REGION PODHALAŃSKI: Śladami krokusów po Szlaku Rowerowym Wokół Tatr oraz VeloDunajec

Dodano 21 grudnia 2020 przez plik GPX
REGION PODHALAŃSKI: Śladami krokusów po Szlaku Rowerowym Wokół Tatr oraz VeloDunajec
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

196953
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.7
  • Dystans: 62,3 km
  • Przewyższenie: 537,19 m
  • Suma podejść: 1 234,87 m
  • Suma zejść: 1 231,93 m
1132901
Szlak wokół Tatr
fot. Jarosław Tarański
Przebieg: Zakopane - Gubałówka - Zoki - Chochołów - Ludźmierz - Szaflary - Poronin - Zakopane

To jest wycieczka, którą rekomenduję od paru lat wszystkim specjalnie na rozpoczęcie wiosennego sezonu. Dlaczego od razu na start w góry? Bo mimo, że na mapie wygląda to na solidną pętla po Podhalu, to po skorzystaniu z kolejki na Gubałówkę (wywozi również rowery) w większości czekać nas będzie łagodny zjazd z jej szczytów aż do Nowego Targu, skąd już łagodnym podjazdem trasy Velo Dunajec poprowadzonej wzdłuż rzeki, wrócimy do Zakopanego. Jeśli podjazdy to nie wasza domena lub jedziecie z dziećmi, polecam po prostu powrót do miejsca startu koleją podhalańską z Szaflar lub Nowego Targu. Jeśli wizja 40-sto kilometrowego zjazdu kogoś nie przekonała, to dorzucę jeszcze dwa argumenty za: większość tego zjazdu prowadzi po odnogach oraz trasie głównej Szlaku Wokół Tatr, a po drodze spotkacie mnóstwo świetnych miejscówki z krokusami na tle ośnieżonych Tatr które możecie bez grama innego człowieka fotografować je do woli (odmiennie niż np. w Dolinie Chochołowskiej). Ostrzegam uczciwie - po iluś tam zatrzymaniach na fotki, zaczniecie je nawet ignorować, jest ich tu taka masa. Przy skorzystaniu z kolejek (tej na Gubałówkę i tej klasycznej) , trasa nadaje się do jazdy z większymi dziećmi, bo jedynymi wyzwaniami staje się wtedy stromy, asfaltowy zjazd z Zok do Ubocza i potem lekki podjazd z trochę większym ruchem samochodowym z Cichego do Chochołowa. Przez tą ostatnią miejscowości polecam przejechać sobie powolnym tempem, zwiedzając klasyczną, podhalańska architekturę. Po zwiedzaniu kierujemy się w stronę mostu nad Czarnym Dunajcem i świetnym łącznikiem rowerowym wijącym się równolegle do rzeki docieramy pod granicę polsko-słowacką i główną nitkę Szlaku Wokół Tatr. Samego szlaku nie muszę chyba nikomu przedstawiać, bo tą jedną z pierwszych w Polsce adaptacji dawnych torowisk na pierwszorzędną “rowerówkę” powinien znać już chyba każdy rowerzysta. Na wiosnę 2021 r. zaplanowano otwarcie świeżo wyremontowanej stacyjki kolejowej w Podczerwonem, która ma służyć za centrum rowerowe i bezcenne źródło wiedzy o historii kolejki oraz tych terenów. Sam jestem ciekaw jak to będzie wyglądało. Jeśli macie ochotę na głębszą eksplorację tych terenów polecam zainteresować się też szlakami pobocznymi Szlaku (np. na torfowiska w Czarnym Dunajcu), wszystkie informacje znajdziecie na www.szlakwokoltatr.eu.
Po zjechaniu drogą rowerową do Ludźmierza możecie wybrać - albo jazda do Nowego Targu na pociąg, albo powrót do Zakopanego po VeloDunajec. Uczciwie ostrzegam - ten fragment trasy nie jest najlepszy, bo mimo że jej przebieg w zasadzie nie korzysta z drogi krajowej, czyli popularnej i zatłoczonej permanentnie “zakopianki”, to kilka razy trzeba będzie ją przeciąć (bez przejazdów rowerowych), a jazda jest już razem z samochodami. Co prawda poza sezonem turystycznym ruch na tych bocznych drogach jest minimalny, ale jest. Jak ktoś zna te tereny tylko z okien samochodu na DK47, to polecam chociaż raz przejechać się na rowerze tymi “opłotkami”, bo to też ciekawe doświadczenie. Na drodze spotkacie zarówno ciekawą architekturę i Muzeum Kasprowicza, ale również baseny termalnymi w Szaflarach i całą tą “sypialnię podhalańską”.

AUTOR TRASY: JAROSŁAW TARAŃSKI
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.