category-icon

REGION SĄDECKI: Rowerem po okolicach Gorlic – śladami przemysłu naftowego

41 km
744 m
Polska, małopolskie, Szymbark, powiat gorlicki, Beskid Niski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-21
Polska, małopolskie, Szymbark, powiat gorlicki, Beskid Niski
category-icon
41 km
744 m
741 m
Średni
4.1/6
Szymbark – Gorlice – Wola Łużańska – Pustki – Górki – Szalowa – Bieśnik – Bystra – Szymbark

Pomysł na wycieczkę rowerową do najciekawszych miejsc w okolicach Gorlic i Szymbarku, podczas której poczujecie leniwy klimat regionu i odkryjecie jego bogatą historię związaną z przemysłem naftowym. Znaczna część szlaku prowadzi przez góry i doliny, a dzięki zdobytym wysokościom dotrzecie do świetnych punktów widokowych.

Start i meta znajdują się w pobliżu kasztelu w Szymbarku i Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa (zarezerwujcie sobie czas przed lub po wycieczce na zwiedzanie tych unikatowych atrakcji). Obok miejsca rekreacji zwanego Przystankiem Szymbark wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, która wyprowadzi nas w kierunku Gorlic. Jazda tym odcinkiem będzie gładka i przyjemna, ponieważ ścieżka przebiega w pobliżu rzeki Ropy, i – mimo zmiennej nawierzchni – jest względnie płaska. Ze wzniesieniami powalczymy dopiero za Gorlicami, ale zanim je zdobędziemy, koniecznie zajrzyjmy do zabytkowego miasta.

Z centrum wyjeżdżamy w kierunku Góry Zamkowej (Gorlickiej Golgoty). Na szczycie wznosi się monumentalna figura Chrystusa, a dokoła rozpościera się niesamowita panorama. Warto także zrobić sobie przystanek i wstąpić do Skansenu Przemysłu Naftowego „Magdalena”.

To dopiero pierwszy wymagający podjazd. Kolejnym punktem na trasie będzie cmentarz z okresu I wojny światowej nr 123 Łużna-Pustki, położony na wzgórzu Pustki.

Dalej już spokojnymi asfaltowymi drogami docieramy do Szalowej. War-
to tu zwiedzić późnobarokowy kościół pw. św. Michała Archanioła z 1. połowy XVIII w., który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Na koniec czeka nas jeszcze podjazd przez Bieśnik, a następnie spokojny zjazd w kierunku rzeki Ropy i powrót do Szymbarku.

Jeśli macie ochotę na dalsze odkrywanie okolicy, proponujemy wycieczkę z tego miejsca przez Bielankę i Łosie w okolice zalewu Klimkówka, na którego południowych brzegach powstaje nowa
ścieżka rowerowa.

AUTORZY: Jarosław Klaś, Jarosław Tarański, Dominika Zaręba
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie