category-icon

Serak na okrągło

100 km
9 h 28 min
2.1 km
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-06-17
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie
category-icon
100 km
2118 m
2111 m
Średni
9 h 28 min
4.8/6
Wyruszam rano rowerem w kierunku Bielic a potem schroniska Paprsek. Na łączniku pomiędzy Wielkim Szengenem a granicą państwa w wąskim przesmyku „zatrzymuje” mnie koparka . Przypuszczam ,że ten wąski przesmyk stanie się oficjalnym przejściem .
Z trudem nad koparka udaje mi się przedrzeć przez las , potem już szybka jazda w kierunku Ramzovej. Tutaj krotki postój i ruszam dalej w kierunku Obri Skał. Od początku jazdy mam dziwne wrażenie ,że w tylnym kole jest zbyt mało powietrza .
W celu napompowania koła zatrzymuję się na chwilę pod Obri Skałami a potem ruszam dalej w stronę Adolfovic. Trasa głównie asfaltowa pomiędzy drzewami . W jednym miejscu zaskakuje mnie ostry szutrowy podjazd , który odpuszcza po jakimś kilometrze .
Szybko docieram do Adolfovic / okolice byłego kina/ . Mam nadzieję ,że znajdę tu kompresor i uporam się z tylnym kołem. Tutaj jednak udaje mi się nabyć Kofolę z guaraną i dalej cyklotrasą ruszam w stronę Seraka . Z informacji na szlakowskazie wynika ,że do „celu” pozostało 10 km. Widok kopuły Seraka trochę onieśmiela , więc z radością przyjmuje fakt ,że wjeżdżam do lasu i tak chyba przez 8 km podążam ciągle pod górę . Droga jest cały czas asfaltowa i pomimo dość dużego nachylenia jedzie się dość przyzwoicie. Dopiero za Bystrym Potokiem droga robi się szutrowa i kamienista i wreszcie pojawiają się przepiękne widoki na Wysoki Jesenik .
Docieram do Schroniska na Seraku. Przejrzystość powietrza jest dość dobra więc można nacieszyć się pięknymi widokami.
W schronisku zatrzymuje się na mały posiłek i kawę . Wnętrze tego obiektu jest gruntownie odnowione i przypomina raczej przyzwoitą restaurację.
Posiliwszy się ruszam dalej. Po ujechaniu 100 m stwierdzam ,że „kapeć „ w tylnym kole stał się faktem. Zdejmuję koło i zaczynam pompować dętkę aby stwierdzić gdzie jest dziura i ją zakleić. Stwierdzam ,że moja pompka przestała działać i zrobił się w związku z tym mały problem.
Udaje mi się zatrzymać jakiś samochód z miejscowych służb , ale okazuje się ,że „pomniczki” nie mają . Proponują mi za to zwiezienie do jakiejś miejscowości.
Postanawiam jeszcze poeksperymentować i po pewnym czasie udaje mi się trochę „nabić „ powietrza. Ruszam więc dalej w stronę Ramzowej.
Pierwsze 2 kilometry to skalista druga , która wg mnie nie nadaje się zupełnie do jazdy. Za tzw. „końską vychlidką „ wsiadam na rower i ruszam w dół w stronę Brannej . Tutaj znowu podpompowuję oponę i jadę w stronę Starego Mesta . Mam nadzieję ,że tam znajdę jakiś kompresor. Niestety stacja CPN jest zamknięta .
Dopiero na końcu miejscowości znajduję warsztat samochodowy gdzie „dobijam „ powietrze . Stwierdzam także ,że hamulce w tylnym kole kontrują mi koło , poprawiam ten defekt i ruszam ostro i teraz już bez wysiłku do domu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Miejscowości na trasie