Szlak Kaszubskich Drzymalitów, to krótka, rodzinna trasa rowerowa wytyczona w północno-zachodniej części Nadleśnictwa Kościerzyna. Oznakowany kolorem czerwonym, szlak liczy 16 km. Trasa zatacza pętlę rozpoczynając się i kończąc przed budynkiem szkoły w Skorzewie. W tym także miejscu znajduje się tablica opisująca przebieg trasy i garstka informacji. Szlak został utworzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Skorzewa w hołdzie Aleksandrowi i Franciszkowi Peplińskim oraz wielu, czasami szerzej nieznanym , kaszubskim drzymalitom. Trasa wiedzie głównie drogami gruntowymi, wśród malowniczych łąk, pól uprawnych oraz lasów. Jest na tyle łatwa i przyjemna, że warto pokonać ją rodzinnie, z dziećmi.
Kaszubscy Drzymalici – kim byli?
Z pewnością każdy pamięta postać Michała Drzymały. Zasłynął on twardą postawą wobec polityki pruskiego zaborcy, który walczył z nawet najmniejszymi przejawami polskości. Takich bohaterów znajdziemy także na Kaszubach. Przykładem mogą być Aleksander i Franciszek Peplińscy, mieszkańcy Skorzewa, nazywani kaszubskimi Drzymalitami. Podobnie, jak Michał Drzymała nie zważając na represje walczyli z zaborcą o prawo do budowy nieruchomości na własnych gruntach. Walkę tę niejednokrotnie przypłacali długoletnim więzieniem, utratą majątku i życiem w biedzie. Swoją bohaterską, patriotyczną postawą utorowali drogę do niepodległej Polski.
Przebieg szlaku:
Rowerowy Szlak Kaszubskich Drzymalitów to znakowana trasa pozwalająca zapoznać się z historią rodziny Peplińskich. Wyruszając ze Skorzewa ul. Franciszka Peplińskiego w kierunku Fingrowej Huty napotkamy na oznakowane miejsce z informacją o miejscu urodzenia Franciszka Peplińskiego. W tych okolicach Peplińscy byli właścicielami ponad 100 ha majątku. Kolejna miejscowość na szlaku to Wieprznica, gdzie znajdowały się zabudowania rodzinne, tu także przez pewien czas stacjonował wóz Peplińskich. Dalej szlak kieruje się w stronę Owśnic i Częstkowa, gdzie widoczne są zabudowania dawnej Szkoły Podstawowej im. Franciszka Pelińskiego. Stamtąd wracamy do Skorzewa.
Ciekawostki na szlaku:
Oprócz ciekawostek historycznych, szlak pozwala zagłębić się w przyrodzie i odetchnąć od cywilizacji. Trasa pokonuje liczne pagórki, z których rozpościerają się przepiękne krajobrazy: rozległe łąki, pola, pastwiska oraz lasy. Choć na trasie nie ma specjalnie przygotowanych miejsc postoju, to zatrzymać się można praktycznie wszędzie. Chwilę postoju warto zrobić przy Diabelskim Kamieniu.
Diabelski Kamień k./wsi Owśnice to jeden z największych głazów narzutowych na Kaszubach. W obwodzie liczy on 13,2 metry, prawie 5 m szerokości, a jego wysokość sięga ponad 2 metrów. Charakterystycznym elementem jest wbity w kamień żelazny krzyż, który wg legendy strzeże niegodziwego diabła. Legenda głosi, że ongiś czart chcąc zniszczyć jeden z obiektów sakralnych stojących na tym terenie pochwycił głaz i leciał z nim do celu. W diabła uderzył w drodze Jasny Grom co spowodowało wypuszczenie kamienia z rąk. Gdy diabeł próbował ponownie podnieść kamień zaświeciło słońce, przed promieniami którego ukrył się on wewnątrz głazu dostając się tam poprzez otwór, w który miejscowy duchowny wbił żelazny krzyż.

Trasę poleca
GR3miasto
Skomentuj