Szlak Trzech Jezior (niebieski)

Dodano 27 czerwca 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

24247
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.4
  • Dystans: 5,1 km
  • Przewyższenie: 3,42 m
  • Suma podejść: 5,03 m
  • Suma zejść: 6,49 m
  • Data: 27 czerwca 2013
  • Lokalizacja: Polska, lubuskie, Zdroisko
Trasa: Początek i koniec obu pętli przy drodze 22. Szlak czerwony jest przedłużeniem żółtego
Rodzaj trasy: krajobrazowo-przyrodnicza
Walory: Trasa wiedzie przez tereny Barlinego-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i przebiega w pobliżu Gorzowskiego OOSiR-u. Latem dojazd autobusem MZK.

Jezioro Nierzym

Jezioro o powierzchni 18,8 ha położone na zachód od wsi Zdroisko leży na terenie Barlinecko - gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Jego głębokość sięga 7,5 m a długośc ok 900m. Nie posiada dopływów ani odpływów. Brzegi jeziora mają spadki umiarkowane lub łagodne. Dno na krańcu północno - wschodnim jest muliste, wokół pozostałych brzegów jeziora - piaszczyste. Brzegi jeziora porastają lasy sosnowe. Występuje tu również buk, brzoza, dąb, świerk, jarzębina, grab, olcha czarna, osika, czeremcha amerykańska. Roślinność szuwarowa pokrywa 90% linii brzegowej. Tworzą ją: kłoć wiechowata, narecznica błotna trzcina, pałka wąskolistna, pałka szerokolistna i turzyce. Nielicznie występuje tu rdest ziemnowodny. Dominującymi gatunkami ryb są: płoć, leszcz, okoń, występuje tu także: krąp, wzdręga, ukleja, lin, szczupak, karp. Nad jeziorem jest kąpielisko oraz ośrodek wypoczynkowy. Latem dojazd autobusem MZK.

Barlinecko - gorzowski Parku Krajobrazowy

Park o nazwie "Barlinecko - Gorzowski Park Krajobrazowy" został utworzony w 1991 roku. Stanowi fragment dużego kompleksu leśnego o charakterze puszczańskim - Puszczy Barlineckiej (zwanej też Gorzowską). Park Krajobrazowy położony jest głównie w mezoregionie Równiny Gorzowskiej, a tylko niewielką częścią północną przechodzi w mezoregion Pojezierza Myśliborskiego. Jego walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi są przede wszystkim lasy, jeziora i zachowane w naturalnym stanie meandrujące cieki w postaci rzek i licznych strumieni. Tereny parku rozciągają się na równinie sandrowej, usypanej przez wody odpływające z topniejącego lodowca. Powierzchnia sandru nie jest płaska, poprzecinana jest ciągami rynnowymi i zagłębieniami. Jeziora mają powiązania z rzekami, tworząc malownicze ciągi jezior przepływowych. Łączy je Santoczna, Przyłężek, Pełcz i inne cieki. Rzeki te, swoją naturalnością i czystością wód nadają swoistego, urokliwego piękna obszarowi Barlinecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Flora i Fauna parku

Świat roślinny parku obejmuje łącznie 639 gatunków paprotników i roślin kwiatowych oraz 138 gatunków porostów, w tym 41 gatunków uznanych za ginące na terenie kraju. Na bogatym w różnorodne siedliska obszarze występuje bardzo bogata fauna zwierząt kręgowych i bezkręgowych. Z kręgowców najlepiej rozpoznano ptaki, ryby i ssaki łowne. Spośród 142 gatunków występujących ptaków, 105 gnieździ się na terenie parku, pozostałe obserwowano w różnym czasie. Z gatunków rzadkich, objętych ochroną gatunkową występują: bielik, rybołów, orlik krzykliwy, kania rdzawa i czarna, puchacz, bocian czarny, żuraw, gągoł, zimorodek, dzięcioły i inne.
Trasę poleca
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.