Ruciański Las

Dodano 7 maja 2022 przez aplikację Android
Ruciański Las
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

247317
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.6
 • Dystans: 3,4 km
 • Czas trwania: 0 h 46 min
 • Średnia prędkość: 4,38 km/h
 • Przewyższenie: 33,61 m
 • Suma podejść: 292,16 m
 • Suma zejść: 292,16 m
 • Data: 7 maja 2022
 • Lokalizacja: Ruciane-Nida
1400844
Plan ścieżki
Na tablicy rozrysowany jest przebieg trasy spacerowej w dwóch wariantach - krótszej 1-kilometrowej oraz dłuższej, 3,5-kilometrowej (którą właśnie rozpoczynasz).
1400845
"Gdy płonie las"
Co roku w polskich lasach dochodzi do około 3,5 tysięcy pożarów na łącznej powierzchni ponad 5 tysięcy hektarów. Niestety w większości przypadków (90%) winę za to ponoszą ludzie i ich nieodpowiedzialne zachowanie. Ochrona lasów przed pożarem jest głównym celem współpracy pomiędzy leśnikami a naszą strażą pożarną. Szybki i sprawny dostęp do miejsca poboru wody podczas pożaru lasu jest podstawą do przeprowadzenia skutecznych działań gaśniczych. Punkty czerpania wody wraz z placami manewrowymi pozwalają na efektywne zabezpieczenie pobliskich drzewostanów oraz budynków przed pożarem.
1400846
"Dąb"
Według starosłowiańskich wierzeń dąb został stworzony jako pierwsze drzewo. W Wyobrażeniach tych, dąb korzeniami sięgał piekieł, a konarami wspierał niebo. Bogowie obrali sobie jego koronę jako siedzibę. Dąb jest symbolem mocy, nieśmiertelności, siły.

Dąb Gniewko, ponad trzystuletni pomnik przyrody zmarł w 2002 roku. Ze względów bezpieczeństwa został ścięty. Pień drzewa jednak pozostał na miejscu, będąc dalej widocznym elementem obiegu materii, dając dom zwierzętom, owadom i rzadkim grzybom.
1400847
Jezioro Guzianka Wielka
Po lewej stronie podziwiać możesz piękno jeziora Guzianka Wielka oraz portu Rucianego-Nidy. Jest to polodowcowy zbiornik wodny o powierzchni około 65 hektarów, długości 2,6 kilometra oraz maksymalnej głębokości 25,5 metra. Jezioro łączy się z jeziorem Nidzkim oraz Guzianką Małą.
1400848
Pomnik przyrody
Przy wejściu do lasu zobaczysz jeden ze starych dębów, będący pomnikiem przyrody.
1400849
"Piętrowa budowa lasu"
Z tablicy dowiesz się o podziale piętrowym lasu, składającym się z runa leśnego (krzewinki, rośliny zielne, grzyby), podszytu (krzewy - leszczyna, kruszyna), podrostu (młode drzewa) i piętra drzew wysokich (najstarsze i najwyższe sosny, świerki, dęby).
1400850
"Las o charakterze naturalnym"
Dawno temu, kiedy człowiek nie prowadził gospodarki w celu masowego wykorzystania drewna, lasy wyglądały zupełnie inaczej. Drzewa miały naturalny pokrój, bardziej rozłożysty, rosły w mniejszym zwarciu, skład gatunkowy był urozmaicony. O takim lesie można powiedzieć, że był to las naturalny. Ten las dookoła jest zbliżony w swoim charakterze do naturalnego. Rośnie tu wiele gatunków drzew w różnym wieku i różnej wysokości: potężne przeszło 300-letnie dęby, obok nich w górze dominują ponad 200-letnie sosny, gdzieniegdzie pojawiają się świerki. Dolne warstwy drzewostanu tworzą lipy, graby, dęby, brzozy i świerki. W lesie tym jest bardzo duża ilość martwych drzew w różnym stopniu rozkładu. Leśnicy gospodarujący w tym drzewostanie starają się nie naruszać jego równowagi.
1400851
"Strefy roślinności wodnej"
Warunki życia roślin w wodzie, zmieniają się wraz z głębokością wody - tworząc strefy. Najbliżej brzegu, gdzie woda jest płytka, pojawia się roślinność bagienna. Rośnie tam kosaniec żółty, turzyce. Następnie widzimy strefę roślin wynurzonych takich jak trzcina pospolita, pałka i tatarak. Strefa roślin o liściach pływających jest oddalona od brzegu i pojawiają się w niej grążel żółty, grzybienie białe zwane popluarnie liliami wodnymi, strzałka wodna i rzęsa. Rośliny niewidoczne na powierzchni wody tworzą strefę roślin zanurzonych takich jak moczarka kanadyjska, wywłócznik kłosowy i rdestnice.
1400852
Las
Spacer kontynuuj ścieżką pięknie otuloną leśnymi drzewami.
1400853
"Ochrona lasu"
Ochrona lasu to przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom niszczącym las. Możemy wyróżnić następujące szkodliwe czynniki występujące w naszych lasach, powstałe w wyniku:
-oddziaływania organizmów żywych takich jak: szkodliwe owady, grzyby powodujące choroby, ssaki roślinożerne: jelenie, sarny i gryzonie,
-działania czynników nieożywionych takich jak: huragany, powodzie, nadmierne opady mokrego śniegu (okiść), przymrozki i susze,
-działalności człowieka: pożary, zanieczyszczenie powietrza i gleb, kłusownictwo, kradzieże drewna.

