Trasa rowerowa "Dookoła Gminy Susiec"

Dodano 13 maja 2019 przez plik GPX
Trasa rowerowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

146999
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 74,7 km
  • Czas trwania: 4 h 28 min
  • Średnia prędkość: 16,7 km/h
  • Przewyższenie: 136,97 m
  • Suma podejść: 1 074,08 m
  • Suma zejść: 1 074,51 m
  • Data: 13 maja 2019
  • Lokalizacja: Susiec
1069282
Szumy w rezerwacie Nad Tanwią
Rezerwat Nad Tanwią
Rezerwat o powierzchni ok. 41 ha powstał w 1958 roku i chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. Na zakolu Tanwi w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 m znajduje się 24 progi zwane „szumami”. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii. W konkursie miesięcznika National Geographic Traveler na „7 Nowych Cudów Polski” otrzymały tytuł laureata. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 235 m, a najwyższe wzniesienie - Kościółek osiąga 246m n.p.m. Przez rezerwat przeprowadzono 3-kilometrową ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Nad Tanwią” (koloru czerwonego).Do rezerwatu dojdziemy Szlakiem Południowym lub jednym z najpiękniejszych szlaków Roztocza „Szlakiem Szumów”
1069283
Stanica harcerska w Olbrychtowie
W 1936 roku na wniosek działaczy Koła Przyjaciół Harcerstwa w Zamościu, na którego czele stanął generał Brunon Olbrycht, dowódca 3 Dywizji Piechoty Legionów w Zamościu, postanowiono zbudować stanicę harcerską nad Tanwią, w pobliżu historycznego miejsca, gdzie w 1901 roku Józef Piłsudski przekroczył granicę Kongresówki. Oprócz budynku stanicy, na rzece zbudowano tamę, tworząc niewielki zalew. Oficjalne otwarcie odbyło się 5 czerwca 1938 roku. Na budynku zawieszono tablicę z napisem: „Stanica harcerska im. Józefa Piłsudskiego w Olbrychtowie”.Zmieniono też nazwę wsi Rebizanty na Olbrychtowo i używano ją do wybuchu drugiej wojny światowej. Stanicę nazywano „Olbrychtówką”. Budynek stanicy spłonął we wrześniu 1939 roku, podpalony przez niemieckich żołnierzy.
1069284
Przejście graniczne na rzece Tanew
Przejście graniczne pomiędzy zaborami rosyjskim i austriackim na rzece Tanew. Na Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku ustalono nowe granice pomiędzy zaborami. Wtedy Tanew pomiędzy Rybnicą i Paarami, a Rebizantami stała się rzeką graniczną, rozdzielającą ziemie: zaboru rosyjskiego (Królestwo Polskie) od zaboru austriackiego (Galicja). Granica był silnie strzeżona, szczególnie po stronie rosyjskiej. W lesie wycięto szeroką drogę o długości 14 km, po której krążyły patrole straży granicznej. Tą drogą w czerwcu 1901 roku przeprowadzony został przez granicę Józef Piłsudski, który uciekł z więziennego szpitala w Petersburgu do Galicji.
1069285
Obelisk pośw. J.Piłsudskiemu
Obelisk w Rebizantach poświęcony Józefowi Piłsudskiemu– znajduje się na trasie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Nad Tanwią” oraz niebieskiego szlaku Szumów. Upamiętnia przekroczenie w tym miejscu w 1901r. granicy rosyjsko-austriackiej przez Józefa Piłsudskiego.
1069290
Strażnica graniczna w Paarach
Strażnica wzniesiona została w 1876 r. na zlecenie władz carskich z przeznaczeniem na siedzibę straży granicznej (Galicja – Kongresówka). Tędy przebiegała granica austriacko-rosyjska. Królestwo Polskie było wówczas pod zaborem rosyjskim, a Galicja pod austriackim. Od zakończenia I wojny światowej strażnica pełniła funkcję szkoły. Strażnica została kupiona przez osobę prywatną i odrestaurowana przypominając tę z drugiej połowy XIX w.
