category-icon

Szlak im. Jana Frankowskiego

5.6 km
0 m
Kołobrzeg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-07-08
Kołobrzeg
category-icon
5.6 km
0 m
0 m
Łatwy
6/6
Jeden z najkrótszych szlaków turystycznych województwa zachodniopomorskiego można odnaleźć w Kołobrzegu. Szlak znakowany jest kolorem zielonym i nosi imię wielkiego społecznika, miłośnika Kołobrzegu - Jana Frankowskiego, który zasłużył się jako twórca pierwszego powojennego przewodnika po mieście i okolicach. Pasjonat książek, mistrz bibliotekarstwa.

Przebieg szlaku:
Latarnia Morska ,ul. Morska, ul. Towarowa, ul. Spacerowa, ul. Solna, Bulwar Marynarzy Okrętów Pogranicza, ul. Rzeczna, ul. Emilii Gierczak, ul. Armii Krajowej, ul. Budowlana, ul. Kamienna, ul. Bogusława X, ul. Bolesława Krzywoustego (wzdłuż drogi nr 163 w kierunku na Białogard), ul. Bolesława Chrobrego (w kierunku na Budzistowo), Budzistowo, ul. Kołobrzeska, Kościół św. Jana Chrzciciela.

Atrakcje, ciekawe miejsca:
- Latarnia morska - wysokość 26 metrów, zasięg światła 16 mil morskich, wybudowana w 1945 roku na miejscu Fortu Ujście, który w latach 1770-1774 bronił wejścia do portu.
- Bindaż grabowy - urokliwa aleja ściśle obsadzona grabami, których korony splatają się ze sobą tworząc rodzaj sklepienia. Pierwotne założenie przestrzenne powstało już w XIX wieku, na przestrzeni ostatnich lat bindaż przeszedł gruntowną renowację, a tym samym odzyskał blask z czasów przedwojennych.
- Regionalnego Centrum Kultury - miejsce gdzie odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych - koncerty, spektakle recitale oraz wystawy. W sezonie letnim funkcjonuje także scena plenerowa.
- Bulwar im. Marynarzy Okrętów Pogranicza - urokliwy bulwar biegnący wzdłuż Parsęty.
- Muzeum Oręża Polskiego - Dzieje Oręża Polskiego - wystawa przedstawia bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności. Ponad 70 pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowane są w sali techniki oraz na wystawie plenerowej. Wystawy stałe: dzieje oręża polskiego, zaślubiny z morzem.
- Kamienica mieszczańska z XV w. - jedyna pamiątka po bogatych hanzeatyckich czasach. Późnogotycka kamieniczka mieszczańska zbudowana w XV wieku, należała do rodziny Schliefenów. Obecnie miejsce wystaw czasowych muzeum.
- Ratusz - to najważniejsza, świecka budowla miasta, ze względu na koleje losu do dnia dzisiejszego nie zachowywał się pierwotna bryła. „Dzisiejszy” Ratusz wybudowano w latach 1829-1832 roku, wg. Projektu Karola Fryderyka Schinkla, obecnie jest siedzibą Galerii Sztuki Współczesnej, Rady Miasta i Urzędu Stanu Cywilnego. Poszukiwaczy tajemnic i legend powinna zaciekawić tajemnicza „głowa” i postacią Adebara, rozwiązania zagadki należy szukać na murach ratusza.
- Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP - najcenniejszą budowlą miasta jest monumentalny pięcionawowy kościół wzniesiony na przełomie XIV/XV wieku, który stanowi doskonały przykład gotyku pomorskiego. Jest to jedyny w Polsce 5 nawowy kościół z zabytkowym wystrojem wnętrz, zainteresowanie turystów wzbudzają kule armatnie wmurowane w mury, a także cztery krzywe filary, których odchylenie od pionu wynosi około 60 cm.
- Budzistowo - miejscowość przed wojną nazywana Altstadt, uznawana za kolebkę miasta Kołobrzeg. To tu w połowie IX w. powstał gród, który dał początek silnemu miastu. W XIII wieku Kołobrzeg otrzymał prawa lokacyjne i miasto przeniosło się bliżej morza, spowodowało to wyludnienie i upadek pierwotnego grodu.
- Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela - jedyny zabytek wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu, a zarazem najstarszy obiekt ceglanej architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym. Pierwsze wzmianki o kościółku pochodzą już z 1222 roku. Mimo licznych zniszczeń i kolei losu zawsze odradzał się, by przypominać o dawnej świetności słowiańskiego, przedlokacyjnego Kołobrzegu.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pobrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pobrzeże Bałtyku

Mapa swoim zasięgiem obejmuje część wybrzeża Bałtyku od Kamienia Pomorskiego do Kołobrzegu, zawiera także fragment Zalewu Kamieńskiego. Przedstawione zostały na niej atrakcje turystyczne regionu oraz szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Miejscowości na trasie