Spływ kajakowy Oleśnicą (dopływ Warty), Stolec Poduchowny - Mała Wieś, KAJAKOS.PL

Dodano 15 maja 2017 przez rysowanie
Spływ kajakowy Oleśnicą (dopływ Warty), Stolec Poduchowny - Mała Wieś, KAJAKOS.PL
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

98379
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

582207
To My ;)
Od lewej: Mariusz, Wojtek, Wiktor, Szymon, Krzysztof, Dariusz i Sebastian.
582208
Stolec Poduchowny - start
Mostek w polach. Dojazd drogą polną. Dogodne miejsce wodowania kajaków. Odcinek Stolec Poduchowny - ujście Pysznej spławny przy wyższych, wiosennych stanach wody. Raczej dla doświadczonych kajakarzy.
582209
Naturale zwałki.
Kto lubi pokonywać przeszkody będzie zadowolony ;)
582210
Naturalne zwałki
Czasami trzeba było się nagimnastykować ;)
582211
Mostki
Do Stolca przynajmniej 3 takie konstrukcje zbudowane przez mieszkańców.
582216
Ujście Pysznej do Oleśnicy.
Wreszcie docieramy do miejsca gdzie uchodzi Pyszna. Miejsce połączenia rzek tworzy kształt litery „Y” z niewielkim rozlewiskiem. Koryto Oleśnicy znacznie się powiększyło a wody przybyło. Pomiar głębokości wykonaliśmy wiosłem z dokładnością echosondy. Wyszło nam, że lepiej nie wpadać bo zmoczymy majtki.
582472
Młyn wodny w Stolcu.
Rozwidlenie koryta. Lewa odnoga zaopatruje młyn. Prawa odnoga spławna. Bez przeszkód omija spiętrzenie oraz młyn.
582473
Kościół Parafialny w Stolcu.
 Rzymskokatolicki murowany Kościół, pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, wybudowany w latach 1912 – 1925, w stylu neogotyckim. Jest trzecim kościołem w tym miejscu. Zastąpił drewniany kościół z 1768 roku. Do kościoła przeniesiono niemal w całości wyposażenie poprzedniej świątyni. Należy wspomnieć o późnobarokowym ołtarzu z 1179 r. Został wykonany przez snycerza Szymona Jaczkiewicza . W bocznym ołtarzu jest umieszczony patron kościoła – św. Wawrzyniec w rokokowej metalowej sukience.
582475
Most drogowy na trasie Złoczew - Szynkielów w Stolcu.
Niskie brzegi, łatwo dostępne. Dogodne miejsce wodowania kajaków.
582485
Most na Pysznej w Kuźnicach.
Dogodne dojście do wody. Możliwość rozpoczęcia spływu na Pysznej. Niedaleko młyn wodny w Kuźnicach i kilka lokalnych zabudowań.
582487
Młyn wodny w Kuźnicy na Pysznej.
582493
Rzeka Oleśnica.
Malownicze krajobrazy.
582508
Rzeka Oleśnica.
Ze względu na swój naturalny charakter i słabo przekształcone koryto charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi.
582523
Rzeka Oleśnica.
Rzeka dla doświadczonych kajakarzy. Szczególnie w początkowym biegu, tj. od Stolca Poduchownego uciążliwa (duża liczba naturalnych zwałek). Szybki nurt oraz kręte koryto wymagają wprawy w manewrowaniu kajakiem. Ciekawa alternatywa dla spływów po Grabi oraz Widawce.
582527
Most drogowy w Niechmirowie na trasie Burzenin - Szynkielów.
Przed Niechmirowem krajobraz ulega zmianie. Znikają lasy. Przeważają zadrzewione brzegi oraz łąki. Pod mostem drogowym na trasie Burzenin – Szynkielów wodowskaz wskazywał 130 cm. Zastanawialiśmy się czy tydzień wcześniej przy poziomie 160 cm dalibyśmy radę na niektórych zwałkach… pewnie nie prześlizgnęlibyśmy się pod nimi. Niestety przy moście po przebudowie nie ma możliwości swobodnego wodowania kajaków. Dalej płyniemy zwartym korytem.
