Spacerem przez Miasto: ul. Metzgera - ul. Szajnochy

Dodano 14 grudnia 2014 przez rysowanie
Spacerem przez Miasto: ul. Metzgera - ul. Szajnochy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

52816
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.7
  • Dystans: 1,9 km
  • Przewyższenie: 6,78 m
  • Suma podejść: 4,87 m
  • Suma zejść: 11,63 m
  • Data: 14 grudnia 2014
  • Lokalizacja: Jasło
307712
Muzeum Regionalne w Jaśle
Od ponad 40 lat Muzeum Regionalne gromadzi liczne eksponaty związane z tradycją kulturą i sztuką ludową z Regionu Jasielskiego oraz zbiory archeologiczne, które można podziwiać w dwóch działach: etnograficznym i historycznym. Obecnie kolekcja liczy 20 tys. eksponatów i archiwaliów.
Wśród stałych ekspozycji w dziale etnograficznym zobaczyć można m.in. stroje ludowe (pogórzańskie i łemkowskie) oraz tradycyjne rzemiosło ludowe. Wspaniałe dzieła malarstwa olejnego (m.in. I. Pinkasa), rzeźby, ikony, rzemiosło artystyczne oraz kolekcje numizmatyczne i zbiory faleryczne znajdują się w dziale historycznym.
Wystawy stałe:
Kultura i sztuka ludowa Pogórzan
Sztuka i rzemiosło artystyczne od XIV do XX w.
Stylowe wnętrza mieszczańskie z XIX/XX w.
307713
Rynek Miejski
Rynek Miejski – z kamieniczkami, które w większości zostały zniszczone w czasie II wojny św., a następnie odbudowane przez mieszkańców. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVIII/XIX w. W jednej z kamieniczek (nr 17) mieściła się apteka, prowadzona przez prekursora przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, który zbudował w Jaśle (os. Ulaszowice) pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Na ścianie kamieniczki zobaczyć można tablicę, upamiętniającą tę wybitną postać.
307714
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Jaśle
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Jaśle
ul. Metzgera – ul. Kościuszki – ul. Kadyiego – Rynek – ul. Koralewskiego – ul. PCK – ul. Jagiełły – ul. Szajnochy

Punktem wyjściowym kolejnej trasy jest ul. Metzgera, gdzie zlokalizowane są: dworzec kolejowy PKP oraz dworzec autobusowy PKS. W pobliżu ronda im. Józefa Hallera mieści się okazały ceglany budynek, będący pozostałością po dawnym spichlerzu. Mijając ten zabytkowy obiekt pochodzący sprzed 1945 r. kierujemy się na północ ulicą Kościuszki. Historia tej ważnej miejskiej arterii sięga zamierzchłych czasów, prowadził tędy przez wieki tzw. szlak węgierski. Wzdłuż ulicy powstawały wspaniałe domy i wille. Do dziś zachowały się zabytkowe, odbudowane po wojnie domy – „Macherówka” powstała w 1879 r. należąca do rodziny Macherów oraz budynek nr 45 z początku XX w. Udając się w kierunku centrum miasta, mijając rondo im. Hugo Steinhausa przechodzimy obok obecnego budynku Zakładu Energetycznego, w którym dawniej funkcjonował znany „Hotel Krakowski”. Skręcamy z ulicy Kościuszki w ulicę Kadyiego, przy której mieści się Muzeum Regionalne w Jaśle z licznymi zbiorami sztuki ludowej, rzemiosła, związanymi z Jasłem i okolicą. Opuszczając muzeum kierujemy się w stronę Rynku Miejskiego. W północnej pierzei Rynku na kamienicy nr 17 można zobaczyć tablicę upamiętniającą Ignacego Łukasiewicza – wynalazcę lampy naftowej, który prowadził w niej swoją aptekę w latach 1857 – 1864. Spacerując wzdłuż ulicy mijamy budynek z charakterystycznymi podcieniami – siedzibę Starostwa Powiatowego w Jaśle. Kierujemy się w stronę ulicy Koralewskiego, gdzie zlokalizowany jest kolejny zabytkowy obiekt – budynek Szkoły Wydziałowej Żeńskiej, pochodzący z początku XX w. Obecnie w gmachu mieści się Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle. Udajemy się w stronę ulicy PCK. Przy skrzyżowaniu z ulicą Jagiełły znajduje się zabytkowa kapliczka Matki Bożej, z przełomu XVIII/XIX w. Spacerujemy ulicą Jagiełły w kierunku ulicy Szajnochy, gdzie dawniej wznosiła się na niewielkim wzgórzu synagoga żydowska, wybudowana w miejscu dawnego dworu obronnego zwanego „Kocim Zamkiem”, pochodzącego najprawdopodobniej z XVI w. Dotychczas uważano, że wszelkie pozostałości zostały zatarte, jednak niedawno odnaleziono pozostałości murów i sklepień piwnicznych tajemniczego Kociego Zamku.
Trasę poleca
Urząd Miasta w Jaśle
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.