Porcelanowa Stolica i Sandomierskie Zagłębie

Dodano 24 marca 2014 przez rysowanie
Porcelanowa Stolica i Sandomierskie Zagłębie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

36996
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

224685
Nowy i stary most
z panoramą starówki sandomierskiej
224686
Wisła
224687
Kościół pw. św. Małgorzaty
został zbudowany w 1795r. W czasie wojny świątynie prawie doszczętnie zniszczono. Odbudowa miała miejsce w latach 1946-1950. W zewnętrzną ścianę kościoła są wmurowane elementy pocisków. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem błogosławiącym światu, będący kopią wizerunku Maryjnego z bazyliki św. Marka w Wenecji
224688
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa
wybudowany w latach 1887-1900
224689
Stadion Alitu
224691
Mostek nad Kamienną
224692
Kamienna
224693
Koniec piaszczystego traktu
224694
Rynek
224695
Fabryka i Muzeum Porcelany
W 1804r. w Ćmielowie założono fajansową makulaturę z inicjatywy byłego wielkiego kanclerza koronnego Jacka Małachowskiego. Produkcję porcelany rozpoczęto w 1838r. Fabryka prosperowała znakomicie, a jej wyroby cieszyły się popularnością na wystawach w Warszawie, Wiedniu, czy Paryżu. Po chwilowej zapaści okres prosperity trwał pod kierownictwem nowych właścicieli Druckich-Lubeckich. Po prawie całkowitym zniszczeniu fabryki w latach wojennych 1914-1918, jej ponowne uruchomienie nastąpiło w 1920r. Kolejna wojna światowa ponownie zahamowała rozwój fabryki. Po wojnie ta stała się przedsiębiorstwem państwowym. Produkcja porcelany trwa do dnia dzisiejszego
224696
Kościół pw. św. Wojciecha Męczennika
Świątynia z XIV-w. rodowodem, ufundowana przez Wojsława - kanonika sandomierskiego lub krakowskiego (według Długosza). Polichromie wewnątrz kościoła wykonał Wojciech Gerson - wybitny malarz XIX-wieczny.
224697
Kosciół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła
ufundowany w 1720r. przez właściciela Bidzin - Stanisława Bidzińskiego wraz z żoną Krystyną. Zastąpił wcześniejszą, drewnianą świątynię. W 1891r. został uszkodzony przez burzę z piorunami ale szybko go odbudowano.
Celem wycieczki był Ćmielów doskonale znany, nie tylko w regionie, z pięknych, porcelanowych wyrobów. Zastawy porcelanowe produkowane w tamtejszej fabryce, to popularny prezent weselny dla nowożeńców. Pierwszy fragment trasy do Ożarowa, pokonywanej w towarzystwie kolegi Sławka, nieco się dłużył. W końcu trasę znałem bardzo dobrze z wcześniejszych wojaży. Za Sandomierzem najpierw można było ścigać się z wiatrem, na stromym i długim zjeździe w kierunku Wysiadłowa, aby następnie w pocie czoła piąć się ku zabudowaniom Łukawy. Potem było już prawie płasko, a ruch samochodowy na szczęście zbytnio nie dokuczał. Po odpoczynku w Ożarowie wybraliśmy alternatywny wariant drogi wobec bardziej ruchliwej i po prostu nudnej szosy do Ostrowca Świętokrzyskiego. Ceną za spokój śródleśnego krajobrazu z wtopioną weń wiejską zabudową była konieczność skorzystania z gorszych nawierzchni. Gruntowy odcinek trafił się prawdopodobnie pomiędzy Korycizną, a Borownią. Następnie po przekroczeniu mostku na Kamiennej, czekała nas przeprawa piaszczystym traktem do szosy prowadzącej w stronę Ćmielowa. To był zdecydowanie najgorszy odcinek w trakcie całej wycieczki. W Ćmielowie ze względu na brak czasu fabrykę i muzeum porcelany obejrzeliśmy jedynie z zewnątrz. Potem wjechaliśmy w pagórkowaty bezmiar Wyżyny Sandomierskiej, będącej prawdziwym zagłębiem warzywno-sadowniczym. W Pęczynach trafił się, krótki ale tępy podjazd na trasie w kierunku do Kleczanowa (pokrytej świeżym asfaltowym dywanikiem w miejsce uprzedniego, gruntowego gościńca). Zapomniałem na czas zastosować stosowne przełożenie i poczułem jak mięśnie ud tężeją z wysiłku. Krajobraz wypłaszczył się ponownie dopiero w Samborcu, skąd żwawym tempem podążyliśmy w kierunku wiślanej przeprawy.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.