Spacerem przez Miasto: Park Miejski – Jasielski Dom Kultury

Dodano 14 grudnia 2014 przez rysowanie
Spacerem przez Miasto: Park Miejski – Jasielski Dom Kultury
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

52812
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 1,3 km
  • Przewyższenie: 5,95 m
  • Suma podejść: 7,97 m
  • Suma zejść: 9,96 m
  • Data: 14 grudnia 2014
  • Lokalizacja: Jasło
307696
Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle
Budynek Zespołu Szkół nr 4 – wybudowany w 1906 r. jako męska szkoła podstawowa, obecnie liczy ponad 100 lat. W 1944 r. uległ poważnym zniszczeniom. Od 1976 r. Zespół Szkół Ekonomicznych, a od 2002 r. w wyniku reformy systemu edukacji Zespół Szkół nr 4 w Jaśle.
307697
Obserwatorium Astronomiczne w Jaśle
Obserwatorium Astronomiczne w Jaśle to wymarzone miejsce dla miłośników astronomii. Umożliwia obserwację bliskiego i dalekiego nieba wieczorną porą przy użyciu profesjonalnych instrumentów astronomicznych oraz  takich zjawisk astronomicznych jak: zaćmienia, zakrycia, przejścia oraz planety układu słonecznego. Obserwatorium astronomiczne w Jaśle, które funkcjonuje od stycznia 2011 r. jest jednym z trzech w kraju, które posiada tak dużą instalację. Pracownie są wyposażone w dwa teleskopy: stacjonarny, zainstalowany w kopule oraz przenośny, który będzie można ustawić na tarasie oraz sprzęt komputerowy, lornetki oraz sala wykładowa z projektorem multimedialnym.
307698
Kościół pw. św. Stanisława BM
Kościół pw. św. Stanisława BM – powszechnie nazywany kaplicą gimnazjalną lub „Kościółkiem” to jednonawowa świątynia została wybudowana w 1893 r. Obiekt został zniszczony w czasie II wojny światowej i następnie odbudowany. We wnętrzu znajduje się galeria, oparta na dziesięciu filarach w styku romańskim, a nad wejściem widnieje napis „Soli Deo – Jedynemu Bogu”.
307699
Park Miejski
Park Miejski – powstał pod koniec XIX w. W miejscu obecnego parku znajdował się staw otoczony ogrodem. W 2005 r. rozpoczęto modernizację parku i w jego południowej części wybudowano wspaniałą fontannę.
307700
Glorietka
Glorietka – drewniana altana w północnej części jasielskiego parku, wzniesiona pod koniec XIX w., której powstanie przypisuje się wizycie cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I. Na szczycie zabytkowej glorietki znajduje się wizerunek Eola – boga wiatrów.
307701
Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczny pomnik, poświęcony pamięci osób poległych za Ojczyznę z lat 20. XX w., przebudowany w 2001 r. Grób Nieznanego Żołnierza zajmuje centralne położenie w parku miejskim i miejscem uroczystości patriotycznych mieszkańców Jasła i powiatu.
307702
Pomnik Tadeusza Kościuszki
Pomnik Tadeusza Kościuszki – dłuta Błotnickiego, wykuty w wapieniu na piaskowcowym cokole w 1899 r., znajduje się w parku miejskim.
Park Miejski – ul. Czackiego – ul. Mickiewicza – skwer św. Antoniego – skwer Inwalidów Wojennych – ul. Sokoła – ul. Karmelicka – plac Żwirki i Wigury – ul. Asnyka – ul. Kołłątaja

Trasa spacerowa rozpoczyna się w Parku Miejskim, zajmującym powierzchnię ponad 2 ha, założonym pod koniec XIX w. z inicjatywy Teodora Bernardzikiewicza, któremu poświęcono granitowy głaz, umieszczony w północnej części parku. Idąc dalej alejką na południe mijamy okazałą drewnianą altanę parkową Glorietkę, której historia wiąże się z wizytą samego cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I. W bliskim sąsiedztwie zabytkowej altany zlokalizowany jest pomnik przedstawiający orła wspartego na trzech kolumnach, symbolizującego Grób Nieznanego Żołnierza. Obok figuruje pomnik Tadeusza Kościuszki, wykuty w wapieniu na piaskowcowym cokole. W południowej część parku można przysiąść i odpocząć przy okazałej fontannie. Wychodząc z parku, w pobliżu ulic Staszica i Kołłątaja napotykamy na obelisk stojący na niewielkim placu, ukryty w cieniu drzew, upamiętniający 600-lecie założenia miasta Jasła. Następnie zmierzamy ulicą Czackiego w stronę jednonawowej kaplicy gimnazjalnej – Kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Po opuszczeniu kościółka udajemy się ulicą Mickiewicza na skwer św. Antoniego – patrona Jasła, gdzie pośrodku placu umieszczono figurę świętego, cudownie ocalałą ze zburzonego podczas II wojny św. kościoła oo. Franciszkanów. Wracając do ulicy Czackiego przechodzimy obok I Liceum Ogólnokształcącego, na dachu którego umieszczono kopułę obserwatorium astronomicznego. W godzinach nocnych można skorzystać z profesjonalnych urządzeń i obserwować gwiazdy i inne obiekty bliskiego i dalekiego nieba. Obserwatorium wraz z tarasem są znakomitym punktem widokowym na miasto i panoramę okolicy. Mijając budynek najstarszego jasielskiego liceum udajemy się na skwer Inwalidów Wojennych, zlokalizowanego przy skrzyżowaniu z ulicą Sokoła. Skwer jest miejscem, gdzie z okazji 600-lecia Jasła ulokowano kotwicę okrętową na pamiątkę wodowania statku m/s „Jasło”. Naprzeciw placu zobaczyć można charakterystyczny budynek z sokołem na szczycie fasady, dawna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Jaśle. Tuż obok wznosi się ceglany zabytkowy obiekt – dawna Szkoła Wydziałowa Męska a obecnie Zespół Szkół Nr 4. Dochodzimy do placu Żwirki i Wigury, gdzie w XV-XVIII wieku funkcjonował klasztor karmelitów trzewiczkowych. Pamięć o dawnym obiekcie pozostała w nazwie ulicy wychodzącej z placu – ul. Karmelicka. Wracając do budynku dawnej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” udajemy się w kierunku ulicy Asnyka. W jednej z kamienic (nr 5) jak informuje pamiątkowa tablica – odbyło się historyczne, pierwsze posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej, podczas którego podjęto decyzję o odbudowie zniszczonego w skutek zbrojnych działań II wojny św. miasta Jasła.
Na zakończenie trasy warto zajrzeć i zapoznać się z ciekawymi ofertami kulturalnymi – Jasielskiego Domu Kultury, usytuowanego przy ul. Kołłątaja.
Trasę poleca
Urząd Miasta w Jaśle
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.