category-icon

Przez zaspy śnieżne do górskiej chaty Navrsi

17 km
3 h 21 min
357 m
Czechy, kraj ołomuniecki, Urlich
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-01-12
Czechy, kraj ołomuniecki, Urlich
category-icon
17 km
357 m
361 m
Średni
3 h 21 min
6/6
Ta trasa już od dawna chodziła mi po głowie. Wielokrotnie na swej drodze spotykałem biegaczy, którzy pytali o trasę biegową do Chaty Navrasi. Czemu dziś się zdecydowałem, trudno powiedzieć, pewnie kiedyś trzeba.
Po dziesiątej parkuję w zaspie śnieżniej koło jednej z górskich chat, przy drodze w kierunku Starego Mesta. Oprócz mnie jest jeszcze właściciel chaty, który odśnieża mały parking. Rozglądam się troszkę, w końcu pytam o trasę do Chaty Navrasi. Z tego co mówi, powinno być dobrze. Z Kladskiego Sedla ruszam ostro pod górę. Tutaj jechały jakieś samochody, więc nie jest źle. Po około 2 kilometrach te ślady się kończą. Ktoś tu jednak pokonywał trasę na piechotę. Te ślady też po pewnym czasie się urywają i z biegiem czasu zostaje tylko niewyraźne wgłębienie w śniegu, sugerujące, że kiedyś ktoś tu na biegówkach przebiegał. Miejscami nawet takiego śladu brak. Trudno więc się poruszać, śnieg się zapada, a wokół butów zbiera się ogromna masa śniegu. Praktycznie miałem już zawrócić, bo pomimo pięknych widoków czułem, że to brodzenie w śniegu może skończyć się źle. Liczyłem jeszcze, że ktoś od strony chaty będzie przemierzał ten szlak.
Jakież było moje szczęście, gdy za kolejnym zakrętem zauważyłem świeże ślady na śniegu. Teraz ruszyłem ostro do przodu i po kilku minutach znalazłem się na drodze do Chaty Navrsi. Tutaj od razu spotkałem Czechów, którzy dość niefortunnie zakopali się w rowie przy drodze. Zaoferowałem im swoją pomoc, ale ktoś już jechał im z pomocą. Ruszyłem więc w kierunku chaty. Przy chacie zauważyłem świeżo wyratrakowaną trasę, a za chwilę gościnne progi Navrasi.

Teraz ruszam w drogę powrotną . Nie wracam tą samą drogą. Zjeżdżam w kierunku wsi Stribrinice. Droga jest odśnieżona, ale nie posypana, jedzie się więc wyśmienicie.
Co jakiś czas w zaspach śnieżnych wyryte są małe parkingi.
Dość szybko znajduję się w wiosce. Tutaj już droga posypana, więc wolno poboczem dojeżdżam do głównej drogi w kierunku granicy. Po 17 kilometrach docieram do parkingu, gdzie pozostawiłem auto. Ponownie spotykam właściciela chaty. Pyta mnie o trasę. Dziś chyba byłem jedynym, który udawał się w tym kierunku.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.