582528
Ognisko w trakcie spływu.
Jest mała, piaszczysta plaża na łuku. Dobijamy do brzegu, Maniek z Szymonem rozpalają ognisko, Krzysiek załatwił kijki. Posileni pieczonymi kiełbaskami i gorącą herbatą wstępują w nas nowe siły. Korzystając z okazji suszymy mokre ubrania. GPS informuje, że jesteśmy w połowie drogi. Gdzieś na wysokości miejscowości Biesiec.
582529
Młyn wodny w Niechmirowie.
Młyński próg wodny w Niechmirowie wyraźnie hałasuje. Szum przelewającej się wody nie zachęca do spływania. Decyzja: dobijamy do lewego brzegu i idziemy na rozpoznanie. Tylko… coś jest nie tak… wychodzimy bezpośrednio na czyjąś posesje. Dom, samochód, pranie na suszarce i pies na łańcuchu. Halo, dzień dobry! Nikt się nie odzywa. Za młynem dogodne zejście, łagodny brzeg. Jednak trzeba uważać na prądy wsteczne. Woda mocno się pieni i gotuje. Pojawia się gospodyni. W dużym skrócie opowiada nam o rzece, młynie i gospodarstwie. Kiedyś to miejsce tętniło życiem. Młyn mielił zboże, nie posiadał klasycznego koła młyńskiego tylko śrubę. Duże, metalowe pozostałości leżały na brzegu. Można sobie wyobrażać jaka to było zaawansowana technika kilkadziesiąt lat temu. Pani gospodyni relacjonowała, że w tym miejscu pojawiają się wędkarze. Kajakarze to rzadki widok. Ostatnio dwóch zdecydowało się spłynąć próg . Im się udało. Ja jednak odradzam. W takim miejscu nie trudno o nieszczęśliwy wypadek.
582530
Most w lesie. Droga prowadzi z Niechmirowa do Małej Wsi w kierunku Rychłocic.
582577
Ostatnia przeszkoda.
Za lasem napotkaliśmy drzewo tarasujące drogę. Brzegi wysokie na ok. 2 metry. Woda głęboka. Wiosłem dna nie sięgnęliśmy. Wychodzimy i wyciągamy kajaki. Aby zwodować je ponownie przedzieramy się przez pokrzywy. Zejście wąskie i strome. Udało się nie skąpać.
582578
Most w Małej Wsi - meta spływu kajakowego.
Przy drewnianym moście dogodne wyjście na brzeg. Zalecamy dojazd od wsi drogą asfaltową która przechodzi w gruntową.
582582
Most w Małej Wsi.
Ze względu na stan techniczny most jest dostępny tylko do ruchu pieszego.
582584
Koniec :)
Mokrzy, szczęśliwi i zmęczeni zdobywcy Oleśnicy.
582585
KAJAKOS - spływy kajakowe
582586
Wodowanie kajaków w Stolcu Poduchownym.
582587
Rzeka Oleśnica.
582588
Rzeka Oleśnica.
582589
Pierwsza wywrotka ;)
582590
Pokonujemy zator.
582591
Rzeka Oleśnica.
582592
Rzeka Oleśnica.
Kolejna zwałka do pokonania.
582593
Rzeka Oleśnica.
582594
Rzeka Oleśnica.
Na tej rzeczce nie można się nudzić ;)
582595
Rzeka Oleśnica.
582596
Rzeka Oleśnica.
582597
Rzeka Oleśnica.
582598
Rzeka Oleśnica.
582599
Rzeka Oleśnica.
582601
Chwila odpoczynku.
Czekamy aż reszta ekipy pokona zwałki ;)
582602
Uśmiech nie znika z twarz uczestników.
Na zdjęciu Krzysiek i Sebastian.
582603
Chłopaki wylewają wodę z kajaków.
Nie obeszło się bez "kabiny".
582604
Ojciec i syn.
Dariusz i Szymon po pierwszej kabinie.
RZEKA OLEŚNICA (dopływ Warty)