Leśnicy przebudowując lasy przeciwdziałają tym wszystkim zagrożeniom poprzez:
-wybór odpowiednich drzewek do sadzenia,
-grodzenie młodego lasu,
-tworzenie remiz (drzewa i krzewy owocowe dla ptaków),
-wywieszanie budek dla ptaków i nietoperzy,
-usuwanie z lasu drzew chorych i zasiedlonych przez szkodliwe owady,
-pozostawianie drzew dziuplastych.
1400854
Drewniany most
Jeśli odbijesz nieco na prawo od trasy, znajdziesz tam drewniany most nad strugą łączącą jeziora Guzianka Wielka oraz Gaik.
1400856
Teren podmokły
Docierając do północnej części półwyspu zobaczysz piękny teren podmokły, w którego tle dalej widać jezioro Guzianka Wielka.
1400857
Szlak nad jeziorem
W trakcie tej części trasy możesz podziwiać widoczne zza drzew jezioro oraz statki płynące do portu w Rucianem-Nidzie.
1400858
Leśny szlak
Pomimo sporego zadrzewienia terenu, w trakcie spaceru ogrzejesz się w promieniach słońca.
1400860
"Cis pospolity"
Cis jest chronionym drzewem długowiecznym, żyjącym ponad 1000 lat. Najstarszy cis w Polsce rośnie w Henrykowie i ma 1250 lat. Spośród krajowych drzew jest najbardziej cienioznośny, znosi mocne przycinanie, wytrzymuje najsilniejsze mrozy, jest bardzo odporny na emisje przemysłowe i kwaśne deszcze. Cały cis jest bardzo TRUJĄCY, jedynym wyjątkiem są osnówki - czerwone osłonki nasion. Jego piękne czerwono-brązowe i bardzo twarde drewno wykorzystywane było do wyrabiania zdobionych, drogich mebli oraz najlepszych łuków. Łacińska nazwa cisa - Taxus - oznacza "nadający się do użycia", "mający znaczenie użytkowe". Wielkie zapotrzebowanie na drewno cisa było powodem, że stał się w 1423 roku pierwszą chronioną w Polsce rośliną.
1400861
Drewniana rzeźba
Parking przy leśniczówce Dębowo zdobi drewniana rzeźba.
1400862
Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion im. Zdzisława Borońskiego
Wyłuszczarnia, datowana na rok 1892, od początku zajmowała się przemysłowym łuszczeniem szyszek sosny w celu pozyskania jej nasion. Po wyłuszczeniu nasion, są one pozbawiane skrzydełek, a następnie oczyszczane, co zajmuje 24 godziny. Obiekt ten nie jest niestety dostępny do samodzielnego zwiedzania, jednak Nadleśnictwo Maskulińskie co jakiś czas organizuje wycieczki.
Ścieżka spacerowa Nadleśnictwa Maskulińskiego o długości 3,4 kilometra, którą w tempie spacerowym można przejść w 1 godzinę.

Trasa bierze swój początek na małym parkingu na przeciw zabytkowej Wyłuszczarni Nasion w Rucianem-Nidzie. Znajdziesz tutaj tablicę obrazującą przebieg ścieżki oraz dwie inne, z których dowiesz się o ciekawostkach dotyczących lasów i ich drzew. Stąd wkroczysz w las, gdzie miniesz jeden ze starych dębów będących pomnikiem przyrody oraz otaczające tereny podmokłe. Ścieżka wyposażona została w kilka innych tablic informacyjnych opowiadających między innymi o strefach roślinności wodnej, ochronie lasu oraz o cisie. Docierając do północnej części półwyspu otoczonego jeziorem Guzianka Wielka zobaczysz piękno tego zbiornika wodnego, a kończąc trasę - wychodząc z lasu przejdziesz przez piękną łąkę oraz parking koło Leśniczówki Dębowo, a kontynuując spacer chodnikiem, dotrzesz do punktu, w których rozpocząłeś spacer.

Jeśli nie masz za dużo czasu, wybierz się na spacer po skróconej trasie ścieżki, którą znajdziesz na Traseo pod nazwą Ruciański Las na skróty.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje...

Wasza ocena: 5.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.