1069291
Pałac Łosiów w Narolu
Pałac wzniesiony został przez Antoniego Feliksa hr. Łosia w latach 1776 – 1781. Zbudowany jest w stylu barokowym, na rzucie podkowy, herbowego znaku Łosiów. Budynek główny jest dwukondygnacyjny, prostokątny, połączony arkadami z dwoma parterowymi pawilonami bocznymi. Pałac uległ częściowemu spaleniu podczas powstania styczniowego. Został wyremontowany przez księcia Juliana Puzynę. Podczas I wojny światowej wojska austriackie ograbiły pałac. Po 1920 roku pałac odrestaurowała hr. Jadwiga Korytowska.W 1939r. wyposażenie pałacu zostało zagarnięte przez Armię Czerwoną, a w roku 1945 pałac ponownie spalono. Przez ok. 50 lat stał opuszczony.W roku 1995 zespół pałacowo-parkowy zakupił prof. Władysław Kłosiewicz z żoną. Powołali Fundację „Pro Academia Norolense”, której celem jest odbudowa pałacu i stworzenie w nim akademii.
1069292
Kościół w Łosińcu
Kościół p.w. Opieki Św. Józefa i Św. Michała Archanioła w Łosińcu – jest to dawna cerkiew pounicka, ufundowana przez ordynatów zamojskich w 1793 r. Od 1919 r. pełni funkcje kościoła rzymsko-katolickiego. Znajdują się w nim rzeźby św. Piotra i Pawła oraz dwa anioły w szczycie. W ołtarzu umieszczona jest ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca prawdopodobnie z I połowy XVIII w. Ołtarze boczne poświęcone są św. Józefowi i św. Michałowi Archaniołowi. Obok kościoła usytuowana jest drewniana dzwonnica z I połowy XVIII w. Dzwon wiszący w dzwonnicy odlany był w Szczecinie w 1828r.
1069293
Wapielnia
Wapielnia to najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego (385m n.p.m.). Dojdziemy tam pieszym Szlakiem im. Władysławy Podobińskiej (znaki zielone) oraz Szlakiem Centralnym (znaki niebieskie). Najkrótsze dojście ze wsi Ulów (szlak niebieski) lub wsi Łasochy (szlak zielony). Nazwa wzgórza pochodzi od wapieni nadających się do wypalania wapna, niegdyś tam eksploatowanych. Wzgórze jest ostańcem zbudowanym z twardych wapieni trzeciorzędowych, objętych ochroną jako pomnik przyrody.
1069323
Pomnik w Róży
Pomnik znajduje się na końcu wsi Róża. Został przeniesiony z miejsca pod dawną leśniczówką (gajówką) w pobliskim lesie w Róży, gdzie 2 lutego 1943 roku, po bitwie pod Zaborecznem odpoczywała 5 kompania tomaszowskiego obwodu Batalionów Chłopskich. Mieścił się tam również sztab obwodu i punkt sanitarny z rannymi. Po okrążeniu przez wojska niemieckie dowódca Stanisław Ligenza wyprowadził swój oddział z okrążenia, natomiast punktu sanitarnego z gajówki nie udało się ewakuować. Po tej walce hitlerowcy spalili wieś, a część jej mieszkańców wymordowali. Fakt ten upamiętniał wzniesiony na miejscu egzekucji krzyż, a od 1982 r. pomnik wykonany z piaskowca.
1069325
Zalew w Majdanie Sopockim
Zalew położony jest nad rzeką Sopot, ok. 9 km od Suśca. Jest to doskonałe miejsce do kąpieli, plażowania i uprawiania sportów wodnych. Przy zalewie wydzielone jest strzeżone kąpielisko, a przy nim plaża i molo. Zalew okala deptak z ławkami. Do dyspozycji turystów parkingi i toalety publiczne. Obok zalewu istnieją wypożyczalnie sprzętu wodnego. Na zalewie można też łowić ryby. Występują w nim: karp, szczupak, płoć, amur, boleń, karaś, sum, leszcz a nawet pstrąg.
1069328
Kościół w Majdanie Sop.
Kościół w Majdanie Sopockim Drugim p.w. św. Tomasza Apostoła – jest to dawna cerkiew pounicka z 1835 r., ufundowana przez Zamojskich. Od 1839 r. funkcjonowała jako cerkiew prawosławna. W 1919 r. przejął ją kościół katolicki. Jest to budynek wymurowany z cegły i otynkowany. Ołtarz główny jest o charakterze późnobarokowym i dwa ołtarze boczne klasycystyczne, wykonane prawdopodobnie przed połową XIX w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz MB Częstochowskiej i Jezusa Zmartwychwstałego.
