Spływ Nidą Bocheniec-Choiny

Dodano 6 listopada 2010 przez Garmin
Spływ Nidą Bocheniec-Choiny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1024
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Kajak
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 8,9 km
  • Przewyższenie: 117,28 m
  • Suma podejść: 499,41 m
  • Suma zejść: 517,67 m
  • Data: 14 maja 2006
  • Lokalizacja: Polska, świętokrzyskie, Bocheniec
13
Początek spływu
14
Koniec spływu, miejsce na grilla/ognisko
1695
Nida_2.png
Początkowy odcinek
1696
Nida_3.png
Zapora - konieczne obniesienie brzegiem...
1697
Nida_4.png
Jedno z wielu zwalonych drzew
1698
Nida_5.png
Jedno z wielu zwalonych drzew
1699
Nida_6.png
Odrobina adrenaliny :)
1700
Nida_7.png
Kolejne zwalone drzewa...
Nida to lewy dopływ górnej Wisły. Biała Nida i Czarna Nida to jej dwa odcinki źródłowe, na których można rozpoczynać spływy kajakowe. Za początek Nidy uznaje się Białą Nidę. Jej długość, razem z Białą Nidą wynosi 151km. Głębokość waha się od 40 cm do 2,6m zaś szerokość od 6 do blisko 80m (w okolicach Motkowic).
Kilkugodzinny spływ Nidą - kajakiem lub pontonem. Obcowanie z naturą w ten sposób pomaga naprawdę odpocząć od zgiełku miasta, pracy i codziennego życia w pogoni za brakiem czasu. Duża ilość zwalonych drzew w górnym odcinku rzeki sprawia, że wielokrotnie trzeba wysiadać z kajaka, lub przenosić ponton. Nida jest bardzo czystą i jedną z najbardziej nasłonecznionych polskich rzek, a co za tym idzie - jedną z najcieplejszych (latem temperatura wody dochodzi tu nawet do 27 stopni Celsjusza), znakomicie nadającą się do kąpieli. Spadek rzeki jest niewielki - nurt rzeki dość słaby, co czyni ją stosunkowo bezpieczną i dostępną dla osób z małym doświadczeniem pontonowym lub kajakowym. Koryto rzeki otaczają głównie pola, łąki i lasy, co daje urokliwy klimat podczas spływu. Wiosną często Nida wylewa, znacznie zwiększając swoją głębokość i szerokość. Dlatego też większość wiosek zbudowana jest w bezpiecznej odległości, co powoduje, że pływając po Nidzie czujemy "dzikość" tego rejonu. W wielu miejscach rzeka silnie meandruje, zdarzają się również boczne koryta rzeki, starorzecza, a na okolicznych łąkach bagna. Nida przepływa przez tereny niezwykle cenne przyrodniczo, dla ochrony których powołano między innymi dwa parki krajobrazowe oraz kilka rezerwatów przyrody. Obszar dolnego odcinka Nidy (wraz z okolicznymi terenami) tworzy Nadnidziański Park Krajobrazowy, a w górnym odcinku utworzono Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Obszary najcenniejsze przyrodniczo objęto ochroną (sieci) obszarów Natura 2000.
Ponidzie znane jest również z licznych zabytków kultury materialnej, interesujących obiektów architektonicznych i archeologicznych oraz ciekawej historii (w IX w. powstało na tych obszarach pierwsze państwo Wiślan, z siedzibą w Wiślicy).
Na mecie jest miejsce w którym można zrobić sobie grilla lub zapalić ognisko na łonie natury. Jeśli zgłodniejecie wcześniej, też bez większych problemów można znaleźć odpowiednie miejsce do biwakowania, lub opalania się na łące... :)
Wasza ocena: 4.1 (26 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
19 października 2012 boulinek11 napisał:
Ciekawy pomysl na zpedzanie casu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.