Trasą Powstania Warszawskiego - biegiem przez stolicę

Dodano 3 grudnia 2010 przez Garmin
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1167
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 10,3 km
  • Czas trwania: 0 h 43 min
  • Średnia prędkość: 14,15 km/h
  • Przewyższenie: 91,02 m
  • Suma podejść: 893,54 m
  • Suma zejść: 917,19 m
  • Data: 23 lipca 2010
  • Lokalizacja: Polska, mazowieckie, Nowe i Stare Miasto w Warszawie
117
LAP001
LAP001
150
Kościół Kapucynów
z sercem Jana II Sobieskiego i szczątkami Augusta II Mocnego oraz grobami wielu przedstawicieli polskiej arystokracji z XIX w.
151
Pałac Paca - Min. Zdrowia
barokowy pałac Paca - Radziwiłłów z XVII w., mieścił siedzibę biskupa Załuskiego, później - teatr, koszary wojskowe, lazaret, a dziś jest siedzibą Ministerstwa Zdrowia
152
ślad muru getta
wmurowany w chodnik napis w miejscu, gdzie znajdował się mur getta podczas II wojny światowej
2035
HotelBristol2 AW.png
Hotel Bristol, jeden z najdroższych i najbardziej luksusowych hoteli w Warszawie mieści się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej, w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego
2036
PALAC_PREZYD01.png
Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście
2037
POMNIK_PCOW_WWY2.png
Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 - Pl. Krasińskich
2038
Zdjęcie031.png
pomnik ofiar Katynia - ul. Marymoncka przy ul. Bonifraterskiej
2039
Zdjęcie075.png
wiadukt na ul. Karowej - "ślimak" - kręty zjazd wykorzystywany podczas rajdow samochodowych m.in. Rajdu Barbórki
2040
Zdjęcie041.png
upamiętnienie miejsca, gdzie był mur getta - ul. Świętojerska
2041
Zdjęcie039.png
budynek Sądu Najwyższego na ul. Bonifraterskiej
2042
Zdjęcie044.png
Katedra Polowa WP - przy pl. Krasińskich i ul. Długiej
2043
Zdjęcie071.png
Krakowskie Przedmieście, bud. Polonii
2044
Zdjęcie073.png
pomnik Adama Mickiewicza z 1897 r. przy Krakowskim Przedmieściu, w tle - Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, z 1661 r.
Ciekawa trasa szlakiem Powstania Warszawskiego prowadzi przez trzy dzielnice Warszawy - od Muranowa przez zachodnie obrzeża Starego Miasta, fragment Traktu Królewskiego, rajdową trasę dla ekstremalistów i nabrzeże Wisły - trasa dobrze oświetlona, szczególnie polecana do pokonania wczesnym rankiem (optymalnie - o świcie) lub o zmroku. Unikniemy wówczas blokujących nam swobodne przemieszczanie się tłumów turystów.
Naszą trasę rozpoczynamy na skraju Parku im. J. Kusocińskiego - przy obiekcie KS Polonii u zbiegu ulic Konwiktorskiej i Bonifraterskiej, naprzeciw pomnika ofiar katyńskich (przedstawiającego krzyże spadające z wagonu) przy ul. Muranowskiej.
Bonifraterską, mijając zabudowę kościoła Bonifratrów i klasztoru Jana Bożego docieramy do zielonego nowoczesnego gmachu Sądu Najwyższego, łączącego obie strony ulicy. Warto rozejrzeć się po chodnikach, na których upamiętniono miejsce, gdzie znajdował się mur getta.
Przecinając Plac Krasińskich mijamy po prawej stronie barokowy Pałac Krasińskich (in. Pałac Rzeczypospolitej ze zbiorami specjalnymi Biblioteki Narodowej jak manuskrypty średniowieczne czy pamiątki po C.K. Norwidzie), a po lewej monumentalny pomnik Powstania Warszawskiego z ogromnymi postaciami powstańców. Naprzeciwko pomnika znajduje się warta odwiedzenia Katedra Polowa Wojska Polskiego z dzwonami odlanymi z armat zdobycznych po powstaniu listopadowym oraz z Kaplicą Katyńską 1940 r. i podziemnym muzeum (czynnym od listopada 2010 r.) oraz Mauzoleum Obrońców Ojczyzny.
Dalej pokonujemy całą ul. Miodową (obok barokowych pałaców- Paca-Radziwiłłów - siedziby Ministerstwa Zdrowia oraz Małachowskich, XVI-wieczny pałacu Prymasowskiego - z pomnikiem Staszica (dziś siedziba m.in. radia Eska), Biskupów Krakowskich, Branickich (jedna z siedzib Urzędu M.St. Warszawy), Szaniawskich, Młodziejowskich - Morsztynów - dawnej siedziby PWN, Chodkiewiczów - siedziby Izby Rzemieślniczej i pałacu Borchów (arcybiskupstwa, rezydencji prymasów Polski do 2007 r.), kościoła i klasztoru o. kapucynów - gdzie znajduje się serce króla Jana II Sobieskiego i szczątki króla Augusta II Mocnego oraz groby wielu arystokratów z XIX w.) oraz jedynej w stolicy grekokatolickiej cerkwi i klasztoru bazylianów. Mijamy tu również budynek dawnego Collegium Nobilium, dziś należący do Akademii Teatralnej.
Wbiegając w Krakowskie Przedmieście mijamy po lewej stronie kościół św. Anny, pałac Kazanowskich (siedzibę Caritas), Dom Polonii, Pałac Prezydencki z pomnikiem Józefa Poniatowskiego (po prawej zaś - Pałac Potockich - siedzibę Ministerstwa Kultury i Sztuki) i przy hotelu Bristol zbiegamy w dół ulicą Karową (stromy kręty zbieg) przez neorenesansowy rzeźbiony wiadukt, pięknie oświetlony po zmroku, gdzie prowadzi trasa wielu rajdów samochodowych (odcinek specjalny). Zbiegamy do wybrzeża Gdańskiego nad Wisłą i pokonujemy wzdłuż rzeki ok. 1,8 km, po lewej mijając Zamek Królewski, po czym ulica Sagnuszki podbiegamy w górę do Konwiktorskiej (łagodny podbieg). Na Konwiktorskiej mijamy Pałac biskupa Sierakowskiego, by dotrzeć na powrót do stadionu Polonii.
Wasza ocena: 4.7 (18 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
21 września 2012 boulinek11 napisał:
Szanuje ludzi, ktorzy pamietaja o naszych bohaterach
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.