Trakt Słowikowski

Dodano 16 listopada 2010 przez Garmin
Trakt Słowikowski
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1338
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 25,4 km
  • Średnia prędkość: -11,08 km/h
  • Przewyższenie: 32,29 m
  • Suma podejść: 256,66 m
  • Suma zejść: 249,88 m
  • Data: 16 września 2010
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Słowikowo
2395
DSC_1316.png
Skurbaczewo - sklep spożywczy (mało) przyjazny rowerzystom.
2396
DSC_1345.png
Piłka - osada, zagubiona w puszczy.
2397
DSC_1394.png
Słowikowo - "Skansen nad Potokiem"
2398
DSC_1412.png
Pylista droga ze Słowikowa do Rękawczyna
2399
DSC_1419.png
Jezioro Kamienieckie pod wieczór
TRAKT SŁOWIKOWSKI – CZERWONY (25,4 KM)

Orchowo – Gałczynek – Skurbaczewo – Piłka – Kinno – Słowikowo – Rękawczyn – Myślątkowo – Orchowo

Nazwa szlaku pochodzi od słowa „słowik”, będącego składnikiem kilku nazw geograficznych na szlaku – trzech jezior i jednej z wsi. Stosunkowo łatwa terenowo trasa, wraz z z „Traktem Orchowskim” stanowi ósemkę, która wiedzie przez najciekawsze miejsca gminy Orchowo. We wsi gminnej największymi ciekawostkami krajoznawczymi są: drewniany kościół kryty gontem z końca XVIII w. z wyposażeniem rokokowo-klasycystycznym, neogotycki kościół poewangelicki z końca XIX w., szachulcowa gospoda z pocz. XX w., wiadukt łukowy oraz młyn z gorzelnią. Ale to jeszcze nie wszystko. W Skurbaczewie znajduje się XIX-wieczny dworek oraz zabytkowy cmentarz ewangelicko – augsburski (jest jeszcze jeden na trasie szlaku, w Myślątkowie). Nieopodal leśniczówki Piłka, nad uroczym jeziorem o tej samej nazwie, znajdziemy zabytkowy młyn wodny. Z okolic Kinna wydobyto prawdziwy skarb – srebrne przedmioty z okresu początków państwa polskiego. W Słowikowie jest nie tylko kolejny dworek, ale także ciekawy skansen oraz przepiękny widok na jezioro Słowikowskie.

Ciekawe propozycje noclegów to gospodarstwo agroturystyczne w Słowikowie bądź pole namiotowe nad jez. Kamienieckim w Rękawczynie.

Orchowo - okazała wieś gminna położona na północny wschód od Jeziora Orchowskiego, stanowiąca zwornik dwóch szlaków rowerowych: Traktu Orchowskiego oraz Traktu Słowikowskiego.
W 1506 r. wsi nadano prawa miejskie, które zostały utracone w XIX w. Obecnie w Orchowie znajduje się sporo ciekawostek krajoznawczych, z których najważniejsze to:

- drewniany, kryty gontem kościół Wszystkich Świętych z końca XVIII w., ufundowany przez Petronelę z Gałczyńskich Mlicką. Wnętrze urządzone w stylu rokokowo – klasycystycznym z elementami wystroju z XVIII oraz początku XIX w. Przy kościele znajduje się grób żołnierza Powstania Styczniowego. Nieopodal – budynek plebanii z 2 poł. XIX w. oraz lipy o wymiarach pomnikowych. Na placu przed kościołem pomnik z końca XIX w. Na jego cokole znajduje się nowsza tablica, upamiętniająca ofiary II wojny światowej.
Kościół znajduje się w starszej, południowej części wsi, zwanej Orchowem Dolnym;
- neogotycki, poewangelicki kościół z końca XIX w;
- gospoda o konstrukcji szachulcowej z początku XX w. – przy ul. Wyzwolenia 61;
- wiadukt o konstrukcji łukowej z 1907 r. – nieopodal nieczynna stacja kolejowa;
- budynki młyna i gorzelni z pocz. XX w. – przy ul. Kazimierza Wielkiego

W lesie na południowy zachód od Orchowa rośnie okazały pomnik przyrody, zwany „Grubym Dębem” bądź „Dębem Napoleona”. Potężne drzewo o obwodzie 560 cm można zobaczyć na rozejściu szlaków rowerowych: Traktu Orchowskiego oraz Leśnej Pętli Wschodniej.
Wasza ocena: 3.6 (12 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.