Ruski Bród - Gielniów

Dodano 15 września 2019 przez plik GPX
Ruski Bród - Gielniów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

158993
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 19,2 km
  • Czas trwania: 3 h 59 min
  • Średnia prędkość: 4,8 km/h
  • Przewyższenie: 171,48 m
  • Suma podejść: 652,9 m
  • Suma zejść: 702,09 m
  • Data: 27 listopada 2018
  • Lokalizacja: Gielniów
896548
pomnik upamiętniający wysiedlenie Kacprowa
896549
Radomka
896550
pomnik walczących o niepodległość
896551
pomnik - b. leśniczówka Huta
896552
krzyż i tablica w Stefanowie
896553
płyty pamiątkowe w Stefanowie
896554
pomnik pod Gałkami
896555
Pomnik pomordowanych mieszkańców wsi Gałki
896556
stara kapliczka przy drodze do Gielniowa
Niezbyt długa trasa wiodąca przez miejska związane z II wojna światową i czasami powojennymi. prowadzi czerwonym szlakiem turystycznym. Start w Ruskim Brodzie na przystanku PKS. Z przystanku trzeba się cofnąć do kapliczki na skrzyżowaniu i stąd w lewo, odchodząca drogą od głównej szosy. Mijamy sklep z prawej i idziemy przez wieś. Za ostatnimi zabudowaniami wchodzimy w las. Niebawem pierwszy ciekawe obiekty - pomnikowe drzewa, a wśród nich pomnik upamiętniający mieszkańców wysiedlonej wsi Kacprów. idziemy kawałek dalej i na łuku drogi odbijamy w prawo-skos, opuszczając dotychczasowy główny trakt. Teraz idziemy leśną przecinką cały czas prosto, dość długi odcinek. Po deszczach miejscami może być mokro.
Dochodzimy do szerokiej gospodarczej, wyasfaltowanej drogi leśnej. Skręcamy w nią w prawo i po około 700 m przechodzimy most na Radomce. Idziemy dalej prosto, mijamy kamień wystawiony przez myśliwych. Przy kolejnym skrzyżowaniu dróg - pomnik poświęcony walczącym o kraj. Idziemy dalej prosto, ciągle drogą gospodarczą. Dopiero niecałe 2 km od pomnika schodzimy z tej drogi w typowo leśny dukt, w lewo. Dochodzimy nim do skrzyżowania przy polanie, idziemy dalej zarośnięta trawami drogą, przy uschłym drzewie. Wchodzimy ponownie w las, droga lekko wykręca i docieramy do tablic rezerwatu "Puszcza u Źródeł Radomki". Tu trzeba być uważnym bo teren szybko zarasta, ale pilnując się w miarę drogi i kierunku spokojnie dojdziemy do miejsca w którym po zniszczonym betonowym mostku możemy przejść Radomkę.
Za Radomką wychodzimy na polanę na której w czasie wojny mieściła się leśniczówka "Huta". W miejscu tym była bitwa partyzancka, co upamiętnia postawiony tu głaz. Idziemy dalej prosto, leśna droga trochę wykręca i w końcu wyprowadza nas na szeroka drogę gospodarczą, którą idziemy w lewo, a następnie na skrzyżowaniu ponownie w lewo, na południowy-zachód. Niecałe 1,5 kilometra dalej na skrzyżowaniu przy wiekowym dębie idziemy w prawo. Idąc wygodną leśna drogą docieramy do skrzyżowania przy którym znajduje się krzyż z kamieniem z symbolem Polski Walczącej i tablica z napisem informującym, że tu była wieś partyzancka Stefanów. Idąc dalej dotrzemy do ołtarza polowego z tablicami pamiątkowymi. Warto zapoznać się tutaj z historią tego miejsca.
Dalej ciągle prosto, nasza szersza droga skręca po łuku w lewo, my idziemy prosto dochodząc do krzyża, przy nim lewo skos między zarośla widoczną lecz niezbyt szeroką drogą i po chwili w prawo, przez młody las. Dochodzimy w końcu do starszego, sosnowego lasu. pilnujemy się naszej drogi. Wykręca czasami ale docelowo doprowadza nas do pomnika i ołtarza polowego. Pomnik upamiętnia pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Galki. Idziemy dalej i tym sposobem wychodzimy z lasu. Wchodzimy do wsi, z lewej strony kolejny pomnik upamiętniający pacyfikację Gałek. Kierujemy się prosto szosą, na jej zakręcie idziemy dalej prosto gruntową drogą. Zostawiamy za sobą zabudowania i wchodzimy w las.
Podchodzimy pod niewielkie wzniesienia, wychodzimy na chwilę na skraj lasu, potem ponownie w niego wchodzimy i w końcu skręcając w lewo wychodzimy z niego aby polna droga dojść do szosy. Nią w prawo, wpierw między pomnikowymi drzewami w Wywozie, następnie mijając kapliczkę - i wchodzimy powoli do Gielniowa. Dochodzimy do trasy nr 12. Wzdłuż niej w lewo idziemy do Rynku. Po drodze mijamy pomnik pochodzącego z Gielniowa bł. Ładysława i kaplicę mu poświęconą. Koniec trasy na Rynku - w jego zachodniej części, zabytkowy kościół.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.