Mało znana rzeka nizinna w centralnej Polsce. Oleśnica to lewobrzeżny dopływ Warty. Uchodzi do niej w Małej Wsi na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Ogólnodostępne dane podaja, że rzeka liczy 38 km długości z dorzeczem o powierzchni 604 km2. Swoje początki bierze koło Wielunia w północno zachodniej części Wysoczyzny Złoczewskiej. Przepływa przez Kotlinę Szczercowską po drodze mijając następujące miejscowości: Wiktorów, Dobrosław, Oleśnicę, Dąbrowę Miętką, Stolec Poduchowny, Stolec, Niechmirów, Małą Wieś. Największym dopływem Oleśnicy jest Pyszna. Uchodzi do niej przed Stolcem. Prawdopodobnie rozległa dolina Oleśnicy została utworzona w okresie zlodowaceń plejstoceńskich kiedy Warta szukała odpływu w kierunku zachodnim. Rzeka charakteryzuje się naturalnym przebiegiem. W początkowym biegu płynie polami oraz łąkami. Koryto jest wąskie i bardzo kręte. Od Stolca Poduchownego rzeka silnie meandruje. Brzegi porośnięte są drzewami oraz gęstą roślinnością. Na odcinku Stolec – Niechmirów bardzo malownicza. Podmywa wysokie, piaszczyste skarpy płynąc przez las. Miejscami uciążliwa ze względu na powalone drzewa oraz mostki. Po drodze przepływa przez stare młyny wodne w Stolcu oraz Niechmirowie.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Spływ kajakowy Oleśnicą możemy rozpocząć w trzech miejscach. Pierwsze – Stolec Poduchowny, mostek w polach. Dojazd drogą polną. Kajakarze rzadko tu bywają. Powyżej tego miejsca rzeka jest zmeliorowana i przypomina kanał. Druga opcja – most na Pysznej w Kuźnicach. Rzeka niesie sporą ilość wody, nurt szybki. Koryto dobrze dostępne. Niedaleko nieczynny młyn w Kuźnicach i kilka zabudowań w lesie. Pyszna płynie polami i łąkami. Mało terenów zalesionych, aż do połączenia z Oleśnicą. Trzecia możliwość – most nad Oleśnicą w Stolcu (trasa Złoczew – Szynkielów). Niskie brzegi, łatwo dostępne.
Od Stolca Poduchownego (mostek w polach) rzeka silnie meandruje, brzegi porośnięte drzewami i krzakami. Woda powyżej kolan, płynie szybko. Na odcinku Stolec Poduchowny – ujście rzeki Pysznej, spływy kajakowe możliwe tylko przy wyższych, wiosennych stanach wody. Oleśnica odkrywa przed nami swoje tajemnice. Jest wyjątkowo kręta. Co chwila raczy nas pająkami spadającymi z chaszczy, które są wszędzie. Ilość drzew tarasujących drogę robi wrażenie Mieszkańcy okolicznych wsi wybudowali prowizoryczne przeprawy przez rzeczkę. Do Stolca mijamy przynajmniej trzy takie konstrukcje. Trafiają się również zatory, które zmuszają do obejścia przeszkody brzegiem. Wreszcie docieramy do miejsca gdzie uchodzi Pyszna. Miejsce połączenia rzek tworzy kształt litery „Y” z niewielkim rozlewiskiem. Koryto Oleśnicy znacznie się powiększyło a wody przybyło. Do Stolca docieramy bez większych utrudnień po drodze mijając młyn wodny. Wita nas widok Kościoła Parafialnego górującego na horyzoncie. Odcinek do Niechmirowa wyjątkowo malowniczy. Wysokie skarpy, lasy, łąki. Powalone drzewa nie pozwalają się nudzić. Przed Niechmirowem krajobraz ulega zmianie. Znikają lasy. Przeważają zadrzewione brzegi oraz łąki. Pod mostem drogowym na trasie Burzenin – Szynkielów wodowskaz. Niestety przy moście po przebudowie nie ma możliwości swobodnego wodowania kajaków. Dalej płyniemy zwartym korytem. Brzegi wysokie i niedostępne. W kilku miejscach kamieniste bystrza. Mijamy pompę zasilającą stawy rybne. Hoduje się w nich pstrągi. Młyński próg wodny w Niechmirowie wyraźnie hałasuje. Szum przelewającej się wody nie zachęca do spływania. Zalecamy obejście lewym brzegiem. Za młynem dogodne zejście, łagodny brzeg. Jednak trzeba uważać na prądy wsteczne. Woda mocno się pieni i gotuje. Odradzamy spływanie progu. W takim miejscu nie trudno o nieszczęśliwy wypadek. W lesie most na drodze między Niechmirowem a Małą Wsią w kierunku Rychłocic. Za lasem napotkaliśmy drzewo tarasujące drogę. Brzegi wysokie na ok. 2 metry. Woda głęboka. Wiosłem dna nie sięgnęliśmy. Wychodzimy i wyciągamy kajaki. Aby zwodować je ponownie przedzieramy się przez pokrzywy. Zejście wąskie i strome. Do mety w Małej Wsi docieramy bezproblemowo. Wychodzimy na brzeg przy drewnianym moście w Małej Wsi.

DLA KOGO:
Rzeka dla doświadczonych kajakarzy. Ze względu na swój naturalny charakter i słabo przekształcone koryto charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Szczególnie w początkowym biegu, tj. od Stolca Poduchownego uciążliwa (duża liczba naturalnych zwałek). Szybki nurt oraz kręte koryto wymagają wprawy w manewrowaniu kajakiem. Ciekawa alternatywa dla spływów po Grabi oraz Widawce.
Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
musher
15 marca 2023 musher napisał:
I ja dziękuję za opis i zdjęcia.
chi
11 września 2017 chi napisał:
wzorowy opis, zapisuję w swoim notatniku kolejną rzekę do przepłynięcia
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.