1069330
Rezerwat Nowiny
Rezerwat został utworzony w 1990 roku, o powierzchni ok. 3,80 ha. Utworzony został w celu ochrony roślinności wodnej i torfowiskowej śródleśnych bagienek. Na niewielkim areale znajduje się wiele małych oczek wodnych otoczonych torfowiskiem. W rezerwacie możemy spotkać takie rośliny jak: grzybień północny, rosiczki, bagno zwyczajne, bagnicę torfową i turzycę bagienną.
1069335
Rezerwat Czartowe Pole
Rezerwat utworzono w 1958 roku na powierzchni ok. 80,5 ha. Nazwa powstała od legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” (czego skutkiem miały być liczne powodzie i pożary). Odnosi się to do śródleśnej polany w pobliżu ruin dawnej papierni Zamojskich, którą trzykrotnie nękały te żywioły. Rezerwat oprócz wspomnianej polany swym zasięgiem obejmuje odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot. Dolina ta powstała na skutek wymycia przez wodę piaszczystych utworów czwartorzędowych aż do trzeciorzędowego podłoża kredowego. Nierówności tego podłoża i jego duża odporność na erozję spowodowały utworzenie licznych wodospadów. Dogodne warunki życiowe znalazły w niej lipienie i pstrągi potokowe.
1069343
Kamieniołom w Nowinach
Kamieniołom zlokalizowany jest na południowo-wschodnim zboczu Krzyżowej Góry, niedaleko wsi Nowiny. Widoczne są tutaj naprzemianległe warstwy masywnych wapieni powstałych z rozdrobnionych osadów oraz z cienkowarstwowych wapieni, powstałych z pokruszonych szczątków organizmów żyjących w strefie przybrzeżnej płytkiego, ciepłego morza (ok. 11,6 do 19 mln lat temu). Kamieniołom dzisaj njest już nieczynny. Pozostało malownicze, rozległe, skalne wgłębienie ukryte w sosnowym lesie. Dzisiaj jest to miejsce turystyczne. Z jego szczytu gdzie ustawiona została drewniana platforma rozlega się panorama Puszczy Solskiej. Prowadzi tamtędy pieszy szlak „Krawędziowy”.
1069344
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
Park krajobrazowy położony jest na terenie Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Utworzony został w 1988r. na powierzchni ok. 29 tyś. ha. Park reprezentuje nizinny typ krajobrazu. Rzeźbę terenu kształtują niewysokie wzniesienia do 320 m n.p.m., równiny, wydmy, liczne bagna i torfowiska. Dominującym elementem są lasy, stanowią ok.85% powierzchni. Lasy Parku poprzecinane są dolinami rzek, takich jak: Jeleń, Potok Łosiniecki, Niepryszka, Sopot, Szum i Tanew. Wielkie kompleksy leśne i podmokłe tereny stały się ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
1069345
Wzgórze Kościółek
Wzgórze Kościółek zwane też Zamczyskiem jest to wzniesienie położone w widłach dolin Tanwi i Jelenia. Porośnięte jest lasem mieszanym i otoczone wałem ziemnym grodziska, które pochodzi z XII – XIII w. Prawdopodobnie miejsce to nie było stale zamieszkiwane, a służyło jedynie za schronienie w czasie najazdów nieprzyjaciół. Pierwsze ślady osadnictwa datuje się na VIII – IX w. Na początku XVII w. na wzgórzu powstała cerkiew unicka z klasztorem bazylianów. W 1748 r. zamieniono ją na kośció, który w 1796r. został rozebrany. Podczas powstania styczniowego oraz II Wojny Św. na wzgórzu ukrywali się powstańcy i partyzanci. Wydarzenia te upamiętnia krzyż i pomnik.
1069346
Wodospad na rzece Jeleń
Wodospad o wysokości 1,60 m - pomnik przyrody nieożywionej. Usytuowany jest na Szlaku Szumów w odległości 1,5 km (ok 30 min) od Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu. Malownicze miejsce w otoczeniu świerkowego lasu.
1069347
Muzeum Pożarnictwa w Oseredk
Historia muzeum to historia st. ogn. w st. spocz. Jana Łasochy, wieloletniego funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim. Przez szereg lat pozyskał wiele eksponatów. Dzisiaj zgromadzono ponad 300 eksponatów: liczne zbiory motopomp i sikawek, samochodów pożarniczych, umundurowania, uzbrojenia osobistego, armatury wodno-pianowej, oraz dokumenty i czasopisma. Obecnie rozbudowano strażnicę OSP Oseredek o nowe budynki w których mieści się utworzone muzeum.
