SANDOMIERZ – SPACER "HISTORIA NA SZKLE MALOWANA"

Dodano 9 sierpnia 2021 przez Planer
SANDOMIERZ – SPACER
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

223580
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 2,0 km
 • Przewyższenie: 34,77 m
 • Suma podejść: 45,18 m
 • Suma zejść: 44,1 m
 • Lokalizacja: Sandomierz
1259458
Muzeum Okręgowe/Parking
Zamek Królewski, wzniesiony w XIV w. na miejscu dawnego grodu, później przebudowany. Zamek zbudowano na miejscu pierwotnej warowni istniejącej na wzgórzu co najmniej od X w.
1259459
Ucho Igielne – Furta Dominikańska
Jedyna zachowana furta spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych Sandomierza, ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego w poł. XIV wieku. Umożliwiała wejście do Sandomierza nie tylko dominikanom, ale też innym osobom, gdy bramy miejskie były już zamknięte.
1259460
Ulica Podwale Górne
Podwale znajduje się pomiędzy Wzgórzem Staromiejskim, a Zamkowym. W jej okolicy znajduje się deptak, na którym postawiono replikę armaty oraz kwietniki w koszach z kamieniami, jakimi w przeszłości osłaniano budynki przed ostrzałem. Jest to nawiązanie do przeznaczenia tego terenu w przeszłości, jako stanowiska artyleryjskiego.
1259461
Szklana Galeria Sztuki Widnokrąg
Szklany pawilon przy kazimierzowskim murze obronnym jest miejscem ekspozycji sztuki oraz pełni funkcję pomieszczenia konferencyjnego. We wnętrzach szklanej części kamienicy - Galerii Sztuki Widnokrąg odbywają się m.in. spotkania autorskie, wystawy sztuki, koncerty, konferencje prasowe, itp. Dodatkowo można zatrzymać się w tutejszej restauracji na lunch.
1259462
Szklana fontanna na Małym Rynku
Atrakcja dostępna już niebawem – przebudowana, szklana fontanna usytuowana w eksponowanej lokalizacji - centralnym miejscu Małego Rynku w Sandomierzu. Jednym z założeń było wykorzystanie w projekcie szkła budowlanego.
1259463
Ratusz Sandomierski
Jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Zbudowany w XIV w. pierwotnie w kształcie wieży. Rozbudowany w XV w. uzyskał plan wydłużonego prostokąta, natomiast w XVI w. został zwieńczony attyką. Na początku XVII w. przybudowano od zachodu wieżę.
1259464
Budynek Urzędu Miasta
Budynek, który jest pozostałością klasztoru Dominikanów (drugich) z XV-XVIII w. Klasztor stał przy nieistniejącym już kościele św. Marii Magdaleny - zniszczonym w 1809 roku. Na placu przed budynkiem zaznaczony jest rzut fundamentów gotyckiego kościoła. Obecnie budynek zajmuje Urząd Miejski w Sandomierzu.
1259465
Dom Długosza
Zbudowany w 1476r. Dom Długosza jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego.
1259466
Parking/Muzeum Okręgowe
"Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej..."
Historyczny spacer pt. "Historia na szkle malowana" to wyjątkowy i nietypowy spacer po Sandomierzu. Podczas niego możesz podziwiać szklane tafle ze zdjęciami starych sandomierskich konstrukcji i ulic. Zaprezentowane są miejsca i budynki, których już nie ma albo na przestrzeni lat ich wygląd bardzo się zmienił – na szklanym obrazie zobaczysz ich pierwotną wersję. Atrakcja nawiązuje do dawnej tradycji przemysłu szklarskiego w Sandomierzu, a wykonaniem tablic zajęła się firma Pilkington – zakład produkujący szkło dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego, który funkcjonuje w Sandomierzu już od 1995 roku. Odwiedź Królewskie Miasto i sprawdź naszą propozycję połączenia szkła z nutką historii !
Trasę poleca
Sandomierz – Królewskie Miasto
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.