category-icon

Trasa rowerowa z Brzeźnicy do Uścic Solnych

39 km
10 m
Polska, małopolskie, Brzeźnica

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-15
Polska, małopolskie, Brzeźnica
category-icon
39 km
10 m
10 m
Średni
4.8/6

Wycieczkę rowerową zaczynamy w Brzeżnicy gminie wiejskiej położonej na południe od rzeki Wisły w odległości ok. 35 km od Oświęcimia i 28 km od Krakowa. Kierujemy się w kierunku Wał-Ruda. Miejscowość ta odegrala ważną rolę podczas II wojny światowej, gdzie miała miejsce Akcja III Most polegająca na dostarczeniu polskich kurierów rządu RP na uchodzctwie na tereny okupowanej Polski, a w drodze powrotnej zabranie zdobytego nad Bugiem pocisku V2. Dzieki poświęceniu polskich kurierów udało się poznać tajniki broni Hitlera.
Natomiast podczas I wojny światowej Rosjanie zajeli Zabawę kolejną miejscowość na naszej trasie, gdzie dziś znajduje się Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny.Stacjonowanie wojsk zakończyło się tragicznie dla Karoliny Kózówny – mieszkanki Wał – Rudy. Na terenie Zabawy zachowały się starorzecza Kisieliny i Dunajca, a na jednym z nich rośnie bardzo rzadka w Polsce roślina wodna – kotewka orzech wodny, na obszrze którego utworzono użytek ekologiczny. Kolejną atrakcją naszej wycieczki rowerowej jest dom Karoliny Kózkówny w Śmietanie. Jedziemy wzdłuż zalesionego terenu piękną prostą drogą, mijając Łososinę i rowy melioracyjne, następnie mijamy Jaworniki Mokre, dojeżdżamy do Zaborowa, gdzie znajduje się stary niszczejący dwór z końca XIX wieku. Mijamy Rząchową i Strzelce Małe, docieramy do Uśic Solnych – wsi w gminie Szczurowa, z ślicznym ryneczkiem i zabytkowymi skansenami. Na terenie wiekszosci miejscowosci wymienionych znajduja sie cmentarze wojskowe.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie