category-icon

Rzeszowski tuzin

106 km
200 m
Rzeszów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-06-21
Rzeszów
category-icon
106 km
200 m
168 m
Średni
4.4/6
To moja 12 rowerowa obecność w stolicy Podkarpacia. Pierwsza od paru lat i trochę się tam pozmieniało. Początkowy odcinek to zarazem najmniej przyjemne. tzw. dojazdowe 16 kilometrów do Grębowa gdzie jestem umówiony ze Sławkiem - sprawdzonym kompanionem na wielu rowerowych wyrypach. Razem zagłębiamy się w las, aby asfaltowym dywanikiem, mając w sąsiedztwie złowieszcze poligonowe tabliczki z zakazem wstępu, dotrzeć do Stanów. Odtąd, aż do pałacyku myśliwskiego w Morgach kręcimy głównie bocznymi, asfaltowymi drogami z wyjątkiem bardziej ruchliwego odcinka szosy wojewódzkiej przez Korabinę do krzyżówki w Cisowie. Wjeżdżamy na teren Płaskowyżu Kolbuszowskiego więc trasa zaczyna falować i taki stan rzeczy trwa do Wysokiej Strzyżowskiej. Podjazdy nie są może uciążliwe ale odczuwalne i dość częste. Najbardziej we znaki daje się ten przed skrzyżowaniem w Nowym Narcie. Dojazd do pałacyku w Morgach prowadzi śródleśnym asfaltem. Pod opuszczoną rezydencją, urokliwie położoną w głębi lasu urządzamy przerwę bufetową. Wiodąca spod obiektu droga przechodzi w pierwszy tego dnia trakt gruntowy, aż do połączenia z szosą wiodącą w kierunku centrum Zielonki. Od jej przysiółka Bąki leśną drogą, miejscami nieco podmokłą ale przejezdną przedzieramy się do Huciska. Szeroki, początkowo piaszczysty gościniec wiedzie również przez las od obrzeży Studzieńca(część wsi Przewrotne). Tutaj na chwilę trzeba zsiąść z roweru i porobić za pchacza. Szlak utwardza się po obraniu kierunku w stronę szosy łączącej Głogów Małopolski z Wysoką Głogowską i szybko przechodzi w wygodny asfalt. W Wysokiej żegnamy się z lasem gwarantującym ochronę przed nasilającym się żarem. Czeka nas tzw. "patelnia" przy okazji przejazdu przez Jasionkę, czyli rzeszowskie zagłębie przemysłowe wraz z pobliskim lotniskiem. Szosa w kierunku Rzeszowa jest remontowana. W efekcie mamy trudności ze znalezieniem skrętu w polną drogę prowadzącą do kładki na Wisłoku. Jej konstrukcja wygląda solidnie ale w czasie przeprawy zapewnia trochę emocji, kolebocząc się na boki. Pięknie z góry prezentuje się koryto Wisłoka. W rzeszowskim Załężu gubię szlak. W efekcie, żeby wrócić na ulicę Ciepłowniczą musimy skorzystać z dwupasmówki. Z Ciepłowniczej odbijamy na ogródki działkowe, przejeżdżamy przez upstrzony graffiti tunel kolejowy i wąską percią otoczoną gęstym parawanem bujnej roślinności, przy samym brzegu Wisłoka dojeżdżamy do ulicy Dworaka. Stad już blisko do dworca i ścisłego centrum. Sam plac dworcowy okrążamy w związku z jego przebudową, obejmującą również budynek dworcowy. Na peron dostajemy się windami zamiast stromych schodów i pakujemy się na pokład komfortowego, klimatyzowanego Impulsa.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Rzeszowa. Część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część południowa
Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie oraz fragment Pogórza Przemyskiego. Są to wciąż mało znane i rzadko odwiedzane przez turystów regiony. Mapa doskonale nadaje się do wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Okolice Rzeszowa. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część północna
Mapa Rzeszowa i okolic przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na północ od miasta, w tym okolice Mielca. Zasięg mapy wyznaczają: Szwagrów i Nowa Dęba na północy, Czermin na zachodzie, Dębica i Rzeszów na południu, Białobrzegi i Leżajsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Łańcut i Leżajsk – atrakcyjne turystycznie miasta z dużym nagromadzeniem zabytków. Okolice Rzeszowa i Mielca to wciąż mało znany wśród turystów region. Mapa doskonale nadaje się do wycieczek rowerowych i pieszych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Miejscowości na trasie