category-icon

Przehyba MTB - (Rytro - Przehyba - Piwniczna Zdrój)

51 km
7 h 14 min
1.5 km
Rytro, Piwniczna Zdrój

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-09-03
Rytro, Piwniczna Zdrój
category-icon
51 km
1490 m
1472 m
Trudny
7 h 14 min
4.7/6
Przehyba w Paśmie Radziejowej, w Beskidzie Sądeckim to jeden z tych szczytów górskich, który oprócz tego że można zdobyć pieszo, można również zdobyć rowerem i to w dwóch wariantach: zarówno rowerem szosowym jak i rowerem górskim.

Powyższa trasa została przygotowana w wariancie MTB i swój początek ma w miejscowości Rytro a koniec w Piwnicznej Zdroju ze względu na łatwy dojazd i powrót pociągiem np. do Krakowa; poniżej przedstawiam krótki opis trasy.

Startując z parkingu pod kościołem w Rytrze (opcją jest parking przy stacji PKP) udaliśmy się do początku niebieskiego szlaku rowerowego, którym to szeroką szutrową drogą zaczęliśmy wspinaczkę przez dolinę Roztoki aż do przełęczy Żłobki. Na przełęczy dosłownie przecięliśmy Główny Szlak Beskidzki wjeżdżając na trasę narciarstwa biegowego, którym to – omijając morderczy podjazd i wieżę widokową na szczycie Radziejowa ze względu na dużą mgłę i brak widoków – dojechaliśmy do Przełęczy Długiej, skąd Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Złomisty Wierch Południowy a następnie Północny dotarliśmy na Halę Przehyba i schroniska – główny cel naszej wyprawy. Szybka kawa, jakiś batonik, oczywiście pamiątkowa fota i ruszyliśmy w dalszą drogę.

Z Przehyby mapy pokazują bardzo ciekawą opcję, która na pierwszy rzut oka wygląda bardzo interesująco – ale podobno ten zjazd do Szlachtowej szlakiem końsko – narciarskim, nie jest zbyt polecany i lubiany i nazywany często „morderczą wyrypą”: prowadzi miedzą i częściowo koleinami – więc nie wydaję się to dobra opcja ani na podjazd ani na zjazd. Dlatego wróciliśmy się kawałek w kierunku Złomistego Wierchu i tuż przed szczytem skręciliśmy w prawo w leśną drogę (mocno rozjeżdżoną przez leśników) a następnie wbiliśmy się na szutrówkę, którą to wykonując kilka „esów – floresów” zjechaliśmy aż do Jaworek.

W Jaworkach zielonym szlakiem rowerowym (żółtym pieszym) przemierzyliśmy bardzo urokliwy wąwóz i rezerwat Biała Woda na końcu którego znajduje się przełęcz Rozdziela – nazwa chyba nie jest przypadkowa ponieważ jest to przełęcz, która „rozdziela” Beskid Sądecki od Pienin, jednocześnie jest to miejsce graniczne Polski i Słowacji, dodatkowo z tej przełęczy „rozdzielają” się szlaki turystyczne w cztery strony świata.
Obierając kierunek północny kontynuowaliśmy jazdę zielonym szlakiem rowerowym (niebieskim pieszym) wzdłuż granicy polsko – słowackiej na szczyt Szczob, a następnie do przełęczy Obidza. Na przełęczy Obidza wybraliśmy zielony szlak do wieży widokowej na Eliaszówce, a następnie kontynuując jazdę zielonym zjechaliśmy do Piwnicznej Zdroju (niestety z braku czasu nie zagadnęliśmy do Chaty na Magórkach)

Trasa bardzo widokowa, ze względu na duża ilość szutrów nie należy do bardzo trudnych (jest kilka miejsc gdzie należy podprowadzić rower ale to niewielki procent całej trasy).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Pieniny i Magura Spiska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny i Magura Spiska

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica słowacko-polska.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Miejscowości na trasie