category-icon

Tatry: Dolina Chochołowska

16 km
235 m
Polska, małopolskie, Zakopane

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-05-01
Polska, małopolskie, Zakopane
category-icon
16 km
235 m
219 m
Łatwy
3.1/6
Do Doliny Chochołowskiej postanowiliśmy wybrać podczas wielkiej majówki dlatego, że od dłuższego czasu marzyłam o tym, żeby zobaczyć te słynne polany całe fioletowe od krokusów. Ten termin miał oczywiście dość sporą wadę- szlakiem podążał tłum ludzi, którzy wybrali się tam w tym samym celu. Majówka była bardzo upalna i baliśmy się, że jeśli dłużej będziemy zwlekać i odkładać tą trasę w czasie, po krokusach nie zostanie ani śladu.

Początkowy odcinek szlaku prowadzi asfaltową drogą (czas przejścia podany na mapie 1h). Do Polany Huciska, czyli większej połowy szlaku można dojechać ciuchcią albo wypożyczyć rower, my jednak zdecydowaliśmy się pokonać ten odcinek pieszo. Nie był to chyba najlepszy pomysł, bo przy dzikich tłumach spacerowiczów, próbujących przejechać rowerzystach, bryczkach i kopcącej ciuchci, która co jakiś czas przejeżdża tą trasą można poczuć się bardziej jak na zatłoczonym deptaku w centrum miasta niż jak w górach. Poza tym asfaltowy odcinek jest dość monotonny, a krokusy pojawiły się dopiero dużo dalej, mniej więcej od Polany Huciska, gdzie spokojnie można było sobie dojechać.

Dalej asfalt ustępuje miejsca żwirowo- kamienistej drodze i wreszcie zaczyna to bardziej przypominać górską dolinę. Pojawiają się nawet pierwsze krokusy :).

Po około godzinie spaceru ukazuje się nam Polana Chochołowska, widać stare szałasy pasterskie, które mają swój niewątpliwy urok i... duużo krokusów! Nareszcie :). Ten widok warty jest wszystkiego. Zadowoleni robimy sobie zdjęcia i ruszamy dalej w stronę schroniska.

W schronisku nie zabawiliśmy długo, bo chcąc tam cokolwiek zamówić, musielibyśmy czekać w długiej na całe piętro kolejce. Takie już uroki majówki. Zamiast tego siadamy na ławeczce przed schroniskiem i wyciągamy z plecaka kanapki, które nam jeszcze zostały :)

Jeszcze tylko rzut okiem na krokusy, parę zdjęć i ruszamy w drogę powrotną, która mija nam dość szybko. Gdy dochodzimy do Polany Huciska zaczyna kropić deszcz i decydujemy się na przejażdżkę ciuchcią- traktorem, którą wcześniej tak wyklinaliśmy. Była to bardzo dobra decyzja, bo przy parkingu na Siwej Polanie zastała nas duża ulewa.

Trochę przemoczeni ale szczęśliwi, że udało nam się pierwszy raz w życiu zobaczyć słynne tatrzańskie krokusy kończymy wycieczkę biegnąc do auta w strugach deszczu :)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022