category-icon

Szlak l Architektury Drewnianej z Huzy Gliwice

120 km
13 h 29 min
2.8 km
Gliwice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-07-10
Gliwice
category-icon
120 km
2791 m
2836 m
13 h 29 min
3.8/6
W niedzielę wraz z mężem postanowiliśmy pojechać na organizowany przez TKK Huzy Gliwice Rajd Rowerowy "Szlakiem drewnianej architektury powiatu gliwickiego".
Tym razem miejscem zbiórki był parking przy SP nr 6 w Łaziskach Średnich gdzie o 6:30 ruszyliśmy niestety sami w kierunku Gliwic. Słoneczko nieśmiało wychodziło zza horyzontu i było troszkę chłodno więc póki co pogoda była dobra do jazdy. Trasa do Gliwic przebiegała następująco: Łaziska Średnie Szkoła – przez park koło ORS„Żabka” - las na Ameryce - Bujaków - Chudów – Przyszowice – Bojków – Gliwice Rynek.
Na Rynek przyjechaliśmy o 8:30 , spokojnym tempem przejechanie 30 km zajęło nam 2 godziny. Na miejscu zakupiliśmy książeczki na „odznakę turystyczną ziemi gliwickiej”, aby dodatkowo w niej potwierdzić odwiedzane dzisiaj miejsca. Na rynku pojawiło się ok. 50 rowerzystów po zrobieniu zdjęcia przy fontannie po 9 ruszyliśmy na zwiedzanie drewnianej architektury powiatu gliwickiego.
Pierwszym obiektem był Kościół Parafialny p. w. Wniebowzięcia Matki Boskiej w Gliwicach, następnie przejechaliśmy do Ostropy gdzie znajdowały się dwa kościoły murowany p. w. Ducha Świętego, a 50 m dalej drewniany Kościół p. w. św. Jerzego z murowanym prezbiterium. Następnie przez Kozłów udaliśmy się do Rachowic gdzie znajdował się kolejny kościół z murowanym prezbiterium Świętej Trójcy , a nieopodal znajdował się zabytkowy drewniany spichlerz. Po kilku kilometrach dojechaliśmy do Sierakowic do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po zwiedzeniu środka udajemy się dalej przez Łącza do kościoła św. Michała Archanioła w Rudzińcu, następnie przez Rudno do Bojszowa gdzie były dwa kościoły drewniany p. w. Wszystkich Świętych i murowany Nawiedzenia NMP.
I to był już niestety ostatni kościół drewniany na tej trasie. Podczas odpoczynku na trawie odbyło się losowanie upominków jakie przygotowali organizatorzy, nam też szczęście dopisało i dostaliśmy po opasce odblaskowej. Po losowaniu i regeneracji nadszedł czas na powrót. Do centrum Gliwic pojechaliśmy przez Kozłów i Ostropę. Po drodze zrobiliśmy jeszcze jedno wspólne zdjęcie zanim każdy udał się w swoją stronę. My pojechaliśmy jeszcze pod radiostację gliwicką, w centrum zrobiliśmy fotkę pod kościołem garnizonowym św. Barbary i udaliśmy się w kierunku Łazisk tą samą trasą jaką przyjechaliśmy.
Na wycieczce oprócz świetnych humorów towarzyszyło cały czas słońce, byliśmy zaskoczeni, że w niedalekim sąsiedztwie jest tyle fantastycznych rzeczy do odkrycia i dużo tras leśnymi ścieżkami. Cała trasa wyniosła 121 km, jedynie upał dawał się we znaki. Co do trasy była łatwa, lekka i przyjemna. Na pewno nieraz zagościmy w tamte strony. Na pewno nieraz zagościmy w tamte strony.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Góra Świętej Anny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.

Miejscowości na trasie