category-icon

Spontaniczna niedziela w Beskidzie Śląskim

20 km
6 h 44 min
1 km
Wisła Głębce - Ustroń Polana

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-01-17
Wisła Głębce - Ustroń Polana
category-icon
20 km
1078 m
1250 m
Średni
6 h 44 min
3.9/6
Pomysł zrodził się w sobotę wieczorem po zobaczeniu bardzo pozytywnej prognozy pogody na niedzielę. Dodatkową motywacją była sposobność przetestowania nowego aparatu. Tak więc kierowany impulsem podjąłem decyzję, że rano wsiadam w pierwszy pociąg do Wisły.

Wyruszyłem z Wisły Głębce niebieskim szlakiem aż do połączenia się szlaku niebieskiego idącego bezpośrednio do Schroniska PTTK na Stożku Wielkim z czerwonym GSB którym szedłem przez Kiczory, aż do Ustronia Polany. Całą drogę do Stożka nie było ani jednej osoby na szlaku, ale to zapewne przez godzinę wczesno-poranną :)
Szlak na szczęście był przetarty, tylko lekko przysypany świeżym śniegiem. Samotność dała mi się rozkoszować widokami i ciszą.
Od Stożka szlak był już bardziej ubity, ale też i inni turyści wędrowali. Etap trasy od Stożka do Soszowa jest raczej łatwy, mimo zimowych warunków więc przebyty został szybko z tylko krótkimi przerwami na cykanie zdjęć. Pogoda i widoki dopisały. W schronisku na Soszowie nawet się nie zatrzymywałem, ponieważ było dużo ludzi z wyciągu, a i nawet zmęczony zbytnio nie byłem. Na stoku były organizowane jakieś zawody więc było stosunkowo tłoczno i głośno. Gnałem dalej z myślą o przewie w czeskim bufecie na Czantorii nie pomyliłem się :)
Po stromym podejściu na Czantorię mym oczom ukazała się wieża widokowa a przy niej upragniony już bufet. Pare fotek na szczycie i upragniony Radegast, ser z tatarską omacką i hranulki. Wieżę widokową sobie odpuściłem, bo niestety zaciągnęło się chmurami i nic widać nie było. Następnie po dotarciu pod wyciąg stwierdziłem, że jest jeszcze jasno to mogę schodzić do Ustronia na nogach. Zejście jest strome i mało komfortowe, szczególnie w śniegu ale możliwe.Na dole została już tylko radość z wycieczki, gorąca jeszcze herbata z termosu i oczekiwanie na pociąg powrotny do Tychów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ustroń i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ustroń i okolice

Mapa turystyczna Ustroń i okolice obejmuje swoim obszarem gminę Ustroń, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. Górki Wielkie, Górki Małe, zachodnią część Brennej, północną część Wisły i Nydka (Republika Czeska) oraz wschodnią część gminy Goleszów.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich.

 

Wisła
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła

Mapa przedstawia okolice ciekawej miejscowości turystycznej, położonej w Beskidzie Śląskim. Zasięg mapy wyznaczają: Ustroń na północy, Wielka Czantoria na zachodzie, Istebna na południu i Barania Góra na wschodzie. Okolice Wisły słyną z licznych szlaków pieszych i rowerowych oraz atrakcyjnych tras narciarstwa biegowego. Znajduje się tu ponad 20 nowoczesnych wyciągów narciarskich, a także liczne ośrodki sportowo-rekreacyjne. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. 
Mapa zawiera także plan centrum Wisły w skali 1:10'000 oraz opisy głównych atrakcji Wisły wraz z informatorem teleadresowym (baza noclegowa, urzędy, komunikacja, kultura, rekreacja). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Wisła. Podróż do Źródeł
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła. Podróż do Źródeł

Mapa turystyczna „Wisła. Podróż do Źródeł” obejmuje swoim obszarem gminę Wisła, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. południową część Ustronia oraz Brennej. 

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

 

Cieszyn i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Cieszyn i okolice

Mapa Cieszyna w skali 1:25 000 – jak mapa sztabowa - obejmuje miasta: Cieszyn, Skoczów, Trinec, Ustroń. Są tu wszystkie szlaki z podaniem ich długości i czasami przejść. Mapa jest zaktualizowana w terenie.

Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski

Mapa z zaznaczonymi m.in. zabytkami, noclegami, bazą gastronomiczną, basenami, wyciągami narciarskimi. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem, przy szlakach pieszych podano również orientacyjny czas przejścia, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. W miejscowościach podano nazwy ulic. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m oraz cieniowania. Mapa posiada siatkę geograficzną opartą na elipsoidzie WGS 84, stosowaną w nawigacji.

Rok wydania: 2017

Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka

Beskid Śląski, którego fragment obejmuje niniejsza mapa, jest najdalej, na terenie Polski, na zachód wysuniętą grupą górską Beskidów Zachodnich. Obszar to niezwykle atrakcyjny, bo znajdziemy tutaj zarówno ciekawe miejscowości pełne drewnianej architektury, jak również znane powszechnie szczyty górskie, przełęcze i rzeki czy różnorakie atrakcje turystyczne. Jednocześnie jest to obszar niezwykle barwny kulturowo. Pielęgnowane od pokoleń lokalne tradycje stały się same w sobie atrakcjami, przyciągającymi w Beskid Śląski rzesze turystów.