category-icon

Świętochłowice-Chorzów Batory-Katowice Podlesie-Tychy-Bieruń-Oświęcim

71 km
136 m
Świętochłowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-11-15
Świętochłowice
category-icon
71 km
136 m
178 m
Średni
3.8/6
Ruszam w trasę dosyć pózno bo po nocnych opadach pogoda klaruje się dopiero koło dziewiatej. Przez Chorzów Batory i Lasy Panewnickie staram sie szybko wydostać z GOP-u.Przed wjazdem do Katowickich Panewnik w odległości 15-20 metrów mijam spore stado dużych dzików.Pomyślalem że można by zrobic ładne zdjęcie ale druga myśl kazała mocniej nacisnąć na pedały.Za wielkie i za dużo osobników na ewentualną konfrontację. Docieram do Tychów,przekraczam ruchliwą DK44 i szlakiem rowerowym przez las jadę do dzielnicy Żwaków.Trasa po deszczach bardzo błotnista a w dodatku trwał wywóz drewna cięzkim sprzętem co jeszcze bardziej pogorszyło warunki.Od Żwakowa już tylko asfaltem przelatuje przez Tychy do Jeziora Paprocanskiego,tu kilka fotek,batonik,odpoczynek. Kolejny punkt na trasie to Bieruń Stary,jedzie się bardzo dobrze bo silny wiatr cały czas dmucha w plecy.Przed Bieruniem trochę mylę drogę i jadę w innym kierunku niż zamierzałem przez co muszę skorzystac z GPS-a by się nie wracać a dojechać do zaplanowanej trasy.W Bieruniu oglądam ładny rynek,drewniany kościółek Sw.Walentego i ruszam niebieskim szlakiem rowerowym by dostać się do Wisły.Szlak bardzo dobrze oznaczony ale utwardzenie go za pomocą tłucznia(takiego samego jak na torach kolejowych) już nie za bardzo. Docieram do królowej polskich rzek,by ją pokonać muszę wjechać na DK 44 bo to jedyny most.Najgorszy odcinek całej trasy,duży ruch,brak poboczy i tiry które nie mają jak wyprzedzić.Zjeżdzam na Brzezinkę i drogą wzdłuż baraków,docieram do Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego.Sporo tu ludzi i wycieczek z całego świata. Z Brzezinki kawałek i docieram do Oświęcimia,pociąg do domu za kilkanaście minut a kolejny za trzy godziny,pogoda nie najlepsza wiec odkladam zwiedzanie miasta na inny wyjazd.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Świętochłowice. Plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Świętochłowice. Plan miasta

Plan Świętochłowic – skala 1: 9 000 ze spisem ulic. Plan aktualizowany w terenie. Na planie zaznaczono między innymi rodzaje nawierzchni dróg, szkoły, numeracje posesji. Plan obejmuje miasto w granicach administracyjnych. 

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022