category-icon

Spływ weekendowy Grabią z Ldzania do Brzesek (nocleg w Łasku), KAJAKOS.PL

32 km
0 m
Łask, Zduńska Wola, województwo łódzkie, Łódź, Pabainice, Zgierz, Tuszyn, Bełchatów, Sieradz, Burzen

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-03-04
Łask, Zduńska Wola, województwo łódzkie, Łódź, Pabainice, Zgierz, Tuszyn, Bełchatów, Sieradz, Burzen
category-icon
32 km
0 m
20 m
Łatwy
4.4/6
INFORMACJE OGÓLNE:

DZIEŃ 1 (pierwszy)
Trasa łatwa z Ldzania od Łasku (zalew MOSiR) - 11 km, 3 godziny

DZIEŃ 2 (drugi)
Trasa łatwa z Łasku do Brzesek- 22 km 5 - 6 godzin;


Zapraszamy na weekendowy spływ rzeką Grabią z miejscowości Ldzań do Brzeski z noclegiem w Łasku. Trasa dwudniowa.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:

PIERWSZY DZIEŃ:
Zaczynamy w starej osadzie młyńskiej Talar. To odcinek idealny na spływy rodzinne. Spokojna rzeczka, zachwycająca pięknymi widokami. Za Baryczą dopływamy do „Piaskowej Góry”. Piaszczysta, szeroka plaża po lewej stronie zachęca do odpoczynku i podziwiania pejzażu doliny Grabi. Grzechem byłoby nie skorzystać. Dalej przepływamy pod mostem drogi ekspresowej „S8" i docieramy do nieczynnego młyna w Baryczy oraz zalewu. Młyn znajduje się w lewej odnodze. My płyniemy prawą, przez zalew. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Kolejne spiętrzenie wody w Kolumnie. Można spłynąć lub obejść prawą stroną. Uwaga na kamienie. Następny most. Tym razem na trasie Łask – Łódź. Docieramy do gospodarstwa rybnego. Zmuszeni jesteśmy przenieść kajaki lewą stroną ok. 200 metrów. Wracając na wodę uważać należy na kamienisty próg wodny. Kontynuujemy naszą wyprawę do mostu kolejowego. Trzymamy się lewej strony. Przed mostem wpływamy w dopływ zalewu w Łasku. Tutaj kończymy dzień pełny wrażeń.

DRUGI DZIEŃ:
Zaczynamy na zalewie w Łasku. Wypływamy przed mostem kolejowym i podążamy z nurtem. Przepływamy pod mostem drogowym Zduńska wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak. Po zasłużonym odpoczynku płyniemy dalej. Docieramy do zabytkowego młyna „Krzywda” w Brzeskach. Dogodne wyjście z wody po stronie lewej przed mostem drogowym

DLA KOGO?
Trasa łatwa, przebiega przez najbardziej malownicze rejony rzeki Grabi. Polecana zarówno osobom bez doświadczenia kajakowego jaki i dla zawodowców. Idealna dla dużych grup zorganizowanych oraz młodzieży szkolnej i rodziców z dziećmi. Wyjątkowa malowniczość i zmienność krajobrazów zadowoli każdego. Różnorodność zabytków oraz dostępność brzegów zachęcają do zwiedzania. Nocleg w Łasku gwarantuje możliwość wyboru zakwaterowania.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe plus fotelik dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie