category-icon

Przełęcz Szarcula - Barania Góra

20 km
6 h 18 min
724 m
Polska, śląskie, Istebna, powiat cieszyński, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Beskid Śląski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-05-16
Polska, śląskie, Istebna, powiat cieszyński, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Beskid Śląski
category-icon
20 km
724 m
690 m
Średni
6 h 18 min
3.9/6
Czerwonym szlakiem od Przełęczy Szarcula do Baraniej Góry. Trasa zrobiona w ramach monitoringu oznakowania na szlaku, stąd tak wolne tempo. Większość ludzi odcinek między Szarculą a Stecówką pokonuje asfaltową drogą, biegnącą praktycznie równolegle do leśnego szlaku. Szlakiem ciekawiej i odsłania się trochę widoków na stronę Trójwsi Beskidzkiej, ale kilka odcinków jest bardzo bagnistych. Nie polecam w niskich butach. Idąc szlakiem przechodzi się obok Dorkowej Skały, natomiast omija widokową ambonę myśliwską znajdującą się około 100 m poniżej skały, a z której to roztacza się piękny widok na Jezioro Czerniańskie. Warto więc zejść ten kawałek, a następnie powrócić na szlak lub kontynuować wędrówkę asfaltową drogą. Trasa czerwonego szlaku przez cały czas stanowi odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Mijamy dawne schronisko na Stecówce (obecnie widać, że już na końcowym etapie remontu, nastepnie odbudowany po pożarze w roku 2013 drewniany kościółek, schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej lekko w dół i kontynuujemy przejście szlakiem czerwonym, wchodząc w las za kapliczką. Trasa jest dobrze oznakowana, idziemy wciąż szlakiem czerwonym. W pewnym momencie dochodzimy do szlaku czarnego, który w tym miejscu rozpoczyna bądź kończy swój krótki odcinek. My wciąż za czerwonym dochodzimy do drogi asfaltowej, którą wiedzie czarny szlak od Wisły Czarne i idąc dalej doliną Czarnej Wisełki dochodzimy do miejsca, gdzie w lewo można odbić do skrótu pod schronisko na Przysłopiu. Idąc dalej asfaltem również się nie zgubimy, a jedynie nadłożymy drogi o jakieś 10-15 minut. Na końcu skrótu mamy w lewo drogę pożarową nr 4 (można nią dojść aż do Przełęczy Salmopolskiej). My jednak nadal idziemy za czerwonym szlakiem i po 5 minutach docieramy do schroniska górskiego na Przysłopiu. Od tego miejsca na szczyt Baraniej Góry mamy jeszcze około 45-60 minut podejścia, w zależności od tempa wędrówki, a do szczytu idziemy już nie tylko szlakiem czerwonym, ale także niebieskim i zielonym. Wszystkie trzy prowadzą tą samą trasą. Podejście początkowo przebiega polaną, a następnie dosyć stromy kamiennym odcinkiem przez las. Po pewnym czasie trasa nieco się wypłaszcza a po prawej stronie obserwować możemy Beskid Żywiecki, Małą Fatrę i Tatry. Docieramy do skrzyżowania z czarnym szlakiem wiodącym od Kamesznicy i z tego miejsca zostaje nam już tylko 5 minut do widocznej po lewej stronie wieży widokowej na szczycie Baraniej. Ze szczytu wróciliśmy do schroniska na Przysłop, a następnie czerwonym szlakiem z powrotem. Przy czym do Kubalonki nie szliśmy już szalkiem czerwonym, ale czarnym, wzdłuż potoku Czarnej Wisełki, a przy potoku Ciepła odbiliśmy asfaltową droga w lewo do Stecówki i już asfaltem do Szarculi.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wisła
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła

Mapa przedstawia okolice ciekawej miejscowości turystycznej, położonej w Beskidzie Śląskim. Zasięg mapy wyznaczają: Ustroń na północy, Wielka Czantoria na zachodzie, Istebna na południu i Barania Góra na wschodzie. Okolice Wisły słyną z licznych szlaków pieszych i rowerowych oraz atrakcyjnych tras narciarstwa biegowego. Znajduje się tu ponad 20 nowoczesnych wyciągów narciarskich, a także liczne ośrodki sportowo-rekreacyjne. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. 
Mapa zawiera także plan centrum Wisły w skali 1:10'000 oraz opisy głównych atrakcji Wisły wraz z informatorem teleadresowym (baza noclegowa, urzędy, komunikacja, kultura, rekreacja). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Wisła. Podróż do Źródeł
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła. Podróż do Źródeł

Mapa turystyczna „Wisła. Podróż do Źródeł” obejmuje swoim obszarem gminę Wisła, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. południową część Ustronia oraz Brennej. 

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

 

Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka

Beskid Śląski, którego fragment obejmuje niniejsza mapa, jest najdalej, na terenie Polski, na zachód wysuniętą grupą górską Beskidów Zachodnich. Obszar to niezwykle atrakcyjny, bo znajdziemy tutaj zarówno ciekawe miejscowości pełne drewnianej architektury, jak również znane powszechnie szczyty górskie, przełęcze i rzeki czy różnorakie atrakcje turystyczne. Jednocześnie jest to obszar niezwykle barwny kulturowo. Pielęgnowane od pokoleń lokalne tradycje stały się same w sobie atrakcjami, przyciągającymi w Beskid Śląski rzesze turystów.

Trójstyk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójstyk

Mapa obejmuje obszar Czech, Słowacji i Polski wokół Trójstyku granic o promieniu ok. 30 km. Jest na niej Jablunkov, Cadca, Istebna, Koniaków, Zwardoń oraz szczyt górski Wielka Racza. Mapa jest w skali 1: 25 000, więc pokazuje więcej treści i szczegółów niż inne mapy w dostępnych skalach. Wszystkie szlaki opisano długościami i czasami przejść. Mapa jest cieniowana, więc wizualizacja ukształtowania terenu jest bardziej przystępna.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020