category-icon

Rycerka Górna-Wielka Racza-Przegibek-Rycerka Górna

19 km
1 km
Rycerka Górna
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-09-28
Rycerka Górna
category-icon
19 km
1072 m
1081 m
Średni
6/6
Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu pod Raczą w Rycerce Górnej- Kolonia. Idziemy żółtym szlakiem wzdłuż potoku Racza. Po kilku minutach docieramy do skrzyżowania. Droga prosto prowadzi w kierunku Przełęczy Śrubita. Skręcamy w prawo, wchodząc do lasu i rozpoczynając wędrówkę w kierunku szczytu Wielkiej Raczy. Idziemy cały czas lasem. Po około 1 godzinie i 50 minutach dochodzimy do skrzyżowania z czerwonym szlakiem prowadzącym z Wielkiej Raczy na Rycerzową przez Przegibek. Stąd pozostaje nam 5-10 minut do schroniska. Wspinamy się na szczyt, na którym obok wspomnianego schroniska PTTK znajduje się przejście turystyczne oraz platforma widokowa z przepiękną panoramą górską.
Regenerujemy siły w schronisku kwaśnicą oraz tradycyjną parzonką w szklance z koszyczkiem ;)
Ze schroniska schodzimy przez chwilę razem z żółtymi znakami. Po ich odgałęzieniu w lewo idziemy leśną drogą, mijamy dojście do źródła (z lewej strony) i w okolicy garbu terenowego osiągamy granicę państwa, którą schodzimy na halę Mała Racza, położoną w rejonie szczytu o tej samej nazwie (1178 m, 1 km, 15 min). Przed nami widok na Małą Fatrę, zaś po lewej stronie w oddali widać Lipowską i Pilsko, bliższe - Rycerzowa z Wielką Rycerzową oraz Praszywka i Bendoszka z Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej. Szlak schodzi dalej i prowadzi częściowo halą, a częściowo poprzez pasy lasu, po czym trawersuje północne stoki Orła, zmieniając kierunek na wschodni. Podchodzimy na ramię Orła, mijamy dwa wzniesienia i schodzimy na przełęcz między Orłem a Bugajem, nazywaną Przełęczą Śrubita, gdzie znajduje się Przejście Małego Ruchu Granicznego pomiędzy Polską a Słowacją (Rycerka Górna Przełęcz Śrubita - Nová Bystrica - 996 m, 3,5 km, 1.15 godz.).
Z przełęczy podchodzimy w lewo przez mieszany las na halę Śrubita i wkraczamy w rejon rezerwatu "Śrubita", obejmującego stary, bo prawie dwustuletni, jodłowo-bukowy las dolnego regla. Pokonujemy północne stoki Bugaja, przekraczając ramię Kołyski (4,5 km, 1.40 godz.). Szlak zakręca tutaj w prawo pod ostrym kątem i wiedzie poprzez północne, zalesione stoki Jaworzyny (1173 m.). Po ok. 30 min wychodzimy na zarastające hale i mijamy odgałęziający się z lewej Abramów (1084 m). Zakręcamy w prawo i mieszanymi lasami podchodzimy w stronę Kikuli (1119 m). Dochodzimy do granicy państwa, opuszczamy ją na chwilę skracając zakręt przed Kikulą, po czym znów wracamy na przecinkę graniczną (7 km, 2.25 godz.). Idziemy nią dalej aż do stóp Bani (1124 m). Znajdujemy się przy Przejściu Małego Ruchu Granicznego pomiędzy Polską a Słowacją (Przegibek - Vychylovka). Znaki skręcają w lewo i doprowadzają do węzła szlaków w rejonie Przełęczy Przegibek (8 km, 2.45 godz.). Stąd już tylko 15 minut czarnym szlakiem do schroniska PTTK Przegibek.
Postój w schronisku....tym razem parzonka i sernik z jagodami :)
Ze schroniska udajemy się zielonym szlakiem biegnącym przez chwilę wraz z czarnym w kierunku Rycerki Górnej. Ze schroniska maszerujemy około 1 godzinę po czym docieramy do skrzyżowania z drogą asfaltową gdzie skręcamy w prawo,idziemy do kolejnego skrzyżowania przy mostku opuszczamy zielony szlak skręcając w lewo w żółty i po 10 min docieramy do naszego parkingu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielka Racza
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielka Racza

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem wycieczki ze Zwardonia i Rycerki Dolnej a również ośrodek narciarski Veľká Rača po stronie słowackiej.

Rok wydania: 2018

Trójstyk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójstyk

Mapa obejmuje obszar Czech, Słowacji i Polski wokół Trójstyku granic o promieniu ok. 30 km. Jest na niej Jablunkov, Cadca, Istebna, Koniaków, Zwardoń oraz szczyt górski Wielka Racza. Mapa jest w skali 1: 25 000, więc pokazuje więcej treści i szczegółów niż inne mapy w dostępnych skalach. Wszystkie szlaki opisano długościami i czasami przejść. Mapa jest cieniowana, więc wizualizacja ukształtowania terenu jest bardziej przystępna.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskidy Kysuckie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskidy Kysuckie

Mapa prezentuje fragment północno-zachodniej Słowacji na pograniczu z Czechami i z Polską. Beskid Kysucki to pasmo górskie w regionie Kysuce. Wraz z Beskidem Orawskim tworzą pasmo Beskidów Słowackich, są najwyższą częścią Gór Kisuckich, choć czasem spotyka się opinie, że osobnym rejonem górskim. Beskid Kysucki ciągnie się od przełęczy Zwardońskiej do granicy z Orawą na przełęczy Przysłop. Najwyższym szczytem pasma jest Wielka Racza (Veľká Rača). Na terenie gór znajduje się kilka rezerwatów przyrody, w tym wokół Wielkiej Raczy, a niemal całość pasma zajmuje obszar chronionego krajobrazu.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023

Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic Polski, Słowacji i Czech. "Żywiecka" część mapy obejmuje cały Beskid Żywiecki: Suchą Beskidzką na północy, Worek Raczański na południu, Zwardoń na zachodzie oraz Jordanów i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Beskid Żywiecki to najwyższe po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Wyniosłe szczyty sąsiadują tu z dolinami, w których ulokowały się miejscowości z tradycyjną ludową zabudową, m.in.: Korbielów, Zawoja, Rajcza, Zwardoń. Beskid Żywiecki to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, ale także rowerowej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Występują tu również bardzo dobre warunki dla narciarzy z rozbudowaną infrastrukturą narciarską (Ośrodek Narciarski Pilsko, Mosorny Groń, Ośrodek Zwardoń Ski). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie