Trasa zaczyna się na przystanku PKS w Szewni Dolnej. Weszliśmy do wsi, kierując się w stronę kościoła. Po chwili złapaliśmy szlak niebieski, nim mieliśmy zamiar przejść znaczny kawałek trasy. Po zwiedzeniu z zewnątrz zabytkowego, drewnianego kościoła z 1906 r. Ruszyliśmy dalej, skręcając w pobliżu sklepu w lewo. Szybko weszliśmy w zarośla i niewielki wąwóz. I już po chwili byliśmy w lesie. ten odcinek miał plusy i minusy. Plusami było ukształtowanie terenu, ciągle pod górkę lub w dół, ale droga była utwardzona, a na znacznych odcinkach wyłożona betonowymi płytami... Ale mimo to sprawnie dotarliśmy ponownie do asfaltu i ponownie w Szewni. Poszliśmy w lewo, wychodząc w końcu wsi i stając na skraju lasu i zarazem na granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obok znajdował się pomnik Powstania Zamojskiego (30.12.1942-26.07.1944). Dalej poszliśmy na południe szlakiem zielonym. Po chwili doszliśmy do pomnika-krzyża upamiętniającego zamordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Szewnia.
Zaczęliśmy niezbyt wymagające podejście przez las. Na jego skraju poszliśmy w prawo, mijając łukiem wzniesienie Szczob i zatrzymaliśmy się na odpoczynek przy pomniku bitwy pod Wojdą. Tu też spotkaliśmy szlak czerwony. Początkowo poszliśmy zgodnie ze znakami obydwu szlaków do Bliżowa - a dalej przez wieś, szlakiem czerwonym. Minęliśmy drewniany kościół i dalej na wysokości kamieniołomu skręciliśmy w prawo, schodząc powoli do lasu. Wyszliśmy na pola, towarzyszył nam pagórkowaty teren. Przecięliśmy remontowaną drogę do Adamowa i wkroczyliśmy na dłużej w las, z którego wyszliśmy na szosę w okolicach Bondyrza. teraz poszliśmy w prawo, a szlak czerwony skręcił w lewo. po drodze minęliśmy krzyż upamiętniający poległych w bitwie pod Panasówką, oraz pomnik pomordowanych pracowników Fabryki Mebli w Bondyrzu. We wsi skręciliśmy w lewo, przy zakładach i dotarliśmy do Muzeum Inspektoratu Zamojskiego AK przed którego siedzibą stał czołg T-34. Wstąpiliśmy jeszcze do znajdującego się nieopodal sklepu. Dalej ulica prowadziła nas koło zabytkowego młyna przy hodowli pstrąga i knajpie. A pod mostem płynął Wieprz.
Doszliśmy do trasy ze Zwierzyńca i poszliśmy w lewo. Ponieważ nie było stąd żadnego transportu, dotarliśmy aż do skrzyżowania w Hutkach. Ale tu wcale nie było lepiej, więc udaliśmy się w dalszą drogę, przez Hutki, wzdłuż Wieprza, mijając stawy. Dopiero przy trasie na Krasnobród trafił się bud i można było dotrzeć do tego miasta.
Comments
You may find the map from our app useful on
this route
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Roztocze
Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Rowerem po Roztoczu
"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów.
Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!