category-icon

Przełom Hornadu i Klastorska Roklina

11 km
3 h 34 min
785 m
Podlesok Słowacki Raj

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-10-07
Podlesok Słowacki Raj
category-icon
11 km
785 m
234 m
Łatwy
3 h 34 min
5/6
Wycieczka do Słowackiego Raju. Parking w miejscowości Podlesok za 3 euro na dzień. Wstęp do parku 1,5 euro od osoby. Najpierw niebieskim szlakiem do Gardła Hornadu. Po drodze kilka ośrodków z noclegami a jeden z nich z gigantyczną huśtawką. Od gardła zaczyna się przełom Hornadu. Szlak według mnie nie za bardzo ciekawy, biegnie głównie wśród drzew i krzewów czasem na poziomie rzeki a czasem kilka metrów ponad. Jest jednak kilka ciekawych miejsc ze sztucznymi ułatwieniami głównie w postaci stupaczek czyli platform powbijanych w skałę po których przechodzi się parę metrów nad rzeką. Na trasie jest też most wiszący który znajduje się przynajmniej 20 m nad rzeką i fajnie się buja przy przejściu. Niebieskim szlakiem doszliśmy do połączenia z zielonym prowadzącym na Klastorisko przez wąwóz skalny Klastorska Roklina. Na trasie znajduje się kilka wodospadów które pokonuje się za pomocą drabin o kilkumetrowej wysokości. Jest też tam kilka miejsc ze stupaczkiami a szlak prowadzi korytem potoku. Droga wyprowadza na polanę Klastorisko gdzie są pozostałości klasztoru z XIII wieku. Na polanie znajdowała się mobilna wypożyczalnia rowerów. Zdecydowaliśmy się na zjazd zielonym szlakiem rowerowym do Podlesoka za "jedyne" 7,5 euro. Cena ta była promocyjna bo w sezonie taka przyjemność kosztuje 10 euro.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Słowacki Raj
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowacki Raj

To pierwsza mapa tego terenu wydana przez polskie wydawnictwo. Mapa przedstawia cały Słowacki Raj oraz jego okolice. Zawiera także opis turystyczno-krajoznawczy oraz mapę okolic pozwalającą na dotarcie do Spiskiego Zamku, Spiskiej Kapituły i Lewoczy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Słowacki Raj
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowacki Raj

Słowacki Raj to krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw. Liczne głębokie doliny, będące wynikiem erozyjnej działalności płynących nimi potoków, w środkowych i dolnych częściach przyjmują formę wąskich, krętych wąwozów o wysokich, prawie pionowych ścianach, zwanych po słowacku roklinami, w których potoki (niektóre okresowe) utworzyły liczne progi skalne, wodospady i marmity. Różnice poziomów pomiędzy górnymi a dolnymi wylotami tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m. Najbardziej znane rokliny Słowackiego Raju to Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ, Veľký Sokol, Malý Sokol, Kamenné vráta, Piecky, Suchá Belá i Zejmarská roklina. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki. Dla turystów pieszych wyznakowano ponad 300 km szlaków. Rowerzyści mogą korzystać z ok.150 km tras we wnętrzu masywu i w jego otoczeniu.

Spisz. Góry Lewockie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Spisz. Góry Lewockie
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020