category-icon

Strzyżyna PKP - Dobieszyn PKP

14 km
2 h 45 min
317 m
Strzyżyna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-09-16
Strzyżyna
category-icon
14 km
317 m
269 m
Łatwy
2 h 45 min
4.1/6
Krótka, przede wszystkim leśna trasa po Puszczy Stromieckiej, prowadząca przez miejsca związane z II wojną światową i jeden z rezerwatów Puszczy. Start na stacji PKP Strzyżyna. Stąd udajemy się na południe, w kierunku Radomia, idąc drogą wzdłuż torów (po zachodniej stronie). Przecinamy szosę przy przejeździe i dalej idziemy prosto. Dochodzimy do rozwidlenia dróg, wybieramy prawa odnogę, w las. Przechodzimy kawałek przez niego i dochodzimy do zabudowań. To ulica Górna, idziemy przez nią prosto, a gdy z niej wyjdziemy - łukiem w lewo, w las, tak jak prowadzi nas droga. Wędrujemy teraz mieszanym lasem, w którym rośnie kilka okazałych dębów. Docieramy w końcu do skrzyżowania przy Nowej Wsi. Z lewej strony jest krzyż przydrożny. Tutaj idziemy w lewo, tak jakbyśmy prawie wracali. Jest to wyraźna leśna droga biegnąca na północny-wschód. Droga lekko wykręca, po mniej więcej 1,5 km przejścia spotykamy szeroką drogę leśną (obok krzyż), którą przecinamy idąc prosto. Tu łapiemy też zielony szlak turystyczny. Przechodzimy wraz z nim przez tory. Za torami znajduje się tablica "Stachów" upamiętniająca miejsce zniszczonej w czasie II wojny światowej osady leśnej. Kawałek dalej, kamień pamiątkowy i krzyż - pozostałości po nieistniejącym już leśnictwie. Jego pracowników zamordowali Niemcy w czasie II wojny światowej. Idziemy dalej, przechodzimy przez mostek i za nim skręcamy w lewo. Wychodzimy na chwile z lasu, mijając zabudowania. Na najbliższym skrzyżowaniu idziemy w prawo, z lewej zabudowania Bud Augustowskich. Teraz podążamy szeroką drogą, wpierw mijając pole, następnie wchodząc w las. Nie zmieniamy kierunku aż do momentu gdy droga się kończy pozostawiając nam wybór lewo - lub prawo. Jesteśmy teraz na innym zielonym szlaku turystycznym. idziemy w prawo, blisko skraju lasu. Mijamy pomnik upamiętniający walki w 1939 r. Przechodzimy obok upraw leśnych, 150 metrów za nimi wchodzimy w las ścieżką trochę zarośnięta, odchodzącą w prawo-skos. Idziemy nią przez rezerwat "Starodrzew Dobieszyński". Mijamy mogiłę i niebawem wychodzimy na skrzyżowanie z szosą. Idziemy prosto, mijamy siedzibę Nadleśnictwa Dobieszyn, przy nim pomnik upamiętniający walczących o niepodległość. Obok nadleśnictwa znajduje się miejsce odpoczynku, a naprzeciw rośnie kilka wiekowych dębów. A my dalej prosto aż do kolejnego skrzyżowania z szosą. Tutaj w prawo i po chwili w pierwszą ścieżkę odchodzącą od szosy w lewo. Wychodzimy z niej centralnie na stację PKP Dobieszyn.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Kozienicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Kozienicka

Mapa turystyczna "Puszcza Kozienicka" przedstawia kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarze Równiny Kozienickiej, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego. Dzisiejsze jej granice wyznaczają: od północnego zachodu rzeka Radomka, od północnego wschodu dolina Wisły, a od południa droga Radom – Puławy. 

Pomimo szumnej nazwy, jest to bardzo rozczłonkowany, dość duży kompleks leśny, leżący pomiędzy Radomiem a Wisłą oraz kilka mniejszych obszarów leśnych, znajdujących się w okolicach Pionek i Zwolenia. Największe z nich to uroczyska Miodne i Policzna. Integralnie związana z Puszczą Kozienicką jest lewobrzeżna część doliny Wisły, od wysokości Puław do ujścia Radomki. Na jej obrzeżach znajdują się miasta Kozienice, Pionki i Zwoleń. Najcenniejsze fragmenty Puszczy objęte są ochroną w postaci rezerwatów i Kozienickiego Parku Krajobrazowego. 

Puszczę Kozienicką najlepiej zwiedzać na rowerze. Warto przy tym skorzystać z wytyczonych w terenie i zaznaczonych na mapie szlaków rowerowych. Jest to również atrakcyjne miejsce na spacery. 

Rok wydania: 2012