1069348
Kościół w Suścu
Kościół p.w. Św. Jana Nepomucena w Suścu – wzniesiony został w latach 1862-1868 z elementów pochodzących z rozebranej cerkwi unickiej znajdującej się niegdyś na wzgórzu Zamczysko. Jest to budynek murowany, jednonawowy o charakterze barokowo-klasycystycznym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona kościoła pochodzący prawdopodobnie z I połowy XIX w. i MB Częstochowskiej z 1960 r. Obok kościoła usytuowana jest drewniana dzwonnica z II połowy XIX w. Dzwon wiszący w dzwonnicy pochodzi z 1840 roku.
1069349
Źrąbek
Zbiornik wodny usytuowany w środku Suśca i utworzony przez wiele źródeł. Na przełomie XVIII i XIX w. w powstającej osadzie Susiec (pierwotnie Suszec) był jednym z niewielu miejsc z pitną wodą. To również teren, który w późniejszych latach wykorzystywany był do prania ubrań, pościeli, płócien. Dzisiaj jest to miejsce turystyczne chętnie odwiedzane przez turystów podróżujących szlakiem GREEN VELO. Na zbiorniku wybudowano drewniany budynek z podestami do czerpania wody. Po wodzie pływają rodziny dzikich kaczek.
1069350
Wieża widokowa w Suścu
Wieża w Suścu została wybudowana w 2013 roku. Usytuowano ją na najwyższym wzniesieniu w okolicy, zwanym Góra Grabowicka. Ma 12 metrów i trzy kondygnacje. Dwie pierwsze wybudowano z miejscowego kamienia, najwyższa jest drewniana.
Z wieży roztacza się bardzo ładny widok na pasiaste pola i rozległy kompleks Puszczy Solskiej. Obok punktu widokowego ustawiono wiatę na rowery i ławeczki, a nieopodal wybudowano 2 parkingi: dla samochodów osobowych i autobusów.
1069351
Postaci Kargula i Pawlaka
W Suścu urodził się i spędził lata dzieciństwa Sylwester Chęciński - reżyser słynnej trylogii: "Sami Swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Niektórzy twierdzą, że pierwowzory postaci Kargula i Pawlaka pochodzą z Suśca. To tu podobno obok siebie żyły dwie rodziny, które zaciekle procesowały się o pasek ziemi szerokości stopy. Dlatego też przy wjeździe do Suśca stanął pomnik Kargula i Pawlaka, który przypomina o tej wymownej polskiej komedii.
1069382
Miejsce Pamięci Narodowej
Miejsce Pamięci Narodowej w Błudku
Trasa rowerowa "Dookoła Gminy Susiec" zbudowana jest na bazie trasy Nr 10 Gminy Susiec przedstawianej w przewodnikach i mapach z cyklu "Rowerem po Roztoczu". W tej trasie usunięto najtrudniejsze odcinki i aktualny przebieg wygląda następująco:

•0 km; Stacja PKP w Suścu. Jadąc ul. Leśną przecinamy ul. Tomaszowską, następnie rowerową ścieżką jedziemy na południe do parkingu w Rebizantach.
•3,2 km; Za mostem na rz. Tanew skręcamy w lewo w kierunku Huty Szumy. (Dla chętnych, którzy chcą zobaczyć Szumy - wodospady w Rezerwacie nad Tanwią, należy najpierw odbić w prawo ok. 800 m). Po powrocie na miejsce, jedziemy przez miejscowość Huta Szumy. Asfaltowa droga przecina rzekę Tanew i doprowadza do miejscowości Paary.
•10 km; Po dojechaniu do Paar skręcamy w prawo do miejscowości Narol Wieś.
•16 km; Na wschodnim końcu Wsi Narol w skręcamy lewo, obok Pałacu Łosiów w kierunku Podlesiny.
•20,6 km; Po przejechaniu torów PKP w Podlesinie skręcamy w lewo i poruszamy się Szlakiem Green Velo najpierw po bitej drodze do miejscowości Maziły, następnie asfaltową do Łosińca. W Łosińcu koło świetlicy skręcamy w prawo gdzie stoi wiata - Punkt Obsługi Rowerów.
•26 km; Przecinamy ruchliwą drogę relacji Tomaszów Lub. Susiec i jedziemy przez Łosiniec gdzie możemy obejrzeć zabytkową cerkiew oraz cmentarz wojenny z II Wojny Światowej.
