Sieraków - Szlak Stu Jezior - czarny

Dodano 25 kwietnia 2013 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

19479
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.2
 • Dystans: 109 km
 • Czas trwania: 6 940 h 25 min
 • Średnia prędkość: 0,02 km/h
 • Przewyższenie: 66,19 m
 • Suma podejść: 634,73 m
 • Suma zejść: 602,49 m
 • Data: 25 kwietnia 2013
 • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Międzychód
Szlak Stu Jezior to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, jednego z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais – Sankt Petersburg).

Co warto zobaczyć:

KIEKRZ – do niedawna wieś, obecnie w granicach Poznania. Późnobarokowy kościół pw. św. Michała z II poł. XVIII w. Nad Jeziorem Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA – późnogotycki pw. kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO – duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego Jez. Pamiątkowskiego – kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO – pałac neorenesansowy z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY – dawny zamek Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI wieku przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI – XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. – zbiory etnograficzne.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem żony wojewody poznańskiego Łukasza Górki – Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego męża. W pobliskim spichrzu z XIX wieku – wystawa archeologiczna zabytków pochodzących z terenów budowy gazociągu jamalskiego.

OSTRORÓG – miejsce pochodzenia Jana Ostroroga (ok. 1436 – 1501), wojewody poznańskiego, publicysty politycznego, autora dzieła „O urządzeniu Rzeczypospolitej”. Późnogotycki kościół pw. NMP Wniebowziętej z 1 poł. XV w., obecnie barokowy (przebudowa – 2 poł. XVIII w.).

ZAJĄCZKOWO – na półwyspie nad Jez. Zajączkowskim – późnobarokowy dwór z końca XVIII w., najprawdopodobniej zbudowany w miejscu dawnego grodu obronnego. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80. XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty.

ŁĘŻECZKI – zabudowania folwarczne z 2 poł. XIX w oraz dwór z pocz. XX w. Na polodowcowym wzniesieniu przy drodze do Pniew – punkt widokowy powstały w 1994 r.

CHRZYPSKO WIELKIE – późnogotycki kościół pw. św. Wojciecha z pocz. XVII w. z drewnianym stropem i wystrojem wnętrza z przełomu XVII/XVIII w. Taka sama nazwę, jak wieś, nosi także pobliskie jezioro.

SIERAKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY – utworzony w 1991 roku w celu ochrony krajobrazu polodowcowego wschodniej części pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego. Liczne moreny, wydmy, jeziora, rzeczne doliny i ciekawe przyrodniczo lasy. Na północ od Warty przeważają wydmy Puszczy Noteckiej porośnięte lasem sosnowym, na południe – mocno zróżnicowany teren, pocięty głębokimi rynnami jeziornymi, pokryty lasami bukowymi i mieszanymi. Ciekawe rezerwaty przyrody.

SIERAKÓW – popularny nie tylko wśród mieszkańców Wielkopolski ośrodek letniskowy. Przy ul. Poznańskiej – późnorenesansowy kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej z 1 poł. XVII w. Przy ul. Zamkowej – jedno ze skrzydeł dawnego zamku Opalińskich, odbudowane w 1995 r., z przeznaczeniem na muzeum. Z kościoła pobernardyńskiego przeniesiono do niego pięć XVII-wiecznych sarkofagów członków rodu.
Nieco dalej w kierunku wschodnim – Stado Ogierów z ciekawie wyposażoną powozownią, w otoczeniu parku krajobrazowego z XIX w. z ciekawym drzewostanem.

CHALIN – w zabudowaniach podworskich z poł. XIX w. – otwarty w 1995 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej z ciekawą wystawą przyrodniczą, dużą salą konferencyjną oraz pokojami gościnnymi. Wokół – park krajobrazowy. W jego obrębie – 3 ścieżki dydaktyczne.

KAMIONNA – gotycki kościół pw. Narodzenia NMP z końca XV w., jednonawowy, z dzwonnica w formie wieży. Od strony wschodniej – ciekawy, trójkondygnacyjny, bogato dekorowany szczyt.

MIĘDZYCHÓD – na wschód od Rynku – kościół pw. św. Jana Chrzciciela z końca XVI w., pierwotnie późnogotycki, obecnie w kształcie nadanym w XVIII-XIX w. W ścianie budowli ciekawostka – cegła, przedstawiająca maskę lub twarz. Po przeciwnej stronie ulicy – tzw. laufpompa, z której można napić się wody o znacznej zawartości siarkowodoru – stąd charakterystyczny zapach. Przy ul. 17 Stycznia – niewielkie Muzeum Regionalne, a przy ul. Lipowiec – późnoklasycystyczny kościół poewangelicki pw. Niepokalanego Serca Maryi z 1 poł. XIX w. Międzychód jest doskonałym miejscem wypadowym w region Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i Puszczy Noteckiej.
Trasę poleca
Urząd Gminy Sieraków

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0