category-icon

Szlak Orlich Gniazd - rower

193 km
1.3 km
Polska, śląskie, Częstochowa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-04-01
Polska, śląskie, Częstochowa
category-icon
193 km
1295 m
1334 m
Łatwy
3.7/6
Szlak Rowerowy Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych. Przebiega przez województwo śląskie i małopolskie łącząc Częstochowę z Krakowem. Szlak ma trzy warianty: pieszy (ok. 162km), rowerowy (ok. 184km) i konny.

Szlak rozpoczyna się w Częstochowie a dokładnie przy dworcu PKP. Następnie prowadzi on w kierunku Olsztyna i tym samym pierwszego na trasie zamku który znajduje się na wzgórzu, jest on przez to pięknie położony co dodaje urokowi temu miejscu. Po pewnym czasie dojeżdżamy do miejscowości Złoty Potok gdzie znajduje się Pałac Raczyńskich, Dworek Krasińskich, Staw Amerykan, znana w okolicy Pstrągarnia, Dolina Wiercicy czy Diabelskie Mosty. Wyruszając w dalszą część drogi kierujemy się na południe Jury Krakowsko - Częstochowskiej, znajdują się tu mniej znane z Orlich Gniazd: pozostałości zamku Ostrężnik oraz ruiny strażnicy w Przewodziszowicach.

Następnie docieramy do dwóch leżących nieopodal siebie zamków w Bobolicach i Mirowie. Bardzo malowniczy rejon obu warowni to zresztą kolejne miejsce, gdzie warto zatrzymać się dłużej. Jadąc dalej na południe dojeżdżamy do Podlesic. Ta znana miejscowość jurajska, stanowiąca bazę noclegową i gastronomiczną dla turystów przemierzających Wyżynę, jest dobrym miejscem odpoczynku. Warto pozostawić tutaj rowery i przespacerować się na widokową Górę Zborów oraz do Jaskini Głębokiej.


Stąd szlak prowadzi w kolejne atrakcyjne miejsca, przebiegając obok ruin zamku w Morsku, następnie do Kromołowa gdzie można zwiedzić zrewitalizowane źródła Warty i wreszcie docieramy do najbardziej znanego Orlego Gniazda, wspaniałego Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Później trasa prowadzi przez bardzo malownicze obszary niewielkich wzniesień, przebiegając przez wieś Ryczów, gdzie istniała niewielka średniowieczna strażnica obronna. Ostatnim punktem na śląskim odcinku Szlaku Orlich Gniazd jest miejscowość Smoleń, znana z charakterystycznych ruin zamku wznoszących się ponad lasami stożkowatego wzgórza.



Podróżując szlakiem rowerowym Orlich Gniazd w części województwa małopolskiego z północy na południe, opuszczając ruiny zamku w miejscowości Smoleń przemierzamy malowniczą Dolinę "Wodącą" z pasmem skał zegarowych i docieramy do ruin zamku w miejscowości Bydlin. Dalej czekają nas zalesione bukami wzgórza w pobliżu miejscowości Jaroszowiec takie jak "Ostra Góra" i Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Wędrując w kierunku południowym szlak doprowadza nas do miejscowości "Rabsztyn" z górującymi nad okolicą ruinami zamku. Szlak kolejno prowadzi nas przez Miasto Olkusz do wsi Racławice gdzie zobaczymy drewniany kościół położony na Szlaku Architektury Drewnianej woj. małopolskiego. Nieopodal udając się w dalszą drogę dotrzemy do kolejnego drewnianego kościoła w miejscowości Paczółtowice. Szlak prowadzi dalej przez Dolinę Eliaszówki na trenie której położony jest w niezwykle urokliwym miejscu we wsi Czerna Klasztor Karmelitów z 1629 roku.

Obok klasztoru znajdują się relikty Diabelskiego Mostu. Czerwony szlak ze wsi Czerna prowadzi kolejno do miejscowości Krzeszowice oraz wsi Rudno gdzie znajdują się jedne z najpotężniejszych ruin zamku na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Spod zamku "Tęczyn" udajemy się w stronę Krakowa mijając po drodze "Bukową Górę" i "Dolinę Grzybowską" kończąc naszą przygodę na jurajskim rowerowym Szlaku Orlich Gniazd przy osiedlu "Cichy Kącik" w dzielnicy Krowodrza.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Dolinki Podkrakowskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolinki Podkrakowskie

Mapa Dolinki Podkrakowskie przedstawia najciekawsze tereny rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje malownicze wąwozy i doliny w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to obszar Ojcowskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Tereny te obfitują w ciekawe formy rzeźby krasowej, piękne krajobrazy i zabytki. Wszystko to wpływa korzystnie na rozwój turystyki. Szczególnie popularna jest tutaj turystyka rowerowa, piesza oraz wspinaczka. Zasięg mapy wyznaczają: Sułoszowa na północy, Rudno na zachodzie, Mników na południu i Kraków na wschodzie. Rok wydania: 2024

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.