Szlak Rowerowy Gminy Zielonki

Dodano 6 października 2011 przez rysowanie
Szlak Rowerowy Gminy Zielonki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

5631
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 32,4 km
  • Przewyższenie: 171,32 m
  • Suma podejść: 371,85 m
  • Suma zejść: 371,1 m
  • Data: 6 października 2011
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie
49020
Urząd Gminy Zielonki
Urząd Gminy Zielonki - na placu przed Urzędem zaczyna się i kończy rowerowy szlak czerwony gminy Zielonki
49088
Centrum Bibic
Kościół parafialny w Bibicach pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
49089
Teren sportowo rekreacyjny Pękowice
Na pękowickich błoniach niedawno powstały kompleks boisk, idealne miejsce by odpocząć nad meandrującym tu malowniczo Prądnikiem
49090
Zamek w Korzkwi
Odrestaurowany na hotel średniowieczny zamek w Korzkwi, pierwsze od strony Krakowa Orle Gniazdo
49091
Kościół w Korzkwi
Wczesnobarokowy kościół pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela
49092
Hotel Twierdza
W forcie nr 45 Zielonki Marszowiec usytuowany jest Hotel Twierdza
49093
Brama dworska w Garlicy Murowanej
W budynkach zrekonstruowanego dworu stacjonuje Uniwersytet Rolniczy z Krakowa, najstarszymi elementami są lamus z XVII wieku oraz brama z wieku XIX.
49094
Dwór w Owczarach
W dworze należącym niegdyś do budowniczego portu w Gdyni, wicepremiera Eugeniusz Kwiatkowskiego mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej, obiekt otoczony jest pięknym starodrzewiem.
49127
Kościół w Zielonkach
Kościół parafialny w Zielonkach, pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
49128
Spacerowa
Przy Spacerowej w Bibicach, tak jak i w kilkunastu miejscach gminy usytuowano miejsce zabaw dla dzieci, tutaj wraz z boiskiem do koszykówki, można tutaj również odpocząć na trasie
103236
Droga Królewska
Tą widokową trasą można wyjechać z Zielonek na północ gminy.
103237
Dolinka Owczarska
Widok w stronę północną na Dolinę Naramki (zwaną też Owczarską)
Na placu pod Urzędem Gminy Zielonki zaczyna się i kończy pętla jednego z najciekawszych szlaków rowerowych okolic Krakowa – czerwonego szlaku rowerowego gminy Zielonki o długości ok. 32 kilometrów.
Początkowo pedałujemy na wschód, w kierunku Bibic. Po przejechaniu 400 metrów skręcamy na południe. Po lewej mijamy starą cegielnię, wybudowaną przez Austriaków, na potrzeby budowy fortów. Droga z asfaltowej zamienia się w gruntową i kiedy znowu wyjeżdżamy na asfalt po lewej natkniemy się dawną prochownię w Witkowicach. W 1927 roku doszło do eksplozji zgromadzonych tu materiałów, która spowodowała ogromne zniszczenia. Kiedy już miniemy ten cichy obecnie zagajnik, czerwone znaki skierują nas w kierunku szpitala okulistycznego w Witkowicach. Teraz wjeżdżamy na teren Parku Leśnego. Po opuszczeniu parku, wsią, którą zobaczymy na horyzoncie będą Bibice. Kiedy miniemy kościół parafialny przejeżdżać będziemy obok pozostałości fortu Bibice nr 45. Z kolei na tarasie w hotelu Twierdza urządzonym w austriackim forcie numer 45 Zielonki możemy wypić herbatę. Ruszamy dalej na północ, po czym zjeżdżamy ostro w dół w kierunku Garlicy Murowanej. Przez chwilę jedziemy asfaltową drogą wzdłuż rzeki Garliczki. Kiedy po prawej zobaczymy drogę odchodzącą na wschód, jest to znak, że właśnie w tym miejscu przekroczyliśmy dawną granicę zaborów. Po przejechaniu dalszych stu metrów musimy opuścić dno doliny. Zaczyna się pierwszy poważny podjazd na naszej trasie. Skręcamy w prawo i na odcinku trzech kilometrów musimy wspiąć się o sto metrów, aż znajdziemy się w Woli Zachariaszowskiej. Droga początkowo stroma i kamienista, zamienia się w dość płaski asfalt. Znowu wracamy do doliny Garliczki. Zjazd początkowo przyjemny, wśród pięknej panoramy całej doliny kończy się odcinkiem bardzo słabo przejeżdżonym, stromym trawiastym, a później leśnym. Kiedy w końcu dojeżdżamy do asfaltowej drogi na samym dole, czeka nas stromy podjazd na przeciwległy stok, głębokimi koleinami, zarośniętymi na dodatek trawą wysoką na metr. Na szczęście to tylko kilometr i wjeżdżamy na nowiutki asfalt, który prowadzi nas już do samych Owczar. Między Owczarami a Świńczowem czeka nas znowu trudny odcinek trasy. Jest to podjazd może nie bardzo stromy, ale koleiny są głębokie i pokryte warstwą luźnych kamieni. W Świńczowie osiągamy najdalej na północ wysunięty punkt szlaku rowerowego, a zarazem najwyższy - prawie 400 m n.p.m. Teraz na szlaku przeważać będą spadki. Ze Świńczowa zjeżdżamy do doliny Korzkiewki, potem podjazd do wsi Grębynice tylko po to, żeby za chwilę w Korzkwi znowu ostro zjechać w dół nad Korzkiewkę. Szlak prowadzi pomiędzy średniowiecznym zamkiem Korzkiew i obronnym barokowym kościołem. Za Korzkwią musimy przejechać około 200 metrów ruchliwą drogą Kraków-Skała i na końcu wykonać zakręt w lewo w miejscu, gdzie ostrożność jest konieczna. Po drugiej stronie szosy czeka nas wiele kilometrów dróg z ruchem niewielkim, głównie w dół z widokiem na Kraków.
Z Trojanowic czeka nas emocjonujący zjazd asfaltem w dolinę Prądnika, a potem relaksująca jazda wzdłuż tej rzeczki i już zbliżamy się do Zielonek, od strony wzgórza, na którym stoi gotycki kościół parafialny.
Pełna wersja tekstu Wojciecha Radeckiego nt. szlaku na stronie www.ckpir.zielonki.pl.
Trasę poleca
Gmina Zielonki
Wasza ocena: 5.0 (4 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
andrewik6
19 sierpnia 2023 andrewik6 napisał:
Trasa rzeczywiście ładna, ale na pewno nie na rower szosowy. Część niej wiedzie przez las w którym (nawet w sierpniu po kilku dniach suszy) jest wiele miejsc z błotem, gdzie rower szosowy trzeba przenieść.
kys30
2 listopada 2015 kys30 napisał:
fajna trasa :)
r_krzysztof
7 czerwca 2013 r_krzysztof napisał:
piekna trasa i super opis.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.