category-icon

Szlakiem 8 fortów carskich z XIX w. i ZM Ursus - na południu Warszawy

46 km
22 m
Warszawa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-05-20
Warszawa
category-icon
46 km
22 m
22 m
Łatwy
4.6/6
Starałem się wybierać ulice o małym natężeniu ruchem samochodowym i na całej trasie to około 7 km, reszta prawie 39 km jest po ścieżkach rowerowych.

1. Trasa zaczyna się od skrzyżowania ulic Sobieskiego, Belwederskiej, Chełmskiej i Dolnej. Jedziemy ścieżką do Idzikowskiego i w nią skręcamy. Lepiej jechać chodnikiem, bo ulica wąska i straszny na niej ruch.
W połowie drogi dojeżdżamy do Fortu Piłsudskiego (1).
2. Po zwiedzeniu fortu jedziemy ulicami Idzikowskiego, Obserwatorów, Płyćwińska aż do polnej drogi Jaśminowa. Po drodze można zobaczyć stare wiejskie budynki z przełomu XIX w, była tu wieś Szopy Polskie. Wówczas były tu żyzne pola uprawne.
3. Następnie ul. Potoki wyjeżdżamy na Aleję Wilanowską i jedziemy z górki do Doliny Służewieckiej, przejeżdżamy skrzyżowanie do ul. Fosa i obok kościoła dojeżdżamy do Nowoursynowskiej. Za stacją benzynową jest wjazd do Fortu Służew (2). Świetnie odnowione koszary wojskowe oraz ładna enklawa parkowa z grillami na wałach i tajemniczy parów ok. 1 km (dawna fosa).
4. Po zwiedzeniu fortu jedziemy ulicami Nowoursynowska, skręt w prawo w Ciszewskiego i w prawo w Pileckiego aż do ul. Puławskiej. Następnie Poleczki i skręcamy w prawo w ul. Wyczółki. Nią dojedziemy do zabytkowego dworu z 1805 r. Teren jest prywatny.
5. Po zwiedzeniu widokowym dworu wracamy do Poleczki i nią prosto, poprzez Aleje Paderewskiego, na prawo do Wirażowej. Nią jedziemy na północ do Fortu Zbarż (3), prawie całkowicie zniwelowanego.
6. Po zwiedzeniu fortu Wirażową do 17 stycznia (na lewo), i prosto nią na zachód do Alei Krakowskiej. Tam skręcamy w lewo i za około 1 km dojeżdżamy do Fortu Okęcie (4) ul. Pawła Lipowczana. W pobliżu pomnik ofiar katastrofy lotniczej w PRL-u w 14 III 1980, gdy rozbił się w fortecznej fosie lecący z N. Jorku samolot PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”. Zginęło 87 osób. Zginęli m.in. piosenkarka Anna Jantar, etnomuzykolog Alan Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA. Zabrakło im zaledwie 1 km z 6849 km, które przelecieli.
7. Po zwiedzeniu fortu i pomniku jedziemy bocznymi ulicami Krakowiaków, w lewo Działkowa, w prawo Serwituty, w lewo Salomejska i w prawo do Alei Jerozolimskich. Następnie ul. 4 VI 1989 do Ryżowej na prawo. W pobliżu jest Fort Włochy (5) w formie parku ale są też zabytkowe budowle.
8. Po zwiedzeniu fortu wracamy do ul. 4 VI 1989 i nią na zachód poprzez wiadukt, skręt w lewo do ul. Traktorzystów a po ok. 1 km znajduje się brama wejściowa do byłego zakładu Ursus aby zwiedzić już tylko zewnętrzne fasady zakładu z XIX w. W czasach PRL-u zakład zatrudniał prawie 25 000 pracowników. Można śmiało wjechać w głąb terenu i zobaczyć jaka nicość oraz resztki rozwalanych budowli.
9. Po zwiedzeniu terenu zakładu Ursus ul. Posagu 7 Panien, Szamoty i 4 VI 1980 wracamy do Alei Jerozolimskich. Na tym odcinku bardzo dobra ścieżka. Alejami jedziemy na północ, po jej prawej stronie aż do ul. Śmigłowca (za wiaduktem) i tą ulicą w połowie dojeżdżamy do Fortu Szczęśliwice (6). Teren fortu jest opuszczony i zarośnięty oprócz głównej alei prowadzącej do koszar wojskowych ale wstęp wolny.
10. Po zwiedzeniu fortu jedziemy ul. Śmigłowca dalej i skręcamy w prawo do parku Szczęśliwice, w którym można sobie odpocząć na ławce lub zielonej trawce.
11. Po odpoczynku wyjeżdżamy z parku i ul. Korytyńskiego za Grójecką dojeżdżamy do Fortu Rakowiec (7). Nie przypomina on już fortu a jest ładnym parkiem.
12. Po zwiedzeniu terenu fortu ul. Korytyńskiego, w prawo w Mołdawską i w lewo w Racławicką, po przejechaniu ul. Żwirki i Wigury po ok. 1 km dojeżdżamy już do ostatniego Fortu Mokotów (8). Dobrze zagospodarowany, liczne firmy i kafejki a także zabytkowe koszary i wały. Wstęp wolny.
13. Po zwiedzeniu fortu cały czas ul. Racławicką i jej fatalnym odcinkiem (liczne dziury i łaty) za ul. Wołoską, dojeżdżamy do Alei Niepodległości i po przejściu na drugą stronę jedziemy ul. Ursynowską do parku Dreszera.
14. Z parku Dreszera dojeżdżamy do Puławskiej i ulicami Okolska, Merliniego i Bielawska wjeżdżamy na teren klubu Warszawianka. Można go sobie zwiedzić a powstał on około 1920 r.
15. Po zwiedzeniu Warszawianki wyjeżdżamy z niego i ulicami Piaseczyńska, w prawo Braci Pilatich i w lewo Gierymskiego dojedziemy do miejsca wyjazdu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kampinoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kampinoski Park Narodowy

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór Mazowiecki na północy, Sochaczew na zachodzie, Pruszków na południu i Warszawa oraz Legionowo na wschodzie. Wydanie: 2024

Południowe okolice Warszawy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Południowe okolice Warszawy

Mapa południowych okolic Warszawy w skali 1:50 000, na mapie przedstawiono obszar od śródmieścia Warszawy na północy, po Grójec na południu. Na zachodzie zasięg mapy wyznaczają Ożarów Mazowiecki i Pruszków, na wschodzie - Garwolin. Na mapie znajdziemy szlaki piesze i rowerowe oraz rezerwaty w okolicach Piaseczna, Pruszkowa, Józefowa, Konstancina-Jeziornej, Otwocka, Karczewa, Mińska Mazowieckiego, Góry Kalwarii.

Zawarto tu w całości Chojnowski Park Krajobrazowy i Mazowiecki Park Krajobrazowy. Rok wydania 2024