•27,2km; Na końcu Łosińca Szlak Green Velo odbija w lewo, a my jedziemy na wprost do miejscowości Zawadki. Przed miejscowością stoi tablica informująca o pobliskim obelisku poświęconym Józefowi Piłsudskiemu.
•31,4 km; W środku kolejnej miejscowości Kunki odbijamy w prawo do Łasoch.
•32,4 km; W Łasochach dojeżdżamy do wojewódzkiej drogi relacji Tomaszów Lub.- Józefów. Ze względu na duży ruch jeszcze przed szosą skręcamy lewo, w gruntową drogą. Wygodna droga kończy się i na prostym odcinku wojewódzkiej drogi należy przejść na drugą stronę. Niestety jest tu krótki, ale zarośnięty odcinek drogi. Po dotarciu do lasu napotykamy gruntową drogę, skręcającą w prawo, na północ, która brzegiem lasu wyprowadza nas na szosę do Łuszczacza.
•34,8 km; Na początku Łuszczacza widzimy Kościół, a na wzniesieniu w oddali najwyższe wzniesie Roztocza Środkowe - Wapielnię. Zjeżdżając z góry możemy skręcić w prawo by obejrzeć Wapielnię. Na dole wsi droga asfaltowa skręca w lewo i prowadzi do miejscowości Róża.
•37,2 km; Przed pomnikiem poświęconym pomordowanym żołnierzom i mieszkańcom skręcamy w lewo. Polną drogą, pomiędzy budynkami wyjeżdżamy na szczyt wzniesienia. Tu skręcamy w prawo by dotrzeć do małego przysiołka wsi Róża.
•38,7km; Za ostatnimi budynkami Róży skręcamy w lewo. Gruntowa droga zmienia się w szutrową i docieramy do Ciotuszy Nowej.
•40,1 km; Ponownie przejeżdżamy przez wojewódzką drogę i obok kościoła udajemy się prosto w górę. Na szczycie droga asfaltowa kończy się. Zjeżdżamy w dół i po dotarciu do lasu skręcamy w prawo.
•43,7 km; Obok kilku zabudowań dojeżdżamy do drogi z betonowych płyt i skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do Majdanu Sopockiego Pierwszego. W środku wsi skręcamy w prawo i zaraz za mostem koło parkingu skręcamy w lewo na deptak z brukowej kostki.
•45 km ; Jedziemy chodnikiem przy plaży, obok molo i kościoła, po czym dojeżdżamy do parkingu przy zaporze zalewu. Z parkingu Zielonym Szlakiem Rowerowym Ziemi Józefowskiej, jedziemy wzdłuż rzeki Sopot do torów PKP. Zjeżdżamy w dół i pod mostem kolejowym wyjeżdżamy na drogę w miejscowości Nowiny.
•48,3 km; Ok. 200 m za świetlicą OSP w Nowinach zaglądamy na ciekawe wodospady na rz. Sopot. Za Nowinami jadąc na powrót zielonym szlakiem docieramy do Rezerwatu Czartowe Pole.
•50 km; Z Czartowego Pola jedziemy ok 1,5 km Szlakiem Green Velo na wschód, gdzie napotykamy skrzyżowanie z odbiciem w prawo gdzie winniśmy wjechać.
•51,6km; W tym miejscu należy wspomnieć, że 100 m za skrzyżowaniem można wstąpić do kamieniołomu w Nowinach i zobaczyć Miejsca Pamięci Narodowej w Błudku. Po powrocie do skrzyżowania podążamy pominiętą asfaltową drogą, z zielonymi znakami na południe do Borowych Młynów.
•58,7km; Na drodze znajduje się zagadkowy rozjazd z zielonymi znakami w dwa kierunki. My wybieramy lewy, stanowiący krótką odnogę szlaku prowadzącą tylko do rzeki Tanew. (prawa-główna prowadzi do Józefowa).
•61,8 km; Po dotarciu do Borowych Młynów i rzeki wracamy ok. 500 m i za zabudowaniami skręcamy w prawo w niebieski szlak rowerowy prowadzący do Suśca. Droga najpierw gruntowa, potem szutrowa i na końcu asfaltowa o długości 11 km wyprowadza nas koło kościoła na ul. Tomaszowską. Stąd po 1km dojeżdżamy do miejsca startu.
•Stacja PKP (74,8km).
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.