dla roweru górskiego, także dzieci w wieku 10-14 lat. Czas przejazdu zależny od okoliczności długości zwiedzania a także odpoczynków. Jeżeli jedziemy z dziećmi to odpoczynki (są do tego miejsca) mogą być - pierwszy w parku Dolinka Służewiecka, drugi - ul. Leśna i Moczydłowska (wjazd do lasu Kabackiego), trzeci - enklawa brzozowa na Skarpie Powsińskiej na łonie natury, czwarty – jezioro Nad Groblami, piąty – park nad jeziorem Powsinkowskim lub w parku pałacowym w Wilanowie, szósty – w parku Skwer Ormiański koło muzeum Polskiej Techniki Wojskowej ul. Powsińska 13.

1. Trasa zaczyna się od skrzyżowania ulic Sobieskiego, Belwederskiej, Chełmskiej i Dolnej. Jedziemy ul. Dolna i skręcamy w Piaseczyńską, w lewo do parku Arkadia, gdzie są 3 zbiorniki wodne.
2. Po zwiedzeniu parku przejeżdżamy ul. Idzikowskiego i kierujemy się do ul. Jaśminowej (droga polna) wzdłuż jeszcze dzikiej przyrody. Droga zawiedzie nasz do ul. Wilanowskiej, którą przejeżdżamy i jedziemy ul. Dominikańska i Nowoursynowska do parku Dolinka Służewiecka. Tam jest kilka stawów a nawet dalej ładne jezioro. Jedziemy groblą.
3. Następnie po dojechaniu do pętli tramwajowej na Służewcu skręcamy w ul. Puławską (lewa strona) i ścieżką rowerową prujemy w kierunku Piaseczna (bardzo dobra nawierzchnia). Na wysokości ul. Leśna skręcamy w prawo do Lasu Kabackiego.
4. Ul. Leśną jedziemy prosto aż do ul. Moczydłowska i dalej prosto aby za około 200 m skręcić na prawo w ścieżkę leśną która zaprowadzi nas do największego stawu w tym lesie. Obecnie niby nie wolno wjeżdżać ale jeszcze parę lat temu to nawet wokół tego stawu były ławki i stoły do biesiadowania i ogólnie był dostępny.
5. Po zwiedzeniu stawu ścieżką jedziemy na wprost a ona doprowadzi nas do głównego traktu, skręcamy w lewo do traktu Załogi Sam. Kościuszko a nim dojedziemy do pomnika ofiar katastrofy lotniczej linii LOT w 1987 r. w której zginęło 183 osoby. Nikt się nie uratował.
6. Po zwiedzeniu pomnika wracamy do głównego traktu lasu i dojeżdżamy do tzw. enklawy brzozowej w której można sobie odpocząć.
7. Po odpoczynku wyjeżdżamy z lasu i ulicami Rydzowa, Opieńki, Przekorna, skręt w lewo w Przyczółkową a następnie ul. Rosochatą dojeżdżamy do jez. Lisowskiego (prywatne, zakaz połowu ryb)
8. Po zwiedzeniu tego jeziora jedziemy dalej Rosochatą około 200 m i skręcamy w lewo (droga polna) do jez. Nad Morgami (ogólnie dostępne).
9. Po zwiedzeniu tego jeziora drogą polną dojeżdżamy du ul. Ruczaj, skręcamy w prawo i następnie w lewo w ul. Prętową. Tą ulicą dojeżdżamy do urokliwej ul. Rosa (skręt w lewo) biegnącej wzdłuż rzeki Wilanówka. Rośnie tu dużo pobliskich drzew i można sobie jechać w cieniu w przeciwieństwie do ul. Ruczaj.
10. Ulicą Rosa dojeżdżamy do budowanej południowej obwodnicy W-wy i około 100 m po jej przejechaniu wjeżdżamy na lewo w drogę polną która zaprowadzi nas do następnych 3 zbiorników wodnych.
11. Po przejechaniu zabytkowego mostku napotykamy po prawej stronie mały staw oraz zestaw ogólnie dostępnych przyrządów do ćwiczeń. Plac został niedawno oddany do użytku.
12. Po wyjechaniu z placu rekreacji, zaledwie 150 m po drodze wjeżdżamy na następny duży staw, który ma własne kąpielisko.
13. Po wyjeździe z kąpieliska drogą polną dojeżdżamy do jeziora Powsinkowskiego i ładnego brzegowego parku. Aleją wzdłuż jeziora dojeżdżamy do ul. Vogla, skręcamy w lewo (można jechać chodnikiem prawym, bo ulica jest wciąż zatłoczona samochodami). Po około 200 m skręcamy w ul. Potockiego i nią dojeżdżamy do parku pałacowego w Wilanowie. Można przy okazji zwiedzić park w Wilanowie – wstęp 5 zł od osoby.
14. Po zwiedzeniu parku wilanowskiego kierujemy się na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Wiertnicza a następnie Powsińska i nią dojeżdżamy do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (ul. Powsińska 13). Wstęp bezpłatny a warte zwiedzenia.
15. Po zwiedzeniu muzeum w pobliskim parku Skwer Ormiański można sobie odpocząć. Potem jedziemy dalej ścieżką na ul. Powsińskiej aż do trasy Siekierkowskiej . Tam skręcamy w lewo do ul. Beethovena i nią dojeżdżamy do ul. Sobieskiego, skręt w prawo.
16. Przed samym końcem wycieczki po drodze można zwiedzić długi staw i ładny park. Wejście od ul. W. Hańczy

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Południowe okolice Warszawy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Południowe okolice Warszawy

Mapa południowych okolic Warszawy w skali 1:50 000, na mapie przedstawiono obszar od śródmieścia Warszawy na północy, po Grójec na południu. Na zachodzie zasięg mapy wyznaczają Ożarów Mazowiecki i Pruszków, na wschodzie - Garwolin. Na mapie znajdziemy szlaki piesze i rowerowe oraz rezerwaty w okolicach Piaseczna, Pruszkowa, Józefowa, Konstancina-Jeziornej, Otwocka, Karczewa, Mińska Mazowieckiego, Góry Kalwarii.

Zawarto tu w całości Chojnowski Park Krajobrazowy i Mazowiecki Park Krajobrazowy. Rok wydania 2024