category-icon

Rowerem po Roztoczu Józefów nr 2 Śladami Ordynacji Zamojskiej

48 km
357 m
Józefów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-04-25
Józefów
category-icon
48 km
357 m
364 m
Średni
2.7/6
Śladami Ordynacji Zamojskiej. Długość wycieczki 47 km, w tym: 34 drogą asfaltową, 8 km o nawierzchni szuter lub kliniec, 5 km drogą leśną, miejscami lekko piaszczystą. Trasa łatwa, z wyjątkiem wyczerpującego 1,5 km podjazdu z Soch do Szozd. Sugerowany kierunek jazdy i miejscowości lub interesujące miejsca po drodze do zobaczenia: Józefów, Tarnowola, Górecko Kościelne, Górecko Stare, Florianka, Zwierzyniec, Sochy, Szozdy, Tereszpol, Brzeziny, Borowina, Józefów. Na wycieczkę wyruszamy w kierunku Biłgoraja ulicą Kościuszki (droga wojewódzka) i bezpośrednio za rondem wjeżdżamy na drogę rowerową, którą jedziemy 700 m, po czym z parkingu przy zalewie wędkarskim musimy ponownie wrócić na drogę wojewódzką – prosimy zachować w tym miejscu szczególną ostrożność. Po 1 km skręcamy w prawo na Panasówkę, a po 1,45 km w lewo do Tarnowoli. Na końcu wsi docieramy do Trasy rowerowej Ziemi Józefowskiej, którą kierujemy się na wprost. W dalszej części trasa wycieczki opiera się na Trasie rowerowej Ziemi Józefowskiej, którą będziemy podążać na odcinku 6 km od Tarnowoli do Górecka Starego, trzynastokilometrowym odcinku Trasy rowerowej do Florianki, pokonamy ją w całości i w drodze powrotnej ze Zwierzyńca dwudziesto trzykilometrowym odcinku Centralnego szlaku rowerowego Roztocza. Na trasie wycieczki spotkamy wiele atrakcji czyniących przejazd fascynującym.
Miejsca interesujące na trasie z uwzględnieniem odległości od punktu startu:
8 km – Górecko Kościelne (opis - trasa nr 1).
9 km – rezerwat „Szum” (opis - trasa nr 1).
15 km – Florianka - osada leśna położona na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Znana jest ze stajennej hodowli zachowawczej konika polskiego oraz polskiej owcy nizinnej odmiany urhuskiej. Dla turystów udostępniono ścieżkę dendrologiczną powstałą na bazie szkółek Ordynacji Zamojskiej, eksponującą na powierzchni 3,2 ha 66 gatunków drzew
i krzewów, Izbę Leśną z ekspozycją etnograficzną (mieści się tu również informacja turystyczna) i ścieżkę krajobrazową poprowadzoną wierzchowiną z punktem widokowym.
21 km – stawy „Echo”, w zależności od upodobań możemy oddać się kontemplacji pięknych widoków, korzystając m.in. z platformy widokowej jak i również spędzić trochę czasu na plażowaniu.
22 km – Zwierzyniec, w latach 1812-1944 siedziba Zarządu Ordynacji Zamojskiej, koniecznie trzeba odwiedzić: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, barokowy kościół na wodzie, browar z 1806 r. i zobaczyć XIX wieczne klasycystyczne zabudowania Zarządu Ordynacji Zamojskiej.
25 km – Sochy, wieś spacyfikowana 1.06.1943 r. przez hitlerowców, o tych tragicznych wydarzeniach dowiemy się z tablicy informacyjnej usytuowanej przy cmentarzu.
44 km – torfowisko „Jęzior”, stwierdzono tu występowanie 5 gatunków gadów, 8 gat. płazów i kilkudziesięciu gat. ptaków oraz wielu rzadkich okazów roślin.
Trasę poleca:Grupa gmin z Roztocza
Grupa gmin z Roztocza

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Roztocze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023

Rowerem po Roztoczu
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów. 

Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!



Miejscowości na trasie