SUDETYSPORT Na Śnieżnik 1

Dodano 13 czerwca 2017 przez rysowanie
SUDETYSPORT Na Śnieżnik 1
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

101308
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 21,6 km
  • Przewyższenie: 493,5 m
  • Suma podejść: 677,6 m
  • Suma zejść: 683,05 m
  • Lokalizacja: Sienna
596639
Stara Kopalnia Uranu Podziemna Trasa Turystyczna
Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu.

Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7 do ponad 2 m. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.
596640
Muzeum Ziemi
Muzeum Ziemi posiada unikatową kolekcję minerałów i skamieniałości na skalę Polski, jak i Europy. Okazy pochodzą z całego świata. Do rzadko spotykanych znalezisk należą cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów - łącznie ponad czterdzieści jaj. W naszym kraju jest to jedyne miejsce, gdzie możemy podziwać te unikatowe skamieliny. Zwiedzanie muzeum odbywa się zawsze z przewodnikiem. Na terenie obiektu znajduje się również ogród i park jurasjki.
596641
Stary Kamieniołom
Nieczynny kamieniołom marmuru z malowniczym jeziorkiem.
596642
Jaskinia Niedźwiedzia
Jedna z największych atrakcji Masywu Śnieżnika to Jaskinia Niedźwiedzia położona na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z większych w Polsce, którą po przypadkowym odkryciu w roku 1966 podczas eksploatacji kopalni marmuru, a następnie wielu pracach badawczych, geologicznych, górniczych i budowlanych udostępniono dla turystów od 1983 roku.

Od 1977 jaskinia wraz z pobliską otuliną została ustanowiona Rezerwatem Przyrody. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość ok. 5 km i znajdują się na wielu poziomach. Podczas eksploracji jaskini natrafiono w namuliskach na szczątki tysięcy zwierząt plejstoceńskich, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa.

Trasa turystyczna, która udostępniona jest dla turystów liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini. Nie można w niej dotykać szaty naciekowej, a ze względu na konieczność utrzymania specyficznego mikroklimatu wewnątrz jaskini grupy zwiedzających mają maksymalnie 15 uczestników.
596643
Schronisko "Na Śnieżniku"
Malownicza trasa częściowo asfaltowa, częsciowo szlakami leśnymi.
Pętla z Siennej przez Janową Górę , Kletno, Halę pod Śnieżnikiem. Powrót przez Żmijowiec , Przełęcz Żmijowa Polana i Przełęcz Puchaczówka do Siennej
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.