category-icon

Trakt Słowikowski

25 km
125 m
Polska, wielkopolskie, Słowikowo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-09-16
Polska, wielkopolskie, Słowikowo
category-icon
25 km
125 m
125 m
Łatwy
3.8/6
TRAKT SŁOWIKOWSKI – CZERWONY (25,4 KM)

Orchowo – Gałczynek – Skurbaczewo – Piłka – Kinno – Słowikowo – Rękawczyn – Myślątkowo – Orchowo

Nazwa szlaku pochodzi od słowa „słowik”, będącego składnikiem kilku nazw geograficznych na szlaku – trzech jezior i jednej z wsi. Stosunkowo łatwa terenowo trasa, wraz z z „Traktem Orchowskim” stanowi ósemkę, która wiedzie przez najciekawsze miejsca gminy Orchowo. We wsi gminnej największymi ciekawostkami krajoznawczymi są: drewniany kościół kryty gontem z końca XVIII w. z wyposażeniem rokokowo-klasycystycznym, neogotycki kościół poewangelicki z końca XIX w., szachulcowa gospoda z pocz. XX w., wiadukt łukowy oraz młyn z gorzelnią. Ale to jeszcze nie wszystko. W Skurbaczewie znajduje się XIX-wieczny dworek oraz zabytkowy cmentarz ewangelicko – augsburski (jest jeszcze jeden na trasie szlaku, w Myślątkowie). Nieopodal leśniczówki Piłka, nad uroczym jeziorem o tej samej nazwie, znajdziemy zabytkowy młyn wodny. Z okolic Kinna wydobyto prawdziwy skarb – srebrne przedmioty z okresu początków państwa polskiego. W Słowikowie jest nie tylko kolejny dworek, ale także ciekawy skansen oraz przepiękny widok na jezioro Słowikowskie.

Ciekawe propozycje noclegów to gospodarstwo agroturystyczne w Słowikowie bądź pole namiotowe nad jez. Kamienieckim w Rękawczynie.

Orchowo - okazała wieś gminna położona na północny wschód od Jeziora Orchowskiego, stanowiąca zwornik dwóch szlaków rowerowych: Traktu Orchowskiego oraz Traktu Słowikowskiego.
W 1506 r. wsi nadano prawa miejskie, które zostały utracone w XIX w. Obecnie w Orchowie znajduje się sporo ciekawostek krajoznawczych, z których najważniejsze to:

- drewniany, kryty gontem kościół Wszystkich Świętych z końca XVIII w., ufundowany przez Petronelę z Gałczyńskich Mlicką. Wnętrze urządzone w stylu rokokowo – klasycystycznym z elementami wystroju z XVIII oraz początku XIX w. Przy kościele znajduje się grób żołnierza Powstania Styczniowego. Nieopodal – budynek plebanii z 2 poł. XIX w. oraz lipy o wymiarach pomnikowych. Na placu przed kościołem pomnik z końca XIX w. Na jego cokole znajduje się nowsza tablica, upamiętniająca ofiary II wojny światowej.
Kościół znajduje się w starszej, południowej części wsi, zwanej Orchowem Dolnym;
- neogotycki, poewangelicki kościół z końca XIX w;
- gospoda o konstrukcji szachulcowej z początku XX w. – przy ul. Wyzwolenia 61;
- wiadukt o konstrukcji łukowej z 1907 r. – nieopodal nieczynna stacja kolejowa;
- budynki młyna i gorzelni z pocz. XX w. – przy ul. Kazimierza Wielkiego

W lesie na południowy zachód od Orchowa rośnie okazały pomnik przyrody, zwany „Grubym Dębem” bądź „Dębem Napoleona”. Potężne drzewo o obwodzie 560 cm można zobaczyć na rozejściu szlaków rowerowych: Traktu Orchowskiego oraz Leśnej Pętli Wschodniej.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Powidzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Powidzkie

Mapa "Pojezierze Powidzkie" obejmuje powiat słupecki i okolice, wraz z Powidzkim i Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym oraz przepięknym opactwem cysterskim w Lądzie. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, oraz podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych

Gmina Strzałkowo. Mapa tras rowerowych

Szlak Piastowski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017