category-icon

Ruski Bród - Gielniów

19 km
3 h 59 min
381 m
Gielniów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-11-27
Gielniów
category-icon
19 km
381 m
419 m
Średni
3 h 59 min
4.4/6
Niezbyt długa trasa wiodąca przez miejska związane z II wojna światową i czasami powojennymi. prowadzi czerwonym szlakiem turystycznym. Start w Ruskim Brodzie na przystanku PKS. Z przystanku trzeba się cofnąć do kapliczki na skrzyżowaniu i stąd w lewo, odchodząca drogą od głównej szosy. Mijamy sklep z prawej i idziemy przez wieś. Za ostatnimi zabudowaniami wchodzimy w las. Niebawem pierwszy ciekawe obiekty - pomnikowe drzewa, a wśród nich pomnik upamiętniający mieszkańców wysiedlonej wsi Kacprów. idziemy kawałek dalej i na łuku drogi odbijamy w prawo-skos, opuszczając dotychczasowy główny trakt. Teraz idziemy leśną przecinką cały czas prosto, dość długi odcinek. Po deszczach miejscami może być mokro.
Dochodzimy do szerokiej gospodarczej, wyasfaltowanej drogi leśnej. Skręcamy w nią w prawo i po około 700 m przechodzimy most na Radomce. Idziemy dalej prosto, mijamy kamień wystawiony przez myśliwych. Przy kolejnym skrzyżowaniu dróg - pomnik poświęcony walczącym o kraj. Idziemy dalej prosto, ciągle drogą gospodarczą. Dopiero niecałe 2 km od pomnika schodzimy z tej drogi w typowo leśny dukt, w lewo. Dochodzimy nim do skrzyżowania przy polanie, idziemy dalej zarośnięta trawami drogą, przy uschłym drzewie. Wchodzimy ponownie w las, droga lekko wykręca i docieramy do tablic rezerwatu "Puszcza u Źródeł Radomki". Tu trzeba być uważnym bo teren szybko zarasta, ale pilnując się w miarę drogi i kierunku spokojnie dojdziemy do miejsca w którym po zniszczonym betonowym mostku możemy przejść Radomkę.
Za Radomką wychodzimy na polanę na której w czasie wojny mieściła się leśniczówka "Huta". W miejscu tym była bitwa partyzancka, co upamiętnia postawiony tu głaz. Idziemy dalej prosto, leśna droga trochę wykręca i w końcu wyprowadza nas na szeroka drogę gospodarczą, którą idziemy w lewo, a następnie na skrzyżowaniu ponownie w lewo, na południowy-zachód. Niecałe 1,5 kilometra dalej na skrzyżowaniu przy wiekowym dębie idziemy w prawo. Idąc wygodną leśna drogą docieramy do skrzyżowania przy którym znajduje się krzyż z kamieniem z symbolem Polski Walczącej i tablica z napisem informującym, że tu była wieś partyzancka Stefanów. Idąc dalej dotrzemy do ołtarza polowego z tablicami pamiątkowymi. Warto zapoznać się tutaj z historią tego miejsca.
Dalej ciągle prosto, nasza szersza droga skręca po łuku w lewo, my idziemy prosto dochodząc do krzyża, przy nim lewo skos między zarośla widoczną lecz niezbyt szeroką drogą i po chwili w prawo, przez młody las. Dochodzimy w końcu do starszego, sosnowego lasu. pilnujemy się naszej drogi. Wykręca czasami ale docelowo doprowadza nas do pomnika i ołtarza polowego. Pomnik upamiętnia pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Galki. Idziemy dalej i tym sposobem wychodzimy z lasu. Wchodzimy do wsi, z lewej strony kolejny pomnik upamiętniający pacyfikację Gałek. Kierujemy się prosto szosą, na jej zakręcie idziemy dalej prosto gruntową drogą. Zostawiamy za sobą zabudowania i wchodzimy w las.
Podchodzimy pod niewielkie wzniesienia, wychodzimy na chwilę na skraj lasu, potem ponownie w niego wchodzimy i w końcu skręcając w lewo wychodzimy z niego aby polna droga dojść do szosy. Nią w prawo, wpierw między pomnikowymi drzewami w Wywozie, następnie mijając kapliczkę - i wchodzimy powoli do Gielniowa. Dochodzimy do trasy nr 12. Wzdłuż niej w lewo idziemy do Rynku. Po drodze mijamy pomnik pochodzącego z Gielniowa bł. Ładysława i kaplicę mu poświęconą. Koniec trasy na Rynku - w jego zachodniej części, zabytkowy kościół.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.