Trasa nr 1

Dodano 27 kwietnia 2020 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

169949
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.3
  • Dystans: 29,3 km
  • Przewyższenie: 24,62 m
  • Suma podejść: 41,25 m
  • Suma zejść: 49,27 m
  • Lokalizacja: Parczew - Czarny Las
968568
Ścieżka edukacyjna Czarny Las
W tym miejscu można zjechać z trasy i przejść się po ścieżce prowadzącej przez rezerwat.
968569
Dworzec PKP
Możliwy punkt startowy wycieczki
968571
Uwaga piaszczysta droga
Podczas bardziej suchej pogody droga w tym miejscu jest bardzo piaszczysta, kilka metrów trzeba popchać rower
968572
Rezerwat Czarny Las
Istnieje możliwość wstąpienia do rezerwatu
Parczew – Wierzbówka – Milanów – Czarny Las - Kostry - Parczew

Wyjeżdżając z Parczewa obieramy kierunek na Lubartów DW 815. Zaraz za mostem na Piwonii skręcamy w ulicę Lipową. Następnie przejeżdżamy przez Wierzbówkę. W miejscowości można zobaczyć kapliczkę z rzeźbą Jana Nepomu¬cena z lat 60. XIX w. Pod kapliczką sklepiona piwnica, służąca w czasie II wojny światowej za schronienie.

Mijamy Wierzbówkę, wjeżdżamy do lasu i polną, później szutrową drogą dojeżdżamy do Milanowa. Zaraz po wyjeździe z lasu po lewej stronie w zagajniku na polu ślady dawnego cmentarza pandemicznego. Po prawej stronie cmentarz parafialny z pomnikiem poległych żołnierzy z SGO „Polesie” gen. F. Kleeberga, która w dniach 29–30 września 1939 r.”, stoczyła tu ostatnią bitwę z Armią Czerwoną w czasie kampanii wrześniowej.

T1Milanow
Kilometr dalej Kościół parafialny w Milanowie pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wzniesiony w latach 1858–1861 przez architekta Henryka Marconiego w stylu późno klasycystycznym oraz XIX-wieczne budynki plebanii, szpitala i pralni szpitalnej (obecnie zaniedbane i w części zrujnowane). W centrum miejscowości zachował się pałac neoklasycystyczny powstały w połowie XIX wieku, zbudowany przez Czetwertyńskich (obecnie siedziba LO im. M. Konopnickiej).

Obok pałacu znajdują się dawne obiekty dworskie oraz park XIX-wieczny,
T1 rezerwat
urządzony w stylu angielskim. Wyjeżdżamy z Milanowa kierując się wzdłuż parkanu zespołu pałacowego w kierunku Zieleńca i po kilometrze docieramy do Czarnego Lasu. Skręcamy w prawo. Czarny Las to florystyczny i leśny rezerwat przyrody.

Zachowały się tu szczególnie cenne stanowiska starych, naturalnych lasów mieszanych i liściastych. Można tu spotkać unikatowe okazy 160-letnich dębów, 130-letnich grabów i lip. Rosną: wawrzynek wilczełyko, groszek wschodniokarpacki, listera jajowata, gnieźnik leśny, podkolan zielonawy. Na wiosnę pełno tu kwitnących zawilców i przylaszczek.
T1 ognisko
W rezerwacie istnieje rowerowy szlak widokowy z pomostami, wieżą widokową.

Wyjeżdżamy z lasu na DK 813 i kierujemy się przez miejscowość Kostry do Parczewa.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.